Neišsimiegojote naktį? Šiandien suvartosite maždaug 200 kcal daugiau

Neišsimiegojote naktį? Šiandien suvartosite maždaug 200 kcal daugiau

Miego svarba gerai savijautai niekas neabejoja, tačiau tai, kad nemiegota naktis gali užsibaigti papildoma maisto porcija, žino ne kiekvienas. Gydytoja neurologė Raminta Masaitienė, jau 15 metų besigilinantį į miegą bei jo sutrikimus, perspėja – išmiegojus viena valanda mažiau, kitą dieną suvartojame 200 kcal. daugiau.

IKEA rugsėjį startavo su gero miego eksperimentu, kuriame dalyvauja 10 bendrovės darbuotojų. Su miego ekspertės pagalba siekiama pagerinti eksperimento dalyvių miego kokybę, o šie remdamiesi savo asmenine patirtimi galės betarpiškiau ir profesionaliau aptarnauti pirkėjus. Remdamasi darbuotojų eksperimento metu užduotais klausimais bei iššūkiais, su kuriais dažniausiai žmonės susiduria, gydytoja neurologė paneigia pagrindinius mitus bei dalijasi patarimais geram miegui.

Ilgiau dirbsite – prasčiau miegosite

Pasak miego ekspertės, per parą kiekvienas žmogus turi skirti po 8 val. trims veikloms: darbui, miegui ir poilsiui. Daugelis į šią ne kartą girdėtą taisyklę linkę žiūrėti pro pirštus ir dalį savo poilsio laiko aukoja darbui. Tačiau gydytojos teigimu, nors vienai iš šių veiklų paėmus viršų, nukentės miego kokybė.

„Blogai išsimiegojęs žmogus būna mažiau darbingas, o tada neturi energijos kokybiškam poilsiui. Jeigu dirbama per daug ir nukenčia poilsis, neįmanoma gerai išsimiegoti. Tad miegui reikėtų skirti ne mažiau kaip 7-9 val. kasnakt“, - skaičiuoja gydytoja neurologė. Pasak jos, pamiegojus vos viena valanda mažiau, kitą dieną dažniausiai suvartojama 200 kcal daugiau negu įprastai.

Savaitgalio atsigriebti nepakaks

Tų, kurie nesilaiko šio režimo, miego ekspertė nepaguodžia – neišmiegojus reikiamo valandų skaičiaus kasnakt, savaitgalį miego trūkumo pasivyti nepavyks.

„Dauguma vis dar galvoja, jog mažiau miegodami darbo dienomis, išsiilsės savaitgaliais, tačiau tam, kad organizmui būtų kompensuota viena prarasta miego valanda, reikia keturių naktų normalaus miego. Tad savaitgalio išsimiegojimas negali kompensuoti net vienos mažiau miegotos nakties“, - sako R. Masaitienė.

Pasak gydytojos, vis daugiau mokslinių studijų rodo, jog svarbi ne tik miego trukmė, bet ir pastovus laikas, kada keliamės tiek darbo dienomis, tiek savaitgaliais.

„Dieną jausimės energingi, išvengsime daugelio ligų, vakare bus lengviau užmigti jeigu laikysimės miego ir kėlimosi ritmo kasdien. Dar mūsų protėviai žinojo, kad sveika užmigti iki vidurnakčio, tad nepatariu naktinėti, o keltis reikėtų panašiu metu ir darbo dienomis, ir savaitgaliais“, - sako gydytoja. Praėjusiais metais IKEA užsakymu atliktas reprezentatyvus miego kokybės tyrimas parodė, kad tik 15 proc. respondentų laikosi šios esminės taisyklės.

Paneigė mitą, kad turi miegoti neprabusdamas

Gydytoja paneigia ir dar vieną mitą – kad geras nakties miegas yra tada, kai išmiegame neprabudę.

„Kai kurie žmonės įsitikinę, kad miegoti privalo nenubusdami – kristi kaip kirvis ir pramerkti akis tik dienai išaušus. Iš tiesų to neturi būti ir nebūna, visai normalu kartais nubusti. Miegas juk vyksta tam tikrais ciklais, todėl nakties metu žmogus gali nubusti iki 5 kartų, o vyresni ir dažniau. Iki 5 kartų nubunda net jauni žmonės, tačiau dažniausiai to neprisimena, nes jų pabudimai būna trumpi, tad į juos tiesiog nekreipia dėmesio. Tačiau jei jau pradeda atkreipti dėmesį, ypač perfekcionistai, dėl tų nubudimų gali net susinervinti. Tada išsiskiria streso hormonai ir užmigti darosi dar sunkiau. Tad verčiau žiūrėti į tai ramiai“, - sako gyd. Raminta Masaitienė.

Jolita Juodzevičienė, IKEA Lietuvos rinkos vadovė teigia, kad darbuotojai į gero miego eksperimentą įsitraukė neatsitiktinai.

„IKEA kaip sprendimų namams bendrovė, siekianti kurti gražesnį kasdienį gyvenimą daugeliui žmonių, dar praėjusias metais pradėjo kalbėti apie miego svarbą. Tyrėme lietuvių požiūrį į miegą, kaip jie ilsisi ir kiek laiko tam skiria. O šiais metais darbuotojai patys išbandys, ką reikia daryti, kad miegas taptų geresnis. Siekiame pirkėjams suteikti geriausią patirtį, todėl tikime, kad darbuotojai, galintys pasidalinti savo patirtimi ir pamokomis, betarpiškai kalbėti apie miego svarbą, padės atkreipti lankytojų dėmesį į poilsio svarbą. Gero miego startui reikalingos ne tik tinkamos pagalvės ar išvėdintas kambarys, dar svarbesni yra teisingi įpročiai, kuriais siekiame pasidalinti“, - sako IKEA vadovė.

Patarimai geram miegui

Pasak miego ekspertės R. Masaitienės, yra ir daugiau nieko nekainuojančių patarimų geram miegui. Juos vertėtų paversti įpročiais.

1. Sukurkite miego ritualą: palįsti po dušu, lengvai užkąsti ir pan. Alkanam užmigti yra sunkiau, o miegą prisišaukti padės produktai turintys triptofano, kaip bananai, brandintas sūris, varškė, pienas, kalakutiena ir kt. Tačiau užkandis turėtų būti lengvas, porcija nedidelė.

2. Daugiau šviesos dieną. Kad greitai panirtumėte į saldų miegą, dieną turite gauti pakankamai šviesos. Reikėtų kasdien išeiti į lauką, ypač jei esate vyresnio amžiaus, nes pabuvus natūralioje saulės šviesoje, vakare ir naktį išsiskiria daugiau hormono - melatonino, užtikrinančio kokybišką miegą. Vakarop šviesos turi būti vis mažiau, o naktį nepageidautinas net menkiausias šviesulys – čia gali padėti temdančiosios užuolaidos.

3. Šiltas kūnas, vėsus miegamasis. Užmigti sušalus bus daug sunkiau. Sušilti galite pasilepinę vonioje, išgėrę arbatos puodelį, pasidėję prie kojų šildyklę arba, kol sušilsite, trumpam apsimovę kojines. O miegamasis turi būti vėsus, išvėdintas ir be jokio šviesos šaltinio. Televizorius, telefonas ir kiti aparatai, skleidžiantys mėlynąją šviesą, tik išbaidys sapnus.

4. Kofeinui, rūkymui, alkoholiui prieš miegą – ne. Likus 3- 4 val. iki miego nereikėtų rūkyti ar vartoti alkoholio ir kofeino turinčių gėrimų: kavos, kokakolos, juodosios arbatos. Jei manote, kad alkoholis padeda gerai išsimiegoti, klystate. Taip, iš pradžių jis sukelia lengvą mieguistumą, bet jau po kelių valandų nubusite, nes alkoholio skilimo produktai turi dirginantį, miego struktūrą iškreipiantį poveikį.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder