Kokie odos priešai slepiasi kosmetikoje

Kokie odos priešai slepiasi kosmetikoje

Jau ne vienus metus intensyviai domimės, ką valgome, skaitome produktų etiketes. Labai gaila, kad to paties kol kas negalime pasakyti apie kosmetikos produktus. Pirkdami kremus, žiūrime ne į produkto sudėtį, o į gražią pakuotę, gamintojo reklaminius šūkius ar skambų pavadinimą. Pasitikime draugės rekomendacija, parduotuvės konsultantės patarimu ar tiesiog laikomės nuomonės, kad vaistinėse parduodama kosmetika tikrai geriausias sprendimas renkantis kosmetikos produktą. Ką turėtų pasufleruoti etiketės, pasakoja prekės ženklo „Driu Beauty“ kosmetikos kūrėja Indrė Urbanavičienė, ne vienus metus studijavusi odos sveikatos ir grožio paslaptis.

Ką išduoda etiketė?

Visą tiesą apie produktą galime sužinoti tik perskaitę jo etiketę. Ten pamatysime, kiek naudingų odai medžiagų naudojo gamintojas, ar nepagailėjo aktyvių medžiagų, ar rūpinasi mūsų oda ir nepridėjo daug odą erzinančių ingredientų ar medžiagų, skirtų laikinam maloniam pojūčiui sukurti. Visa tiesa ten - ant neišvaizdžiosios pakuotės pusės. Išmokti skaityti kosmetikos etiketes nėra labai sudėtinga, tam reikia šiek tiek pasigilinti, bet tikrai nėra nieko neįmanomo, ypač kai šiais laikais tokias galimybes suteikia „Google“ ar kitos paieškos sistemos.

Kosmetikos sudėtis (angl. ingredients) etiketėje rašoma mažėjimo tvarka: kuo daugiau medžiagos, tuo ji arčiau sąrašo pradžios. Pabaigoje vardijamos priemonės, kurių yra mažiau nei 1 proc., dažniausiai tai konservantai, kvapai ir dažikliai.

Didžiausias priešas - kvapai

Vieni didžiausių kenkėjų, kuriuos naudoja kosmetikos gamintojai, - kvapai. Nesvarbu, sintetiniai ar natūralūs, jie visi jau seniai mokslininkų įvardyti kaip turintys erzinamą poveikį mūsų odai.

Ką jie daro?

Ardo odos apsauginį barjerą, sukelia uždegimines odos reakcijas ir lėtina jos atsinaujinimo procesą. Ir tos reakcijos nebūtinai matomos, procesas gali vykti mums nieko apie tai net nežinant. Nuolat naudodami priemonę su kvapuose esančiais alergenais, mes rizikuojame paskatinti ankstyvesnį odos senėjimo procesą. Geriau pagalvojus, vertėtų iškeisti kvapnų kremą į bekvapę ar bent jau alergenų sudėtyje neturinčią priemonę.

Kas tie kvapuose esantys alergenai?

ES kosmetikos direktyvoje yra įvardytos 26 medžiagos, sukeliančios alergines, uždegimines odos reakcijas, jei jų kiekis produkte viršija tam tikras normas - 0,01 proc. nuplaunamuose produktuose ir 0,001 proc. ant odos liekančiuose produktuose. Tai reiškia, kad yra ištirta, jog ir tokios mažos kvapuose esančių alergenų dozės gali sukelti alergines odos reakcijas.

Pavadinimų tikrai daug, juos visus atsiminti tikrai būtų sudėtinga, todėl, neturint galimybės pasitikrinti, renkantis kosmetikos produktus reikėtų rinktis bekvapes ar mažiau kvapo turinčias priemones, vengti produktų, kurių sudėtyje yra eterinių aliejų ir hidrolatų, nes didžioji dalis jų turi nemenką puokštę alergenų iš oficialaus sąrašo.

Patikėkite, laikydamiesi šių patarimų, ilgainiui pastebėsite, kad tenka rečiau kovoti su odos problemomis, mažiau vargina aknės protrūkiai, iš esmės nebebūna nepaaiškinamų odos bėrimų ir oda tiesiog atrodo sveikiau.

Oficialūs alergenai: benzyl alcohol, benzyl salicylate, cinnamyl alcohol, cinnamal, citral, coumarin, eugenol, geraniol, isoeugenol, anise alcohol, benzyl benzoate, benzyl cinnamate, citronellol, farnesol, limonene, linalool, butylphenyl methylpropional, alpha-isomethyl ionone, amyl cinnamal, amylcinnamyl alcohol, evernia furfuracea extract, evernia furfuracea and evernia oakmoss extract, hexyl cinnamal, hydroxycitronellal, hydroxylisohexyl 3-cyclohexene, methyl 2-octynoate.

Šių medžiagų visada galite ieškoti ingredientų sąrašo pabaigoje, jeigu produkte yra kvapų, įvardijamų kaip parfum arba fragrance. Jei renkatės bekvapę priemonę, šių medžiagų sudėtyje neturėtų būti.

Be oficialaus sąrašo, yra ir nemažas kiekis kitų mokslininkų per daugelį tyrimų metų surastų neigiamas odos reakcijas sukeliančių medžiagų. Jų skaičius nemažas. Populiariausios ir gamintojų daugiausia naudojamos/neoficialūs alergenai: anyžiai, bergamotės, visi citrusai, kamparas, cinamonas, šalavijai, citrinžolės, eukaliptai, pankoliai, pelargonijos, imbieras, kadagiai, levandos, mėtos, pipirmėtės, karčiavaisių citrinmedžių žiedai („neroli“), rožės, rozmarinai, santalai, arbatmedžiai, kvapiosios kanangos ir kt.

Parengta pagal priedą „Laisvalaikis“

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder