Ne visoms raganoms bus leista gydyti

Ne visoms raganoms bus leista gydyti

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), bendradarbiaudama su netradicinės medicinos specialistais, pavasarį ketina paruošti Vyriausybei siūlymą, kuris numatys visiems daktariukams, gydantiems ligas ir negandas, gauti licencijas užsiimti šia veikla. Tokiu būdu siekiama išnaikinti ant kiekvieno turgaus kampo žoleles pardavinėjančius šarlatanus, už 200 Lt siūlančius stebuklingas vėžį gydančias dantų pastas.

Internete gausu skelbimų apie įvairius žolelių ir kitokių natūralių gėrybių profesorius, galinčius išgydyti beveik bet kokias ligas. Vieni teigia, jog gali prišaukti meilę, kiti, kad padės įveikti vėžį, treti, kad palaimins jus visam gyvenimui. Žmonės, patekę į sudėtingas situacijas ar sergantys rimtomis ligomis, dažnai praradę viltį ligoninėse, ieškodami pagalbos kreipiasi būtent į šiuos apsišaukėlius. Griebdamiesi paskutinio šiaudo, ligoniai dažnai moka didžiulius pinigus, o mainais gauna paprasto vandens ar kito stebuklingo mišinio, kuris neva pakeis jų gyvenimą. SAM ketina pateikti Vyriausybei siūlymą, kaip išvengti tokių apsišaukėlių ir užtikrinti žmonėms pasirenkamų sveikatos paslaugų kokybę.

Reikalaus licencijos

Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmų (LSRN) Gydymo augalais komiteto pirmininkas Juozas Ruolia džiaugiasi šia iniciatyva, kuri turėtų išgryninti tikruosius biomedicinos specialistus Lietuvoje: „Kaip ir visame pasaulyje, taip ir Lietuvoje, pagal pusiau valstybinį modelį bus akredituota alternatyvi medicina ir visi jos metodai: augalai, homeopatija, gėlių terapija, arklių, delfinų terapija ir daug kitų sričių, kurios yra taikomos visame pasaulyje po radikalaus gydymo. Jei žmogų ištiko infarktas, tai šie metodai skiriami jį pašalinus. Dėka chemijos, žmonių amžius ilgėja ir atsiranda nepatikimų žmogaus organizmo savireguliacijos būsenų.”

Pasak J.Ruolios, biomedicina nėra atskira gydymo šaka, ji turi būti suprantama ir integruojama į tradicinę mediciną. Tam pasiekti reikia žinių ir tinkamo pasiruošimo: „Biomedicinos išmanymą ketinama pakelti iki akademinio lygio. Labai svarbu, kad apie netradicinę mediciną būtų mokomi ir visų lygių medicinos studentai. Besimokydamas studentas turi išgirsti, kad yra tokie metodai, ir tapęs gydytoju galėtų išvengti įvairių nesusipratimų. Esantiems gydytojams ir srities specialistams Klaipėdos universitete ir Lietuvos sveikatos mokslų universitete bus sudarytos sąlygos kvalifikuotai tobulintis šiose srityse. Taip pat bus sudaromos galimybės įgauti specialybę netradicinės medicinos licencijai. Juk jei gydytojas skiria tris preparatus nuo kraujospūdžio, o žmogus dar namuose papildomai išgeria jonažolių, kurios kaip tik didina kraujospūdį, tuomet esame kalti mes, biomedikai, kad neperspėjame gydytojų, kurie neišmano, kad jonažolių negalima gerti esant aukštam kraujospūdžiui.”

Liks tik specialistai

Kaip Kanadoje, Amerikoje, Vokietijoje, taip ir Lietuvoje bus ruošiami specialistai, galintys ir turintys teisę verstis liaudies medicina. „Mūsų liaudies gydytojai, kitose šalyse studijavę savo srities mokslus, yra išmanantys biologinę mediciną, todėl jie galės ruošti būsimus specialistus. Viskas tikrai yra, tik Valstybė turi šiek tiek prisiimti atsakomybę ir prisidėti. Per pastaruosius metus ar pusantrų buvo surinkta apie 50 žmonių, propaguojančių gydymą augalais, kurie išmano šią veiklą ir ja verčiasi. Tam atrinkti buvo taikytina 50 klausimų anketa”, - teigia J.Ruolia. Liaudiškai vadinami šarlatanai buvo atskirti labai greitai - jiems ši anketa pasirodė per sunki.

„Yra sutrikusios psichikos žmonių, kurie skelbiasi, jog jie gydo, skiria mišinius nuo įvairiausių ligų. Tie aiškiaregiai dažniausiai yra ne visai stabilios psichikos. Jie tiesiog moka įtaigiai pašnekėti, o baisiausia, kad tokie perpardavinėtojai atkalba žmones nuo tradicinės medicinos ir siūlo tik savo preparatus”, - teigia specialistas ir prasitaria, jog ir pats buvo apgautas tokių apsišaukėlių, todėl ir siekia šio netradicinės medicinos reglamentavimo. Pasak J.Ruolios, tai smarkiai pagerins ir sustiprins sveikatos sritį: „Kai bus sveikatos įstatyme įrašas, jog reikia integruoti alternatyvią mediciną į klinikinę praktiką, pasikeis visi šarlatanizmai. Prokuratūra turės teisę nelicencijuotus gydytojus bausti, stabdyti jų veiklą ir sodinti į kalėjimą dėl žmonių nuodijimo.”

Vida Marija ČIGRIEJIENĖ, Seimo narė:

Netradicinė medicina egzistuoja visame pasaulyje, tad ir Lietuvoje turi būti kažkokia tvarka ir reglamentas. Netradiciniai metodai tikrai populiarūs praktikoje ir yra tokių žmonių, kurie jais tiki net daugiau nei medicina. To tikėjimo užgožti nereikia, tačiau turi būti atitinkama tvarka.

Šiandien tokiais metodais užsiiminėja kas tik nori, neįmanoma suskaičiuoti, nei kiek tokių žmonių yra, nei ką jie iš tiesų daro, ar moka mokesčius. Yra žmonių, kurie tiki, kad kažkas gali padėti geriau nei šiuolaikinė medicina, tad visokių apsišaukėlių ir atsiranda.

Manau, kad gydytojai dažnai per mažai žino apie netradicinės medicinos metodus, nors turėtų žinoti. Liaudies medicinoje yra įvairių metodų, kuriuos žinoti dirbant medicinoje privaloma. Net ir apie tas pačias žoleles.

Kai bus įgyvendintas reglamentas, turėtų susidaryti tarsi nedidelė mikroklinika, keleto žmonių kolektyvas, kurie dirbtų ir mokėtų mokesčius valstybei. Jei užsiimi tokia sritimi, turi būti specialistas, nusimanyti, turėti licenciją, čia juk didelis mokslas, reikalaujantis stažuočių, žinių.

Netradicinė medicina, kiek žinau, jau yra įtraukta į Lietuvos sveikatos mokslų universiteto programą. Aš tiktai už - legalizuokime šį dalyką ir tegu žmonės vaikšto, jei nori. Kam padės, tie bus laimingi, kam ne, eis pas medikus ar ieškos kitų būdų. Juk yra žolininkų Lietuvoje, kurie rašo knygas, eina mokslus. Jei jie padeda, tegu žmonės gydosi, tačiau patarti turi kvalifikuotas žmogus, kuris turi licenciją ir tai išmano, o ne eilinis apsimetėlis.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder