Pasak Kauno klinikų Odos ir venerinių ligų klinikos doc. gydytojos dermatovenerologės Vestos Kučinskienės, dėl Žemės atmosferos pokyčių kasmet didėja saulės radiacija, todėl saulės spinduliai tampa vis pavojingesni. „Viena svarbiausių priežasčių odos vėžiui atsirasti yra saulė, ypač nesaikingas mėgavimasis jos voniomis. Norint išvengti skaudžių pasekmių, piktnaudžiauti nei natūraliais, nei dirbtiniais ultravioletiniais spinduliais nereikėtų“, - perspėja gydytoja V.Kučinskienė. Pasak medikės, patys jautriausi yra šviesiaplaukiai ir raudonplaukiai. Jie saulėje niekada neįdega, o tik nudega. Šio odos tipo žmonėms saulėje be apsaugos oda parausta per 5-10 min. II odos tipo žmonės, kurių Lietuvoje yra daugiausia, iki pirmųjų paraudimo požymių gali išbūti saulėje 10-20 min. III ir IV odos tipo žmonių oda tamsesnė, plaukai rudi, todėl jie nudega retai. Saugus buvimo saulėje laikas jiems pailgėja iki 30 min. Šviesesnio odos tipo žmonėms medikai pataria odą prie saulės spindulių pratinti pamažu. Pasak gydytojos V.Kučinskienės, vaikams iki 3 metų būti saulėje apskritai nereikėtų. Nuo tiesioginių saulės spindulių poveikio būtina saugoti ne tik kūdikius, bet ir paauglius. Per pirmuosius 18 gyvenimo metų žmogaus organizmui tenka didžioji viso saulės poveikio dalis.
„Negalima gulėti saulėje po kelias valandas, nes dėl ozono skylių tai ypač pavojinga, rekomenduojami fotoapsauginiai kremai, turintys ne mažesnę kaip SPF 20 apsaugą“, - pataria specialistė. Vidurdienį (11-15 val.) geriau būti šešėlyje, pavėsyje. Reikėtų dėvėti marškinėlius, skrybėlę ir saulės akinius su UVA ir UVB filtru. Apsauginiu nuo saulės kremu odą reikia tepti likus 30 min. nuo išėjimo į lauką, o ne paplūdimyje. Po maudynių, suprakaitavus reikėtų pasitepti vėl. Pasimėgavę saulės spinduliais, odą turėtume papildomai palepinti drėkinamaisiais kremais ar emulsijomis. Riebesnei odai tinka priemonės, kurių sudėtyje yra alavijų, vitamino E, pantenolio.
Neapskaičiavus, kiek būti saulėje, galima sugadinti atostogas ar net gali tekti gydytis. Kaip gelbėtis, jeigu taip nutiko? Gydytoja V.Kučinskienė rekomenduoja paraudusią, niežtinčią, pažeistą odą atšaldyti šaltu kompresu (tinka mėtų, ramunėlių, žaliosios arbatos nuoviras) ar vėsiu, tik ne šaltu tekančiu vandeniu. Niežėjimą, perštėjimą mažina antihistamininiai vaistai. Nudegus saulėje, nerekomenduotina odos tepti aliejaus ar vazelino pagrindu pagamintais tepalais, ypač maisto produktais, nes gali užsikimšti poros, sutrikti normalus odos kvėpavimas ir atsirasti infekcija. Stipriai įdegus, negalima nudegusios odos liesti, pradurti pūslių, spausti nudegusios vietos. Negalima tepti tepalais, vazelinu ar tirpalais, nes sumažėja šilumos atidavimas aplinkai. Tepalai naudojami tik vėlesnėse gydymo stadijose. Pažeistos odos paviršių sutvarkyti reikia taip pat, kaip ir bet kurią kitą žaizdą: uždengti sterilia medžiaga ir tik vos pritvirtinti. Jeigu būtina, vartoti skausmą malšinančius vaistus.
Įdegti galima pavėsyje ar net debesuotą dieną, nes debesys praleidžia apie 80 proc. ultravioletinių saulės spindulių. Žmonėms, turintiems probleminę odą, kuriuos vargina išsiplėtę veido kapiliarai, rožiniai spuogai, apsaugos nuo saulės priemones privalu naudoti visus metus. Neigiamas saulės poveikis gali padidėti, jei žmogus vartoja saulei įjautrinančius vaistus - kai kuriuos antibiotikus, raminamuosius, antiaritminius ir kitus vaistus. Dezodorantai, kvepalai, kosmetika, veikiant saulės spinduliams, gali sukelti alergiją.
Rašyti komentarą