Mitas, jog urologas yra tik vyrų gydytojas

Mitas, jog urologas yra tik vyrų gydytojas

Respublikinės Klaipėdos ligoninės Konsultacinėje poliklinikoje, Herkaus Manto g. 49, pradeda konsultuoti gydytojas urologas Tomas Gudauskas, kuris konsultuoja ligonius, sergančius inkstų, šlapimo takų akmenlige, onkourologine patologija, turinčius urogenitalinės sistemos anomalijų, šlapimo nelaikymą, traumų, taip pat seksualinės medicinos klausimais.

Urologas yra atsakingas už vyrų ir moterų sveikatą, susijusią su organais, išskiriančiais šlapimą. Tai, jog gydytojas urologas yra vien tik vyrų gydytojas, - mitas. Urologas konsultuoja tiek vyrus, tiek moteris.

Viena iš priežasčių, kodėl į gydytoją urologą kreipiasi vyresnio amžiaus vyrai - gerybinė prostatos hiperplazija, dėl kurios sutrinka įprastas vyrų gyvenimo ritmas. Gerybinė prostatos hiperplazija - tai prostatos padidėjimas, sutrikdantis šlapinimąsi.

"Gerybinė prostatos hiperplazija yra kontroliuojama ir gydoma būklė. Pasaulyje ir Lietuvoje medicina pažengusi tiek, kad vyrui gali pasiūlyti jam asmeniškai adaptuotą ir tinkamą gydymą, neleisiantį neigiamai mąstyti apie save. Tinkamas gydymas sugrąžins pasitikėjimą savimi ir padės grįžti į įprastą gyvenimo ritmą, grąžins tinkamą gyvenimo kokybę", - pasakojo Respublikinės Klaipėdos ligoninės gydytojas urologas T. Gudauskas.

Priešinė liauka, arba kaip mums įprasta ją vadinti - prostata - tai tik pas vyrus esantis organas, tiksliau liauka, kuri yra mažajame dubenyje. Prostata yra graikinio riešuto dydžio, apie 15-25 ml tūrio liauka. Ji yra apatinėje pilvo dalyje, pasislėpusi už gaktos kaulo.

"Kadangi šlaplė eina per prostatą, su amžiumi didėjant prostatai atsiranda šlapinimosi sutrikimų, nes prostata didėdama spaudžia šlaplę ir taip siaurina jos spindį", - sakė urologas T. Gudauskas.

Gerybinė prostatos hiperplazija yra patologinė būklė, pasireiškianti vyresniems nei 40 metų vyrams apatinių šlapimo takų simptomais.

"Gerybinė prostatos hiperplazija sukelia apatinių šlapimo takų obstrukcijos simptomus: dažnas šlapinimasis dieną, naktinis šlapinimasis, staigus noras šlapintis, šlapimo nelaikymas, silpna ar nutrūkstanti srovė šlapinimosi metu, nevisiško pasišlapinimo jausmas, lašėjimas po pasišlapinimo, šlapinimasis lašais. Vyrui būtina paaiškinti, kad jis suprastų ir žinotų, kad gerybinė prostatos hiperplazija nėra vėžys", - pasakojo gydytojas urologas.

Kas trečias vyras, vyresnis nei 50 metų amžiaus, jaučia šlapinimosi sutrikimus.

Nors gerybinė prostatos hiperplazija ankstyvose stadijose nėra pavojinga, tačiau pacientams, kuriems atsiranda pradinių šlapinimosi skundų yra būtina urologo konsultacija.

"Atsiradus pirmiems ligos simptomams, liga toliau progresuos, tai reiškia, kad darysis vis sunkiau pasišlapinti, siaurės šlapimo srovė, dažnės naktinis šlapinimasis, retės tarpai tarp šlapinimosi epizodų dieną, atsiras ir dažnės nepilno pasišlapinimo jausmas, darysis vis sunkiau pradėti šlapintis, prireiks stangintis norint pasišlapinti. Šlapimo srovė gali būti nelygi, plati, dėl ko vyras gali pradėti šlapintis atsisėdęs", - pasakojo gydytojas T. Gudauskas.

GYDYTOJAS urologas Tomas Gudauskas.

Asmeninio archyvo nuotr.

Esant sunkiems simptomams gali išsivystyti ūminis šlapimo susilaikymas. Ūminio šlapimo susilaikymo atvejais atsiranda šlapinimasis lašais arba negalėjimas pasišlapinti, atsiranda apatinės pilvo dalies skausmas, kuris palaipsniui stiprėja iki nepakeliamo.

Tokiais atvejais vyras dažnai patenka į artimiausią skubios pagalbos skyrių, kur jį apžiūri urologas arba chirurgas. Vienintelė skubi pagalba yra kateterio įvedimas per šlaplės kanalą į šlapimo pūslę, kad ištekėtų šlapimas. Po kateterio pašalinimo, toliau vartojant vaistus ši būklė gali nepasikartoti, tačiau jai pasikartojus turėtų būti svarstoma operacinio gydymo galimybė.

Vyrų ištyrimas dėl gerybinės prostatos hiperplazijos

Atvykus konsultacijai, gydytojas urologas užduoda klausimus apie šlapinimąsi. Gydytojas gali paprašyti užpildyti klausimyną, taip pat gali paprašyti atvykstant į kitą konsultaciją turėti 3 dienų šlapinimosi dienyną, kuriame turėtų būti surašyti šlapinimosi epizodai pagal valandas, šlapimo tūris kiekvieno pasišlapinimo metu, išgerti skysčiai bei jų kiekis ir laikas, kada juos gėrėte.

"Vyrui eiti pas gydytojus, o ypatingai kreiptis į urologą, yra didžiulis iššūkis, susietas su neteisingais mitais ir baimėmis. Iš tiesų noriu nuraminti vyrus ir padrąsinti - urologas yra jūsų pagalbininkas, kai jūsų gyvenimo kokybė prastėja dėl šlapinimosi ar kitų urologinių būklių. Vykstant į konsultaciją derėtų pasiruošti ir pamąstyti, kokie skundai jus labiausiai vargina ir aiškiai išdėstyti juos konsultuojančiam gydytojui", - tikino urologas T. Gudauskas.

Gydytojo urologo konsultacijai Respublikinės Klaipėdos ligoninės Konsultacinėje poliklinikoje (Herkaus Manto g. 49) yra reikalingas šeimos gydytojo siuntimas. Registracija vykdoma telefonu: (8 70) 05 00 11.

Prostatos hiperplazijos gydymas

Mityba ir fizinis aktyvumas turi nemažą įtaką šlapinimuisi. Dėl to vyrai, turintys šlapinimosi skundų, turėtų mažiau vartoti alkoholio arba visiškai nutraukti jo vartojimą, nevalgyti daug riebaus, rūkyto, kepto, sūraus ir aštraus maisto. Nevartoti gazuotų gėrimų, o maitinimasis turėtų būti įvairialypis ir subalansuotas. Taip pat labai svarbus yra fizinis aktyvumas, mankštintis reikėtų bent 2-3 kartus per savaitę.

Mokslinių tyrimų duomenimis, nutukusiems ir mažai fiziškai judantiems asmenims prostatos hiperplazijos sukeliami simptomai būna sunkesni, progresuoja greičiau ir tikimybė, kad jiems ateityje bus reikalingas operacinis gydymas, - žymiai didesnė. Esant lengvo laipsnio šlapinimosi skundams rekomenduojama vartoti daugiau pomidorų, gerti pomidorų sultis, taip pat valgytiriešutus, ypač lazdynų, moliūgų sėklas ir saulėgrąžas. Reikia nepamiršti, kad reguliarūs ir pastovūs lytiniai santykiai vyro prostatai ne kenkia, o padeda.

"Vidutinio sunkumo simptomus turintiems vyrams turėtų būti skiriamas medikamentinis gydymas, nes jiems greičiau gali išsivystyti ūminis šlapimo susilaikymas. Šiuo metu pasaulio ir Lietuvos urologai turi gausų arsenalą vaistų, padedančių pagerinti gerybinės prostatos hiperplazijos sukeliamus simptomus. Nereikia bijoti urologo konsultacijos, nes medikamentinis ar chirurginis gydymas gali padėti visiems vyrams ir toliau jaustis vyrais", - sakė urologas.

Inkstų akmenligė

Akmenligė - akmenų formavimasis inkstuose, šlapimo takuose, šlapimo pūslėje. Inkstų akmenlige dažniausiai serga nuo 1 iki 20 procentų žmonių ir nors vyrams akmenligė pasireiškia kur kas dažniau, tačiau ja suserga ir moterys, dažniausiai nuo 35-55 metų amžiaus.

"Akmenų susidarymą gali lemti daug priežasčių. Tam įtakos turi endokrininių liaukų, atsakingų už kalcio, fosforo apykaitą organizme, veiklos sutrikimai, virškinimo trakto ligos, pavyzdžiui, Krono liga, didelės apimties žarnyno operacijos, infekcinės šlapimo takų ligos, mitybos įpročiai. Neretai stebimi atvejai, kai akmenys inkstuose ar kituose šlapinimosi sistemos organuose susidaro dėl įgimtų problemų, pavyzdžiui, šlapimtakių susiaurėjimo, kurios neleidžia šlapimui normaliai tekėti ir pasišalinti iš organizmo", - pasakojo T. Gudauskas.

Pagrindiniai simptomai, galintys išduoti susidariusį akmenį, yra maudimas juosmens srityje, šlapime pastebimos kraujo priemaišos, taip pat gali pasireikšti labai stiprus skausmas, karščiavimas, pykinimas, dažnesnis poreikis šlapintis prasidėjus inkstų akmenligės priepuoliui.

Akmenligė gali būti gydoma vaistais, bet neretai taikomas ir chirurginis gydymas.

Vaistai skiriami, kai akmenukai užkemša šlapimtakį, kad būtų nuslopintas skausmas, esant infekcijai, skiriami antibiotikai. 85 procentai tokių akmenukų, jei yra mažesni nei 5 milimetrai, dėl veiksmingo gydymo iš organizmo gali pasišalina patys. Jei jie nedidėja, palengva jie natūraliais takais patys iš organizmo pasišalina", - tikino gydytojas T. Gudauskas.

Chirurginis gydymas rekomenduojamas, kai pastebimas akmens didėjimas arba kai akmenys susidaro didelės rizikos pacientams. Taip pat chirurgų intervencijos prireikia, kai akmuo yra tam tikros cheminės sudėties ir kelia pavojų organizmui, jei akmenys susidarė dėl infekcijos, jei jie yra dideli. Tačiau kiekvienu atveju sprendžiama individualiai - kartais operacinio gydymo prireikia ir mažesnį akmenį organizme besinešiojančiam pacientui.

Siekiant išvengti akmenų susidarymo organizme, rekomenduojama kasdien gausiai vartoti skysčius, vengti griežtai vegetariškos dietos, per didelio gyvulinės kilmės baltymų ir druskos vartojimo. Taip pat vartoti daug skaidulų turinčių produktų.

Urologas konsultuoja ir moteris

Nors vyrauja nuomonė, jog į urologus dažniausiai kreipiasi tik vyrai, tačiau gydytojų urologų pagalbos dažnai prireikia ir moterims.

"Moterys į urologą dažniausiai kreipiasi dėl šlapimo takų infekcijų, akmenligės, šlapimo nelaikymo. Kas antra vyresnė nei 50 metų moteris turi didesnę ar mažesnę šlapimo nelaikymo problemą. Šlapimo nelaikymui įtakos turi buvę nėštumai, komplikuoti gimdymai, menopauzė, nutukimas, šlapimo takų ligos, stuburo pakenkimai. Dažnai konsultuojamos moterys, kurias vargina susirgimai tokie kaip "dirgli šlapimo pūslė, kurie atsiranda dėl moteriškų hormonų estrogenų trūkumo, ir pasireiškia nesugebėjimu sulaikyti šlapimo, esant norui šlapintis", - pasakojo T. Gudauskas.

Dar kartą primename, jog dėl šlapimo trakto problemų, inkstų, šlapimo takų ar pūslės, prostatos ligų ir seksualinės medicinos klausimų padėti gali gydytojas urologas Tomas Gudauskas, kuris pacientus konsultuoja Respublikinės Klaipėdos ligoninės Konsultacinėje poliklinikoje (Herkaus Manto g. 49).

Gerybinės prostatos hiperplazijos gydymas, nepriklausomai nuo sunkumo laipsnio, turėtų būti pradėtas nuo gyvenimo būdo patarimų:

suvartojamų skysčių kiekio sumažinimas specifiniu laiku, kai pacientas jaučia didžiausius varginančius skundus (esant dažnam naktiniam šlapinimusi, nevartoti skysčių 2-3 valandas iki miego, nevartoti skysčių prieš ilgesnę kelionę ar ruošiantis svarbiam susitikimui);

vengti arba sumažinti kofeino turinčių produktų (kavos, arbatos ir kt.) arba alkoholio vartojimą (alaus, vyno ir kt.), nes šios medžiagos turi šlapimo išsiskyrimą didinantį efektą, dėl to padažnėja varginantis dažnas šlapinimasis, dirglumas ir naktinis šlapinimasis.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder