Ministras apie keliose vietose dirbančius gydytojus: neįmanoma išgyventi už 44 tūkst. litų?
Ministras apie keliose vietose dirbančius gydytojus: neįmanoma išgyventi už 44 tūkst. litų?

Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis netiki argumentais, jog gydytojai yra priversti dirbti keliose gydymo įstaigose iškart, nes kitaip jie neišgyventų.

Pasak ministro, jis turi vienos nedidelės ligoninės audituotus duomenis apie stulbinančius ten dirbančių darbininkų atlyginimus.

"Ar galima išgyventi iš 44 tūkst. 900 litų? Ar galima išgyventi iš 13 tūkst. litų? Aš turiu vienos mažos rajono ligoninės audituotus duomenis ir žiūriu, jog ligoninės vyriausiojo gydytojo pagrindinė alga yra 5,5 tūkst. litų, o papildoma - 7,5 tūkst. Tos mažos ligoninės skyriaus vedėjo atlyginimas yra 6,5 tūkst. litų ir 7 tūkst. litų papildomai. Tos ligoninės aštuonių daktarų atlyginimai svyruoja nuo 9 iki 14 tūkstančių. Ir po to aš žiūriu, kad toj pačioj ligoninėj 25 daktarai uždirba nuo 2 iki 4 tūkst. litų. Tai aš klausiu savęs - ar tai teisinga?", - "Žinių radijui" ketvirtadienį sakė V. P. Andriukaitis.

Pasak jo, panašios tendencijos vyrauja ir kitose šalies gydymo įstaigose.

Pasak V. P. Andriukaičio, šalyje nėra sutvarkyta gydytojų atlyginimų politika.

"Prieš jus sėdintis ministras uždirba 10 tūkst. litų, o nedidelio rajono vyriausias gydytojas uždirba 13 tūkst. litų. (...) Suprantu, reikia sudėlioti atlyginimų politiką: turi būti darbo stažas, darbo intensyvumas, profesinė rizika, darbo operacijų sudėtingumas. Kur jūs matėt, kad traumatologas per 8 darbo vietas gali susirinkti 34 tūkst., o kardiochirurgui, kuriam nuo ryto iki vakaro reikia stovėti operacinėje, gali sumokėti tik 6 tūkst.", - sakė ministras.

Kalbėdamas apie korupciją sveikatos sektoriuje, V. P. Andriukaitis išskyrė dvi savotiškas korupcijos sritis - "pilkąją" ir "juodąją".

"Jei žmogus dirba per kelias darbo vietas ir tų įstaigų atlyginimų struktūroje matai, kad vienoje vietoje jis gauna 200 litų, kitur - 15 tūkst. Kuo jis dirba už 200? Aišku, kad jis ne dėl 200 litų atėjo. (...) Tai čia "pilkoji" korupcija. O dar įsidedama į kišenę "juodai", - aiškino jis.

Anot ministro, vieno vaisto nuo korupcijos šiuo metu nėra ir ministerija jau paskelbė šakinę antikorupcinę programą.

Ministras ragino ir pačius pacientus būti pilietiškai sąmoningais ir neprisidėti prie korupcijos plėtros Lietuvoje.

"Neduokite kyšių, nėra tam reikalo. Joks kyšis geriau negydo. Skambinkite mūsų pasitikėjimo telefonu, kreipkitės į administraciją ir į antikorupcinius skyrius", - kalbėjo V. P. Andriukaitis.

ELTA jau skelbė, jog nuo gegužės žadama imtis konkrečių veiksmų aiškinantis, kokiu būdu medikai suspėja dirbti trijose ir daugiau įstaigų, ir ar jie gauna teisėtas pajamas. Tokias priemones inicijuoja sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis kartu su institucijų, atsakingų už kovą su korupcija ir darbo teisės nuostatų laikymąsi, vadovais.

Sveikatos apsaugos ministro žiniomis, iš 14-15 tūkst. Lietuvoje dirbančių medikų maždaug 911 dirba trijose ir daugiau įstaigų. "Rekordininkai" suspėja dirbti 11-oje darbo vietų. Šių žmonių atlyginimai svyruoja nuo 10 litų, gaunamų vienoje gydymo įstaigoje, iki 44 tūkst. litų.

"Mes nenagrinėjame tų, kurie dirba pusantro etato dviejose įstaigose", - konkretizavo V. P. Andriukaitis.

Sveikatos strategams ir kovotojams su korupcija bei darbo inspektoriams kyla klausimų ir dėl to, kaip medikai suspėja teikti kokybiškas paslaugas, kai jie dirba keliose įstaigose, taip pat ir tai, ar teisėtai jie gauna pajamas.

Sveikatos apsaugos ministerija kartu su Darbo inspekcija, Valstybine mokesčių inspekcija, Specialiųjų tyrimų tarnyba, kitomis žinybomis, sutarė imtis koordinuotų veiksmų šešėliui iš sveikatos apsaugos sektoriaus išgyvendinti.

Nuo gegužės pirmos dienos prasidės Valstybinės mokesčių inspekcijos "Baltų chalatų" akcija, kuri, pasak ministro, šiemet apims ne tik odontologijos, bet ir kitus sektorius.

"Teiksime medžiagą darbo inspekcijai apie situaciją darbo rinkoje, kur yra keistų etatų, kad būtų atliekamas patikrinimas, ir žiūrima, ar nepažeistos Darbo kodekso nuostatos. (...) Yra įstaigų, kur rodo, kad gydytojai uždirba dešimt, dvidešimt litų, paprašysim, kad būtų atsakyta, kokiu būdu susidaro tokia situacija", - sakė V. P. Andriukaitis.

Ministras taip pat aktyviai pasisako už turto, pajamų deklaravimą reglamentuojančias pastabas. Žada, kad bus atlikta platesnė viešųjų pirkimų analizė.

Sidebar placeholder