Šaldytos uogos gali būti hepatito A šaltinis

Šaldytos uogos gali būti hepatito A šaltinis

Įpusėjus kalendorinei žiemai vis labiau pasiilgstame vasaros teikiamų gėrybių, o šaldytos uogos ar daržovės - kaip tik. Tik šios iš šalies nekaltos gamtos dovanos kartais gali būti virusinių ligų židinys. Nors Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) akylai tikrina, kas patenka į Lietuvos rinką, specialistai pataria nusipirkus šaldytų uogų ar daržovių gerai šias nuplauti ir apvirti.

Nuplauti ir pavirinti

Štai pernai liepos mėnesį visame pasaulyje kilo skandalas dėl hepatito A protrūkių Italijoje, Norvegijoje, Danijoje, Airijoje, Suomijoje bei Jungtinėse Amerikos Valstijose. Hepatito A židinys buvo importuotos šaldytos uogos. O Lietuvoje visai neseniai mūsų VMVT nustatė nesaugią lenkiškos kilmės Suomijos tiekėjo šaldytų uogų ir jų mišinių partiją, užkrėstą noro virusu.

VMVT Maisto skyriaus vyriausioji specialistė-valstybinė maisto produktų inspektorė Rita Sadūnaitė teigė, jog lietuviai vis dar darbštūs žmonės ir šaldytas uogas bei daržoves dažniausiai valgo savo pačių užsiaugintas ar miške prisirinktas, o ne importuotas. O tai reiškia, kad tokiu atveju mažėja rizika susirgti noro virusu ar hepatitu A.

Pasak R.Sadūnaitės, 2013 metais per Skubių pranešimų apie nesaugų maistą ir pašarus sistemą VMVT gavo net 7 pranešimus apie hepatitu A užterštas šaldytas uogas arba šaldytų uogų mišinius. Taip pat buvo du kartus gauti pranešimai apie šaldytas uogas, užkrėstas noro virusu. Tų uogų kilmės šalys buvo Lenkija, Kinija, Bosnija ir Hercegovina, Italija.

„Hepatitas A labai klastingas, žmogus juo užsikrėtęs ilgą laiką gali nejausti jokių simptomų. O praėjus ilgam laikui nuo susirgimo, žmogui sunku atsekti, nuo ko jis galėjo susirgti. Hepatitas A yra labai sudėtingas susirgimas, ir pasekmės lieka visam gyvenimui. Juk hepatito A virusas pažeidžia visą žmogaus imuninę sistemą, vidaus organus, ypač kepenis“, - teigė ekspertė.

R.Sadūnaitė atkreipė dėmesį, jog vartotojai turėtų žinoti, kad valgyti šaldytas uogas ne visada saugu. Vartotojai, atitirpinę šaldytas uogas, kiekvieną kartą jas turi praskalauti po tekančiu vandeniu.

„Nuplovę uogas po tekančiu vandeniu mes nuplauname ir elementarų užkratą, tačiau uogas rekomenduojama bent 1 minutę pavirti, nes virusai neatsparūs šilumai, 60-70 laipsnių Celsijaus temperatūroje virusai žūsta, - aiškino ji. - Tačiau virusams palankios sąlygos - šaltis.“

R.Sadūnaitė teigė, jog ypač konditeriai turi žinoti, kaip apdoroti šaldytas uogas, nes jie dažniausiai jomis dekoruoja tortus ir pyragus.

Svarbu švariai auginti

Jokie virusai negrės, jei žmonės švariai ir tvarkingai augins daržoves ir uogas, - tuo neabejoja R.Sadūnaitė.

„Jeigu uogų, daržovių fekalijomis netręši, jas švariai auginsi, plausi, nieko ir nenutiks. Dar labai svarbu, kad uogų perrinkinėtojai būtų sveiki, nes uogos gali būti užkrečiamos ir per perrinkinėtojus, jei šie serga noro virusu ar hepatitu A. Todėl labai svarbu, kad žmonės, turintys sąlytį su maistu, dirbantys maisto srityje, nuolat tikrintųsi sveikatą, - aiškino VMVT specialistė. - Noro virusu dažniausiai sergama žiemos sezono metu, o hepatitu - visus metus.“

Jeigu uogos yra patežusios, pakirmijusios, jų šaldyti nereikėtų.

„Kuo užšaldymo procedūra greitesnė, tuo greičiau pereinama ledo kristalizacijos fazė, tuo mažiau pažeidžiama uoga. Tokios uogos atitirpinus nesubliūkšta ir turi prekinę išvaizdą. Šaldymas juk padeda išsaugoti apie 90 proc. visų vitaminų. Vis dėlto uogų atsargų žiemai reikia pasiruošti tiek, kiek jų galima suvalgyti, dar kitiems metams pasilikti nereikia“, - tvirtino R.Sadūnaitė.

Pasak jos, uogas nuplauti būtina ne tik jas ištraukus iš šaldymo kameros, bet ir prieš užšaldant. Tą turėtų žinoti kiekviena save gerbianti šeimininkė.

„Tokia pati taisyklė galioja ne tik šaldytoms uogoms, bet ir šaldytoms daržovėms, grybams. Tik tiek, kad suvalgius grybų gauti virusą rizika mažesnė, nes juos žmonės visada verda. Taigi išvada: maistą reikia termiškai apdoroti“, - sakė R.Sadūnaitė.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder