Paskelbti Nobelio medicinos premijos laureatai

Paskelbti Nobelio medicinos premijos laureatai

Šių metų Nobelio fiziologijos ir medicinos premija paskirta grupei mokslininkų iš JAV - laureatais tapo Džefris Holas (Jeffrey Hall ), Maiklas Rosbašas (Michael Rosbash) ir Maiklas Jangas (Michael Young). Tai pirmadienį pranešė Stokholmo Karolio instituto Nobelio komitetas.

Komiteto atstovas patikslino, kad apdovanojimas skiriamas už molekulinių mechanizmų, kontroliuojančių cirkadinį ritmą, atradimus. „Jie įstengė įsiskverbti į organizmo biologinio laikrodžio vidų ir paaiškinti jo darbą“, - pažymėjo atstovas.

Tyrėjai atskleidė „ląstelių vidinio laikrodžio“ paslaptį ir parodė, kaip šis mechanizmas veikia. Autonominis „vidinis laikrodis“ reikalingas tam, kad žmogaus organizmas adaptuotųsi ir pasiruoštų įvairioms dienos fazėms, jis kontroliuoja miegą, hormonų lygį, temperatūrą ir medžiagų apykaitą. Tyrimai parodė, jog gerai veikiantys ritmai svarbūs žmogaus sveikatai.

Pernai Nobelio fiziologijos ir medicinos premijos laureatu tapo Jošinoris Ohsumis (Yoshinori Ohsumi) iš Japonijos „už autofagijos mechanizmo atradimą“.

Nuo 1901 metų Nobelio premijos laureatais tapo 881 žmogus ir 23 organizacijos.

Nobelio medicinos premija buvo paskirta 211 mokslininkų. Jauniausiu jos laureatu 1923 metais tapo 32 metų Frederikas Bantingas (Frederick Banting) už insulino atradimą, seniausiu - 87 metų Frensis Peitonas Rousas (Francis Peyton Rous) 1966 metais už onkogeninių virusų atradimą.

Šiais metais Nobelio fondo direktorių taryba padidino premiją iki 9 milijonų Švedijos kronų, arba iki daugiau kaip 1,1 milijono dolerių. 2011 metais ji buvo sumažinta nuo 10 iki 8 milijonų Švedijos kronų „dėl nepalankios ekonominės situacijos“.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder