Kaitros dieta: 6 mitybos klaidos vasarą ir kaip jų išvengti
Kaitros dieta: 6 mitybos klaidos vasarą ir kaip jų išvengti

Per karščius norisi tik šaltibarščių arba lengvų salotų. Bet ar taip maitintis yra naudinga? Kokias mitybos klaidas darome vasarą ir kaip jų išvengti?

Bendrosios rekomendacijos

Karštomis dienomis daugiau prakaituojame, netenkame daug skysčių, todėl yra svarbu gerti daugiau vandens ir valgyti mažiau sūrių produktų, nes jie didina troškulį ir todėl tampa dar karščiau. Geriau rinktis paprastą vandenį arba mineralinį, bet geriau negazuotą arba silpnai gazuotą. Arba mineralizuotą.

Jeigu aktyviai sportuojate, pavyzdžiui, bėgiojate, būtų neblogai papildomai vartoti vitaminų ir mineralinių medžiagų. Per kaitrą netenkame daugiau magnio, kalio ir natrio, jų trūkumą naudinga kompensuoti. Kokie produktai tam tinka? Dėl natrio viskas aišku - jo yra druskoje, jo gauname su maistu. O kalio, pavyzdžiui, yra lazdynų riešutuose, užtenka kasdien suvalgyti 8-10 riešutėlių. Beje, riešutai gali būti puikus užkandis, ypač juos papildžius sezoninėmis uogomis ir vaisiais. Dabar - braškės, vėliau avietės, rudeniop - obuoliai. Arba smulkintų riešutų galima įberti į daržovių salotas.

Magnio taip pat gaunama su maistu. Arba galima pavartoti jo papildų. Magnį geriau vartoti vakare: magnis ramina, atpalaiduoja raumenis, paruošia miegui. Be to, jis pasižymi lengvu laisvinamuoju poveikiu, todėl dozę reikia parinkti individualiai ir stebėti organizmo reakciją.

Per karščius nesinori riebaus, karšto, labai sotaus maisto - tai šalčio maistas, kai reikia sušilti keliant kūno temperatūrą. O dabar mums to nereikia, todėl norisi ko nors lengvo. Galima tris mėnesius pakeisti racioną, kad jo pagrindą sudarytų daugiausia daržovės ir vaisiais, lengvos salotos ir sriubos, kiaušiniai, žuvis, jūros gėrybės. Geriau apriboti kepinius, baltą duoną, tortus su kremu ir pyragaičius. Pirmenybę teikime lengviems saldumynams - zefyrui, vaisiniams ledams, pastilei. Geriau atsisakyti dešrų, rūkytų gaminių, visų riebių ir sūrių patiekalų. Juolab per karščius visa tai greitai genda. Per karštymetį dažnai rekomenduojami vėsinantys produktai, kuriuose yra daug skysčio - tai agurkai, aguročiai, salierų stiebai, brokoliai ir kalafiorai, minimaliai apdoroti termiškai. Puikiai gaivina kefyras, ir dar jis pasotina, jeigu rinksitės riebesnį.

1 klaida. Tik šalti patiekalai

Nuolatos maitintis tik šaltais patiekalais, salotomis ir šaltsriubėmis nėra labai gerai. Ypač tiems, ką vargina virškinimo sutrikimai, gastritas, opos. Tokiu atveju būtina 1-2 kartus per dieną pavalgyti šilto maisto. Visiems kitiems šiltas maistas nėra griežtai būtinas, bet pageidautinas. Kalbame ne apie karštus ir sočius patiekalus, užtenka lengvos daržovių sriubos arba šiltų salotų. Prie šaltų daržovių pridėkite karštą kiaušinį arba virtų kruopų (bulguro, grikių, bolivinių balandų) ir jūsų patiekalas jau šiltas. Žmonės, gyvenantys karšto klimato šalyse, niekada nesimaitina tik šaltu valgiu, jie visada valgo karštus patiekalus, dažnai su daug prieskonių. Be to, jei visada maitinsimės tik šaltu maistu, organizmui laikui bėgant bus sunkiau grįžti prie įprastos mitybos, būdingos šaltam orui.

2 klaida. Vien daržovės

Jeigu daržovių dieta truks neilgai, rimtesnių problemų nekils. Bet jei norite maitintis daržovėmis kelias savaites, būtina pasikonsultuoti su gydytoju. Ilgai maitinantis vien augaliniu maistu, gali imti trūkti vitaminų (pirmiausia - B grupės), baltymų, nes augaliniai baltymai yra įsisavinami blogiau negu baltymai iš gyvulinės kilmės maisto. Ilgai atsisakant gyvulinės kilmės produktų sutrinka tulžies pūslės darbas, nes ji reaguoja į riebalus.

3 klaida. Labai daug vaisių

Persivalgyti bet kokio maisto yra negerai. Ypač pavojinga - sezoninių produktų, kurie ant mūsų stalo pasirodo neilgam. Lazdą galima perlenkti tiek su mandarinais per Naujuosius Metus, tiek su braškėmis ir trešnėmis vasaros sezono pradžioje. Nuo mandarinų gali pradėti berti, o nuo trešnių - pūsti pilvą.

4 klaida. Iš šaldiklio

Dažnai per kaitrą žmonės geria daug šalto vandens, valgo daug ledų. Bet taip galima greitai persišaldyti. Čia būtina laikytis saiko. O šiltu vandeniu troškulį numalšinsite greičiau negu šaltu. Jei valgydami gersite šaltų gėrimų, greičiau vėl pasijusite alkani, be to, gerti prieš valgant (30 min.) apskritai nerekomenduojama. Jeigu turite kokių nors virškinimo problemų (o jų turi beveik visi), šaltais gėrimais padėtį tik pabloginsite.

5 klaida. Per daug giros

Jei geriate natūralią girą, tai yra naudinga. Gira - rūgimo produktas, joje yra B grupės vitaminų, vitamino E. Bet reikia neprarasti saiko - ne daugiau kaip 2 stiklinių giros per dieną. Padauginus gali imti pūsti pilvą, net prasidėti viduriavimas. Be to, giroje yra nedidelis procentas alkoholio, kuris nerekomenduojamas žmonėms, sergantiems kepenų ligomis, hipertonikams. Parduotuvėje parduodamoje giroje gali būti per daug cukraus, konservantų.

6 klaida. Soti vakarienė

Dienos metu apsieiname ko nors lengvai užkrimsdami, o sutemus ir atvėsus apetitas atsiranda ir tada sočiai vakarieniaujame. Tai nėra labai gerai, nes sočiai pavalgius bus sunkiau užmigti. Be to, reikia prisiminti, kad organizmo aktyvi veikla baigiasi iki 7 val. vakaro, po to sotus maistas yra tik papildomas krūvis - jis blogai virškinamas.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder