Kas pasikeis mėnesį nevartojus alkoholio?

Kas pasikeis mėnesį nevartojus alkoholio?

Jau 0,8 promilės alkoholio veikia žmogaus raumenų koordinaciją ir reakciją į aplinkos veiksnius, o 5 promilių alkoholio koncentracijos kraujyje žmogus dažniausiai nebeatlaiko ir miršta.

Veikiausiai, nemažai promilių per žiemos švenčių maratoną buvo priverstas „perfiltruoti“ ir jūsų organizmas, tad dabar jam padėti – pirmučiausia jūsų pačių pareiga.

Pagerės miegas ir darbingumas

Jei nors kartais susigundote pakilnoti taurelę, bent retsykiais darykite „sausą“ gero mėnesio pertrauką, kitaip tariant – alkoholio negerkite nė lašo. Londono karališkosios ligoninės atliktas tyrimas skelbia, kad net priklausomybės nuo alkoholio neturintiems žmonėms toks „blaivybės mėnuo“ yra neįkainojamai vertingas ir padeda organizmui atkurti savo gyvybines jėgas: net 5 proc. sumažėja cholesterolio kiekis kraujyje, nukrinta apie 1,5 kg svorio, ir, kas be galo svarbu, susireguliuoja kepenų veikla – jose riebalų sumažėja net 15 proc. Be to, cukraus kraujyje mažėja beveik ketvirtadaliu, gerėja miegas ir darbingumas.

Deja, jei po „blaivaus mėnesio“ mėnesio žmogus vėl ims „mėgautis“, alkoholiniais gėrimais (jau nekalbame apie piktnaudžiavimą jais), šie rezultatai neabejotinai ims blogėti.

Neapsigaukime

Kiekvienas žmogus į alkoholį reaguoja skirtingai. Priklausomai nuo žmogaus kūno svorio (esant gerai medžiagų apykaitai), 0,5 l alaus gali sukelti lengvą apgirtimą, taurė vyno – vidutinio girtumo laipsnį, o taurelė degtinės (100 ml) – net daugiau kaip 2,51 promilės, taigi, ir sunkaus girtumo laipsnį.

Neapsigaukime, netgi jei kitą dieną po išgėrimo jaučiamės visai neblogai. Mat žmogaus kraujyje alkoholis išlieka palyginti ilgai – asmenims, kurių medžiagų apykaita normali, po išgėrimo nederėtų sėstis prie vairo bent 15 valandų. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro duomenimis, veikiant alkoholiui, vairuotojas sunkiai skiria spalvas, klaidingai suvokia atstumą iki vieno ar kito objekto, jo regėjimas adaptuojasi beveik dvigubai ilgiau. Tyrimai rodo, kad žmogaus, suvartojusio vos 5 gramus gryno alkoholio, gebėjimas orientuotis pablogėja nuo 20 iki 50 procentų. Ypač pavojinga alkoholinės euforijos būsena, kuri kliudo išgėrusiam vairuotojui priimti skubų sprendimą. Visa tai lemia, kad alkoholio vartojimas tampa viena svarbiausių eismo nelaimių priežasčių. Alkoholis labai keičia žmogaus elgseną, net mažai išgėręs žmogus gali imtis tokių veiksmų, kokių blaivus niekad nedarytų.

O gal rankos besiekiančią taurelę privers nuleisti kad ir tokia ir žinia: po išgertuvių smegenų veikla normalizuojasi tik per 18–20 dienų! Vadinasi, tiek laiko jis žaloja organizmo audinius ir smegenų žievę, slopina protinę galią, kol pasišalina galutinai. Nuolatos ir ilgesnį laiką vartojamas alkoholis labiausiai pažeidžia žmogaus nervų sistemą, nes kiekvienos išgertuvės negrįžtamai pražudo dešimtis tūkstančių smegenų ląstelių – dėl to alkoholikai ir degraduoja. Argi kuris norėtume atsidurti jų vietoje?

Mus baudžia pats organizmas

Nedidelės alkoholio dozės netrunka paveikti jausmus ir nuotaiką. 0,5 promilės alkoholio žmogų atpalaiduoja, jis apsvaigsta, sumažėja jo vidinė kontrolė. Nuo šios alkoholio dozės žmogus gali prarasti gebėjimą sveikai protauti – taigi, dažnai taurelę kelia dar ir dar... Ir organizmas netrunka bevalį žmogų nubausti – dažniausiai pagiriomis kitą dieną.

Žmogaus organizmas turi fermentų, kurie skaido alkoholį ir pašalina nekenksmingus skilimo produktus, bet be pasekmių šis procesas vyksta tik tada, jei išgerta ne daugiau nei 25 ml degtinės, 150 ml vyno arba 330 ml alaus. Toks alkoholio kiekis sveiko žmogaus lengvai suskaidomas per valandą, o alkotesteris užfiksuotų 0,1 promilės girtumą. Bet jei „padauginote“, jums gali atsirasti galvos skausmas – taip reiškiasi dehidratacija, kai smegenims ima trūkti skysčių. Atsibudus po pokylio reikėtų gerti daug negazuotų skysčių, geriausiai – vandens, tinka į jį įspausti citrinos sulčių. Organizmui greičiau išsivalyti padėtų ir šlapimą skatinantys nuovirai, taip pat stipri kava bei arbata.

Gali ir pykinti, nes skrandyje susikaupė rūgščių perteklius. Tokiu atveju nepakenktų išgerti stiklinę vandens su šaukšteliu valgomosios sodos. Inkstai iš organizmo stengiasi intensyviai šalinti skysčius, o su jais – ir vertingus elektrolitus, taigi, ne iš piršto laužti liaudiški „receptai“, kad pagiriomis reikia valgyti raugintų agurkų, raugintų kopūstų ar tiesiog išgerti stiklinę sūraus vandens. Raugintų kopūstų sriuboje gausu organizmui reikalingų elektrolitų, kurių per pagirias netenkama, be to, sriuba – skystis, tad lėkštė šiltos garuojančios kopūstienės sumažins dehidrataciją ir taip pat padės atsigauti. Visą dieną valgyti produktų, kuriuose gausu kalio, fosforo ir magnio (bananų, pomidorų, jūros gėrybių).

Taip pat patartina numigti bent porą valandų, kad organizmas galėtų atlikti savo darbą, nes daugumos po išgertuvių jaučiamas nuovargis atsiranda dėl įtempto jo darbo skaidant ir šalinant nuodingas medžiagas.

Kas dovanoja sunkiausias pagirias?

Britų narkologai ir chemikai tyrė kelių rūšių alkoholinių gėrimų poveikį žmogaus organizmui bei kenksmingų medžiagų kiekį juose ir nustatė, kad pagirios būna sunkiausios padauginus brendžio. Pasak Britų nacionalinio neurologijos ir neurochirurgijos centro tyrėjų, kuo ilgiau išlaikytas brendis, tuo daugiau jame kenksmingų medžiagų. Jos lemia puikų brendžio skonį ir spalvą, bet taip pat – ir sunkius apsinuodijimo simptomus. Tas pats pasakytina apie romą, džiną ir viskį. Tačiau dažniausia alkoholinių apsinuodijimų kaltininkė yra degtinė. Kadangi ji dažnai maišoma su sultimis ar kitais alkoholiniais gėrimais gaminant kokteilius, galimybė jos padauginti yra maksimali.

Dėl sunkių pagirių padauginus vyno, pasak mokslininkų, „kalti“ į juos dedami sulfitai. Jie gali sukelti ir alerginių reakcijų, migrenos ir astmos priepuolius, taip pat kenkia dantų emaliui.

Aluje yra purinų, kurie didina šlapimo rūgšties kiekį kraujyje ir dėl to padidėja podagros rizika, organizme kaupiasi druskos. Beje, kuo saldesnis alkoholinis gėrimas, tuo pagirios sunkesnės. Taigi, prieš keldami taurelę visada pagalvokime apie rytdieną, o dabar, ko gero, pats laikas paskelbti sau „blaivybės mėnesį“. Ir tai bus pati geriausia dovana sau artėjančios Valentino dienos proga!

tiesa.com

 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder