Kava - naudinga ar kenksminga?
Kava - naudinga ar kenksminga?

Gėrimo iš kavos pupelių nepakartojamo skonio ir viliojančio kvapo nesumaišysi su niekuo. Ar kava iš tiesų kenkia, kaip kartais yra tvirtinama, ar vis dėlto ji kažkuo yra ir naudinga?

Pliusai:

 • Kava didina darbingumą, žvalina ir gerina nuotaiką.
 • Šis gėrimas ypač naudingas į depresiją linkusiems žmonėms.
 • Gerai padeda nuo rytinio mieguistumo, stimuliuoja protinę veiklą, o tai labai tinka dirbantiems ir besimokantiems žmonėms.
 • Kava padeda nuo migrenos, malšina galvos skausmą.
 • Joje yra naudingų organizmui medžiagų: kalcio, kalio, magnio ir fosforo.
 • Dar vienas svarbus kavos pliusas - ji stiprina imuninę sistemą ir apsaugo organizmą nuo žalingo aplinkos poveikio.
 • Natūrali juoda kava be cukraus - kovos su dantų ėduonies sukėlėjais priemonė, gerina dantenų būklę.
 • Rūkantiems šis gėrimas yra tikras eliksyras: kava pastebimai silpnina kenksmingą nikotino poveikį rūkančiojo organizmui ir onkologinių ligų riziką.
 • Jeigu norite numesti svorio, jums bus malonu sužinoti, kad kava be cukraus ir grietinėlės spartina medžiagų apykaitą, degina riebalus ir padeda mesti svorį.
 • Kava padeda efektyviau eikvoti sukauptus riebalus sportuojant.
 • Amerikiečiai mokslininkai nustatė, kad kava pastebimai švelnina astmos ir alergijos priepuolius.
 • Kofeinas gerina galvos smegenų, širdies ir inkstų aprūpinimą krauju.
 • Dar vieną stebėtiną šio gėrimo pliusą mokslininkai išaiškino visai neseniai. Pasirodo, tarp žmonių, geriančių kavą, savižudybių pasitaiko gerokai rečiau.
 • Kava stimuliuoja centrinę nervų sistemą, o saikingos jos dozės gerina atmintį.

Minusai:

 • Priklausomybę nuo kavos galima prilyginti priklausomybei nuo nikotino ar net narkotikų.Ilgą laiką nesaikingai vartojant kofeiną, būtina dozė nuolatos didės.
 • Pabandžius staigiai nutraukti kofeino vartojimą, atsiranda mieguistumas ir nuolatinis nuovargio jausmas, sulėtėja reakcijos.
 • Reguliarus kavos vartojimas nenaudingas širdžiai, net gali sukelti aritmiją.
 • Vienas nekaltas kavos puodelis dažnai tampa deginančio rėmens priežastimi.
 • Kava žalinga žmonėms su aukštu kraujospūdžiu.
 • Kava pastebimai didina cholesterolio kiekį kraujyje.
 • Vienas pagrindinių kavos minusų - organizmo dehidratacija. Todėl kavos mėgėjams rekomenduojama gerti daug vandens.
 • Kava yra stiprus dažiklis, o tai - ne itin naudinga dantims.
 • Jokiu būdu negalima gerti kavos tuščiu skrandžiu. Joje yra stiprių rūgščių, kurios dirgina skrandžio gleivinę.
 • Kava nerekomenduojama nėščioms moterims ir vaikams, nes vaikai greičiau tampa priklausomi negu suaugusieji.
 • Nemigos kamuojamiems žmonėms kavos gerti negalima. Bent jau negerkite jos vėliau negu penktą valandą popiet.
 • Pasakymas „Išgersiu kavos puodelį, kad nusiraminčiau“ yra labai toli nuo tikrovės. Kofeinas tonizuoja, o ne ramina nervų sistemą, todėl žmogus tampa dirglesnis ir neramesnis.
 • Nepatariama gerti kavos iškart po valgio. Ji apsunkina daugelio produktų virškinimą.

Įdomūs faktai apie kavą

Užsiplikykite puodelį kavos ir gurkšnodami susipažinkite su kai kuriais įdomiais faktais apie šį visame pasaulyje populiarų gėrimą.

Kramtomoji kava

Tikriausiai mėgstate lėtai gurkšnoti kavą, mėgaudamiesi jos skoniu ir aromatu, bet kava ne visada buvo skysta. Nemažai istorikų mano, kad pirmosios Afrikos gentys, pradėjusios vartoti kavą, pupeles susmulkindavo, pridėdavo truputį gyvulinių riebalų ir formuodavo mažus rutuliukus, kuriuos būdavo galima kramtyti ir taip gauti energijos užtaisą.

Tirpi kava

Tirpi kava atsirado 1771 m. Anglijoje. Bet tik po 139 metų šis gėrimas paplito ir kitose šalyse. JAV jį pradėta gaminti 1910 m.

1000 dolerių kavai

Būtent tiek per metus kavai išleidžia vidutinis amerikietis. Pagalvojote, kad Amerika yra daugiausia kavos gerianti šalis? Klystate.

Suomija

Nors čia kavamedžiai ir neauginami, Suomijos gyventojai kavos suvartoja daugiau negu bet kurioje kitoje pasaulio šalyje. Vidutiniškai 1 suaugęs suomis per dieną išgeria 5 puodelius kavos.

L.Bethovenas

Kompozitorius būtų tikras barmeno košmaras: L.Bethovenas labai mėgo kavą ir pedantiškai gamindavosi kiekvieną puodelį iš lygiai 60 kavos pupelių.

Olimpiada

1932 m. Brazilija neturėjo lėšų savo sportininkams nuvykti į Olimpines žaidynes Los Andžele. Todėl jie prikrovė savo laivą kavos ir pakeliui ją pardavė.

Kavos draudimas

Jau XVIII a. buvo bandoma uždrausti šį gėrimą. Viena iš draudimo priežasčių - „radikalaus mąstymo skatinimas“. 1746 m. Švedijoje buvo uždrausta gerti kavą ir naudoti tam skirtus indus (puodelius ir lėkštutes).

Kava ir katės

Galbūt tai sutapimas, bet Gineso pasaulio rekordininkė „seniausia katė“ Krim Paf (Creme Puff), gyvenusi 38 metus, kiekvieną savo gyvenimėlio rytą lakdavo kavą (ir dar mėgaudavosi šonine, kiaušiniais ir brokoliais). Ir įsivaizduokite: katinas, kurio rekordą ji viršijo (gyvūnui buvo 34 metai, jo ir vardas buvo atitinkamas - Senelis Reksas Alenas), gyveno pas tą patį šeimininką ir maitinosi tokiu pačiu maistu.

„Nenaudingi lavonai“

1674 m. moterys skųsdavosi kava, tvirtindamos, kad šis gėrimas britus vyrus paverčia „nenaudingais lavonais“, ir siūlė uždrausti gėrimą visiems, jaunesniems kaip 60 metų.

Brangiausia kava

„Kopi Luwak“, brangiausia pasaulyje kava, pasižymi tuo, kad yra gaminama labai neįprastai -

virškinant. Indonezijoje gyvenantys laukiniai gyvūnėliai, žinomi kaip azijiniai palminiai musangai, mėgsta ėsti ryškiai raudonus kavamedžių vaisius, bet jų nepajėgia suvirškinti. Pupelės pereina visą musangų virškinamąjį traktą, o apvirškintos renkamos iš išmatų, gerai nuplaunamos, džiovinamos, skrudinamos ir parduodamos po 600 dolerių už svarą.

70 puodelių kavos

Daug - nereiškia gerai. Taip, tai galima pasakyti net apie mėgstamą kavą. Specialistai paskaičiavo, kad 70 puodelių kavos gali nužudyti apie 68 kg sveriantį žmogų.

Vaistas

Ne visose šalyse kava prigijo iškart, ilgą laiką ji buvo naudojama tik gydomaisiais tikslais.

CŽV „Starbucks“

Centrinės žvalgybos valdybos būstinėje Lenglio miestelyje (Virdžinijos valstija) įsikūrusį „Starbucks“ filialą kai kurie karininkai vadina „Slapta Starbucks“, o čia dirbantys žmonės tikrai nėra paprasti populiarios kavinės darbuotojai. Pirma, jie yra nuodugniai tikrinami, o antra, barmenas negali palikti savo darbo vietos be CŽV agentų palydos. Bet yra ir pliusų: jiems nereikia užsirašinėti arba šūkauti klientų vardų.

Statistika

70 proc. kavos mėgėjų geria „Arabiką“, pasižyminčią maloniu, švelniu skoniu, o 30 proc. „Robustą“, kuri yra kartesnė, o kofeino joje dvigubai daugiau. „Robusta“ - žemesnės klasės kava, bet ji yra atsparesnė sausrai, ligoms, o derliaus galima surinkti dukart daugiau. „Arabikoje“ kofeino yra apie 1 proc., o „Robustoje“ - 2 proc. Tirpios kavos gamintojai paprastai šias dvi rūšis maišo.

Šalyse, kuriose kava auga, ji iki šiol yra renkama rankomis. Patyręs rinkėjas per dieną gali surinkti iki 7 krepšių pupelių, kurių kiekvienas sveria po 100 kg. Užmokestis už šį darbą - nuo 2 iki 10 dolerių už krepšį. Pupeles išdžiovinus ir paskrudinus krepšio kaina išauga iki 110 dolerių.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder