Profesijos, kenkiančios figūrai

Profesijos, kenkiančios figūrai

Vienas iš svarbiausių veiksnių, turinčių įtakos kūno masės augimui, yra profesinė veikla. Neseniai buvo atliktas tyrimas nutukimą skatinančių profesijų „reitingui“ nustatyti. Jame dalyvavo apie 3700 žmonių, kurių 55 proc. turėjo problemų dėl antsvorio.

Pirmojoje vietoje pagal nutukimo riziką atsidūrė direktoriaus padėjėjo pareigybė. 69 proc. tokias pareigas ėjusių žmonių pasirodė esantys storuliai. Taip pat antsvorio turėjo 56 proc. inžinierių, 51 proc. mokytojų, medicinos seserų ir sistemos administratorių, 48 proc. teisininkų, 45 proc. mašinų operatorių ir 39 proc. mokslininkų. Visų šių rūšių veikla susijusi su sėdimu darbu. Žmogus daugiau laiko leidžia prie stalo ar kompiuterio negu judėdamas ir todėl neišeikvoja kalorijų atsargų. Be to, šie darbai yra susiję su nuolatiniu stresu ir nevisaverte mityba. Šių profesijų atstovai dažnai būna priversti nesveikai maitintis, pavyzdžiui, su kolegomis pietaudami kavinėje, kur sveiko maisto tiesiog nebūna. Tuo metu tik 56 proc. apklaustų storulių nutukimo priežastimi įvardijo savo darbą ir vos 16 proc. pareiškė, kad darbas jiems padėjo numesti svorio.

Ką daryti, jei supratote, kad svoris auga būtent dėl darbo? Pirmiausia stenkitės keisti gyvenimo būdą. Kalbame ne apie darbo keitimą, nes tai yra pernelyg sudėtinga. Bet jeigu jau jūsų tokia profesija, skirkite daugiau dėmesio fiziniam aktyvumui. Jei nėra galimybės vaikščioti į sporto salę, bėgiokite rytais, mankštinkitės ar bent jau atlikite nesudėtingus fizinius pratimus per darbų pertraukėles. Antsvorio atsiranda, kai žmogus sunaudoja mažiau kalorijų, negu gauna. Žmonės, dirbantys fizinį darbą, turi valgyti daugiau sotaus, kaloringo maisto, nes jis suteikia jėgų. Protinį darbą dirbantiems žmonėms ir biuro darbuotojams tiek maisto nereikia, nes jie nesudegina tiek kalorijų. Bet tikrovėje būna kitaip. Žmogus, kurio darbo vieta - stalas ir kėdė, užkandžiauja iš namų atsineštais sumuštiniais, o per pietus valgo greitai paruošiamas sriubas, perkasi pyragėlius arba vaikšto į kavinę, kur taip pat patiekiami kaloringi patiekalai. Kai kuriose firmose priimta visiems užsakinėti picą. O toks maistas, suprantama, liesėti nepadeda. Mes nuolatos sėdime ir dar gausiai valgome! Net dirbant namuose (o nuotoliniu būdu dirbančių darbuotojų daugėja) dažnai tingisi gaminti ir todėl pasitenkiname pusgaminiais, kotletais, dešrelėmis, koldūnais... O tai anaiptol ne dietinis maistas. Jei dirbate, tarkime, kurjeriu ir nuolatos bėgiojate, tokie valgiai figūrai gali ir nekenkti, bet jei visą darbo dieną neiškeliate kojos iš biuro ar buto...

Išeitį galima rasti. Organizuoti karštus pietus biure, rasti kavinę, kur yra reikiamas valgiaraštis, pagaliau neštis iš namų tinkamą lauknešėlį... Taip, pastarasis variantas, aišku, ne itin patogus, užtat nekimšite greitojo maisto. O dirbant namuose gaminti tiesiog būtina. Sriubos, sultiniai, liesa mėsa, žuvis su daržovėmis pasotins ne prasčiau nei dvigubas mėsainis, bet bus daug naudingesni ir ne tokie kaloringi. Atsiminkite, kad greitasis maistas leistinas tik išimtiniais atvejais, kai nėra kitokių variantų. O maitintis juo kasdien jokiu būdu negalima. Taip pat dirbdami pagal galimybes nesėdėkite kaip prikalti. Stenkitės dažniau pasivaikštinėti po biurą, pereiti per kabinetus. Užuot valgę tiesiog prie darbo stalo, kur nors vaikščiokite. Jei galite, eikite į darbą pėsčiomis, bent porą stotelių. Jei leidžia vyresnybė, nepakenktų ir 10-15 min. išeiti pasivaikščioti. O štai kramtyti bėgiojant ar vaikštinėjant tikrai nereikia - einant maistas blogai virškinamas ir grožio figūrai tai tikrai nesuteikia!

Parengta pagal dienraščio „Respublika“ priedą „Julius/Brigita“

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder