KU Sveikatos mokslų fakulteto mokslininkų išradimas gali sukelti proveržį gydant hipertenziją

KU Sveikatos mokslų fakulteto mokslininkų išradimas gali sukelti proveržį gydant hipertenziją

Padidintas kraujo spaudimas, arba arterinė hipertenzija – tai diagnozė, kurią pastaruoju metu išgirsta itin daug žmonių. Nustatyti ją lyg ir paprasta – tereikia nuolat matuoti kraujo spaudimą ir lyginti rezultatus. Tačiau specialistai pripažįsta, kad matuojant dabar įprastu būdu – specialiu prietaisu suspaudžiant ranką – rezultatai nėra tikslūs. KU mokslininkų išrastas ir Europos patentų biure užpatentuotas įrenginys padėtį gali kardinaliai pakeisti.

Arterinis kraujospūdis – tai kraujo slėgis į arterijų sieneles. Širdis veikia kaip siurblys, ar pompa – su kiekvienu jos raumens susitraukimu arterijose slėgis padidėja, raumeniui atsipalaidavus – sumažėja. Deja, kraujospūdis gali reikšmingai pakisti nuo daugelio veiksnių – fizinės veiklos, susijaudinus ar patyrus stresą – todėl įprastu būdu gaunami duomenys nėra tikslūs – sako KU Sveikatos mokslų fakulteto prof. dr. Albinas Stankus.

„Tiksliausiai kraujo spaudimą kol kas buvo galima nustatyti išmatavus tam tikras, širdies susitraukimų aortoje sukeliamas bangas. Tačiau – šis būdas invazinis – reikia pradurti stambiausią kraujagyslę žmogaus kūne. Todėl yra labai pavojingas“. – sako prof. dr. A. Stankus.

Visas pasaulis kelis dešimtmečius ieškojo būdų kaip saugiai ir tiksliai pamatuoti kraujo spaudimą. Prof. dr. A. Stankus, atlikdamas tyrimus, sako pastebėjęs, kad miego arterijoje bangos forma yra tokia pati, kaip ir aortoje. Kartu su KU doktorantu Žydrūnu Lukošiumi, profesorius pradėjo ieškoti būdų, kaip tą bangą kakle esančioje miego arterijoje išmatuoti. Bandyta ir mechaniniu, ir elektriniu būdu. Juos apjungus ir gavus puikius rezultatus, buvo išrasta nauja biomechatroninė sistema, kraujo spaudimą matuojanti itin tiksliai. Ją sudaro prie kaklo tvirtinamas mechaninis jutiklis, kuris pamažu spaudžia miego arteriją. Tuo metu kompiuteris nuolat registruoja arterijoje kylančių bangų formą, pagal kurią ir nustatomi tikslūs kraujo spaudimo pakitimai.

Hipertoninę ligą specialistai jau dabar vadina „slenkančiąja epidemija“. Teigiama, kad padidėjusį kraujo spaudimą turi apie 40 proc. pasaulio gyventojų . Kad serga hipertonine liga žino vos apie pusė sergančiųjų, nes ligoniai daugelį metų jaučiasi puikiai. Simptomų atsiranda vėliau, prasidėjus komplikacijoms. Ši liga padidina širdies miokardo infarkto, insulto riziką, gali sukelti širdies aritmiją, inkstų nepakankamumą, aklumą. Arterinė hipertenzija kasmet tampa priežastimi 9,4 milijono žmonių mirčių visame pasaulyje. Lietuvoje nuo širdies ir kraujagyslių ligų kasmet miršta beveik 60 proc. visų mirštančiųjų. Tikslios priežastys, sukeliančios arterinę hipertenziją, iki šiol nenustatomos daugiau nei 90 proc. sergančiųjų. Hipertoninė liga serga kiek procentų streso perpildytos vakarų gyvensenos išdava.

KU Sveikatos fakulteto mokslininkų išradimas labai palengvins hipertoninės ligos diagnozavimą, jos progresavimo stebėseną. Neabejojama, kad Europos patentų biuro patentą gavęs išradimas bus itin patrauklus medicininės įrangos gamintojams. Kol kas jį būtų galima naudoti tik ligoninėse, tačiau - išradėjai planuoja sukurti ir kiekvienam naudoti tinkantį aparatą – žmogus itin tikslų kraujo spaudimą galėtų nusistatyti panašiai, kaip dabar cukraus kiekį kraujyje sergantieji cukriniu diabetu.

Tokio lygio patentas yra labai svarbus pasiekimas Klaipėdos universitetui, kaip mokslo institucijai. – sako Sveikatos mokslų fakulteto dekanas prof. Artūras Razbadauskas

„Tokio lygio patentas rodo, kad KU egzistuoja kompetencija, yra žmonės, kurie sugeba vykdyti pasaulinio lygio mokslinius tiriamuosius darbus. O tai reiškia, kad biomedicinos inžinerijos studentams jų perduodamos žinios – taip pat yra pasaulinio lygmens“ – sako prof. A. Razbadauskas.

Biomedicinos inžinerijos specialybė – itin perspektyvi ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Medicinos įstaigos šiais laikais yra labai priklausomos nuo technologijų tiek gydymo, tiek diagnostikos srityse. Kinta jos itin sparčiai, todėl žmonės, sugebantys tas technologijas valdyti, yra itin paklausūs. O KU Sveikatos mokslų fakultetas dar kartą įrodė, kad yra pajėgus parengti pasaulinius standartus atitinkančius specialistus.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder