Meningokoko vakcinos nėra net už pinigus

Meningokoko vakcinos nėra net už pinigus

Praėjusią savaitę dar dviem vaikams mirus nuo meningokoko sukelto žaibinio sepsio, žmonės sunerimo ir ėmė reikalauti, kad vaikai nuo meningokoko būtų skiepijami valstybės lėšomis. Tačiau kol kas toks sprendimas nėra priimtas, o ir norintieji paskiepyti vaikus už savo pinigus liks it musę kandę - Lietuvoje nebeliko ir vakcinos.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, šiemet Lietuvoje diagnozuoti 22 susirgimai meningokokine infekcija, keturi iš susirgusiųjų mirė. Visi mirusieji - vaikai, vyriausiajam - septyneri. Pernai mūsų šalyje užregistruotos septynios mirtys nuo šios infekcijos. Meningokoko infekcija pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų.

Lietuvoje, kaip ir daugelyje kaimyninių šalių, vyrauja meningokokinio sukėlėjo B tipas. Prieš trejus metus Europos vaistų agentūra ir Europos Komisija reglamentavo nuo jo skiepytis. Vakcina įdiegta ir Lietuvoje.

Kai kuriose Europos Sąjungos šalyse nuo meningokoko vaikai skiepijami valstybės lėšomis, tad klausimą dėl to imta kelti ir Lietuvoje. Tačiau mūsų šalyje ne tik kad nėra priimta sprendimo dėl skiepijimo valstybės lėšomis, bet jau kurį laiką nebėra ir pačios vakcinos. Tad net norint paskiepyti vaikus savo lėšomis šiuo metu tai neįmanoma.

Kaip „Vakaro žinioms“ aiškino Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Imunoprofilaktikos skyriaus vedėja Daiva Razmuvienė, skiepai nuo meningokoko nėra įtraukti į Nacionalinį vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, tad vakcina buvo tik komercinėje rinkoje.

Kadangi tai yra nauja vakcina ir tėra vienas jos gamintojas, jis neapskaičiavo, kad bus toks didžiulis vakcinos poreikis. Šiuo metu vakcinos neliko ne tik Lietuvoje - trūkumas jaučiamas beveik visose Europos šalyse. Vakcinos gamyba užtrunka nuo pusės metų iki metų, tad gamintojas tiesiog nepajėgus greitai jos pagaminti tiek, kad sugebėtų patenkinti poreikį. Pasak specialistės, šiandien nė vienas iš Lietuvos didmenininkų, kurie užsiima vakcinų įvežimu ir laikymu, jos nebeturi.

„Kai vienoje ar kitoje šalyje ima trūkti kokios nors vakcinos, šalys dalinasi - ta, kuri turi daugiau, parduoda kitai. Kadangi šiuo atveju visose šalyse yra trūkumas, tai nėra taip paprasta, - sako D.Razmuvienė. - Laimė, vokiečiai sutiko mums pagelbėti - planuojama, kad balandžio viduryje jie Lietuvai galės parduoti kažkiek dozių vakcinos.“

Tai, ar nuo meningokoko apsauganti vakcina ateityje bus įtraukta į skiepų kalendorių, specialistės teigimu, turės nuspręsti Nacionalinės imunoprofilaktikos programos koordinacinė taryba, atsižvelgusi į epidemiologinę ligos situaciją ir Valstybinės ligonių kasos pateiktus duomenis, kokios yra finansinės galimybės. Lėšų tam reikėtų nemažai, nes komercinėje rinkoje viena vakcinos dozė kainuoja 100-130 eurų, o vaikams, priklausomai nuo amžiaus, reikia dviejų ar net trijų dozių.

D.Razmuvienės teigimu, jei skiepai nuo meningokoko būtų įtraukti į Nacionalinį vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, tėvai turėtų galimybę rinktis - nori skiepyti vaiką ar ne. Tačiau šio skiepo, anot specialistės, tikrai nėra poreikio įtraukti į daug diskusijų sukėlusį vadinamųjų privalomų skiepų sąrašą (skiepai nuo tymų, raudonukės ir poliomielito), nes meningokokas - labai greitai aplinkoje žūstantis sukėlėjas, o užsikrėsti juo galima tik labai artimo kontakto metu.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder