Miego stygius sukelia pokyčius ląstelių molekulėse

Miego stygius sukelia pokyčius ląstelių molekulėse

Miego stygius žmonėms kelia stresą, irzlumą, skatina persivalgyti. Tai mes žinome iš patirties, tačiau miego stygiaus pasekmės turi ir biochemines priežastis.

Mokslo žurnalas aprašė tyrimus, atliktus su apvaliosiomis kirmėlėmis. Nors šie gyviai nemiega taip, kaip tai daro žmonės, jos vis dėlto turi vystymosi periodą, kuriame yra letargo būsenos. Dirbtinai sutrikdę organizmų snaudulį mokslininkai ištyrė, kad ląstelėse aktyvinamas specifinis baltymas, tiesiogiai susijęs su streso būsena.

Kita serija bandymų buvo siekiama „išjungti“ streso baltymą - ir tai pavyko. Taigi teoriškai įmanoma pašalinti nemigos sukeltą stresą, tačiau to daryti neverta - pusė tiriamų kirmėlių su pašalintu baltymu netrukus nugaišo.

Žmogui miegas yra būtinas, todėl jo stygius sukelia nemalonius pojūčius, sergstinčius nuo dar didesnių sveikatos sutrikimų.

6 pagrindinės priežastys, kodėl negalime užmigti

Turbūt kiekvienam yra tekę atsidurti erzinančioje situacijoje, kai, nepaisant jaučiamo nuovargio, niekaip nepavyksta užmigti. Kokios pagrindinės tokios nemigos priežastys?

1. Žiūrėjimas į laikrodį. Prabudę užmetame akį į laikrodį, kad sužinotume, kiek dar laiko galime miegoti. Pasirodo, taip elgtis nepatartina.

2. Kofeinas. Kofeino poveikis gali būti gerokai ilgesnis, nei įprasta manyti. Vidutinis kofeino „pusamžis“ - 5 valandos. Kūnas maždaug pusės suvartoto kofeino atsikrato po maždaug 5 valandų, trijų ketvirtadalių - per apytiksliai 10, o 7/8 kofeino pašalinama per 15 valandų. Tai reiškia, kad kai bandote užmigti, kofeino kraujyje dar būna likę.

3. Būtinybė anksti atsikelti. Pažįstamas scenarijus: 23 valandos vakaro, ryte laukia svarbus susitikimas - keltis teks labai anksti, todėl būtina kuo greičiau užmigti ir gerai pailsėti. Vis dėlto nerimaudami, kad būtina kuo greičiau užmigti, tik dar labiau tai atitoliname.

4. Alkoholis. Nemažai žmonių griebiasi alkoholio, kad šis padėtų jiems užmigti. Vis dėlto alkoholis ne tik nepadeda miego kokybei, o jai kenkia - dėl jo padažnėja naktiniai prabudimai. Be to, ilgalaikis alkoholio vartojimas ilgainiui sukelia nuolatinę nemigą. Beje, alkoholio poveikis smegenims vidurnaktį stipresnis nei, tarkime, 18 val. vakaro.

5. Netinkamai gydomi kiti miego sutrikimai.

6. Rūkymas. Dėl nikotino per naktį smegenys prabunda papildomai 15-20 kartų.

Taigi laikrodžius pastatykite tolėliau nuo lovos, kavą gerkite rytais, vėlai vakare venkite alkoholinių gėrimų, atsikratykite įpročio rūkyti.

Parengta pagal dienraščio „Respublika“ priedą „Būkime sveiki“

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder