Slaugytojai jaučiasi antrarūšiais

Slaugytojai jaučiasi antrarūšiais

Nors vasarą politikai tikino, kad po jų priimtų sprendimų slaugos darbuotojų atlyginimai tikrai didės, papildomų lėšų atlyginimams didinti gavę daugumos gydymo įstaigų vadovai „pasitvarkė“ taip, kaip jiems reikėjo, o slaugytojams ir vėl teko likučiai.

Šių metų birželio 14 d. sveikatos apsaugos ministro įsakymu šalies gydymo įstaigoms skirta 30 mln. eurų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto rezervo rizikos valdymo dalies nuo 2016 m. liepos 1 d. suteiktų asmens sveikatos priežiūros paslaugų išlaidoms apmokėti padidintomis paslaugų bazinėmis kainomis. Tiek Sveikatos apsaugos ministerija, tiek Seimo Sveikatos reikalų komitetas rekomendavo, kad lėšos prioritetiškai būtų skiriamos slaugytojų darbo užmokesčiui didinti.

„Nors atlyginimams didinti buvo skirtos nemažos lėšos ir mes labai stengiamės padaryti įtaką, kad slaugytojai neliktų nuskriausti, realiai naudos, deja, nedaug“, - teigia Lietuvos slaugos specialistų organizacijos prezidentė Danutė Margelienė.

Išanalizavusi situaciją slaugos darbuotojų organizacija konstatavo, kad slaugytojų darbo užmokestis vidutiniškai padidėjo vos 5 proc., nors buvo skaičiuota, kad jis turėtų didėti bent 8 proc.

„Kiekvienos įstaigos vadovai adaptuoja politikų sprendimus pagal savo supratimą, lėšų skirstymo metodika nėra bendra, slaugytojų darbo užmokestis kaip prioritetas išlaikytas tikrai labai nedaug kur - daugumoje įstaigų, kaip ir visada iki šiol, slaugytojams teko tai, kas liko“, - sako D.Margelienė.

Nors asmens sveikatos priežiūros įstaigoms buvo rekomenduota užtikrinti nuoseklų slaugytojų vidutinio darbo užmokesčio kėlimą didinant pagrindinio darbo užmokesčio pastoviąją dalį, yra įstaigų, kuriose buvo pakelta tik pagrindinio darbo užmokesčio kintamoji dalis, kai kurios įstaigos didino priedus, kuriuos bet kada galima „nuimti“, trečios padidino pastoviąją darbo užmokesčio dalį, bet panaikino priedus.

D.Margelienei labiausiai nerimą kelia tai, kad sunkų darbą dirbantys slaugytojai neišgyvena iš dabartinės algos, tad sparčiai didėja jų emigracija. Daugumoje rajonų ligoninių slaugytojai kaip gaudavo minimalų mėnesinį atlyginimą, taip jį ir gauna - geriausiu atveju dar kokį 20-30 eurų priedą už naktinius budėjimus ar darbą švenčių dienomis. Respublikinėje Šiaulių ligoninėje priskaičiuotas slaugytojos atlyginimas - 515-570 eurų. Profesinės organizacijos vadovės žiniomis, kelios klinikinės slaugos magistrės iš vienos didžiausių šalies ligoninių intensyvios terapijos skyriaus pasipiktino atlyginimu, išėjo iš darbo ir emigravo.

„Kažkodėl įstaigų vadovai negalvoja apie tai, jog ateis laikas, kai įstaigoje liks dirbti vos kelios slaugytojos ir jiems teks užsidaryti, o prie to sparčiai artėjama, - teigia D.Margelienė. - Daugumos slaugytojų amžius jau yra brandus, o krūvis - milžiniškas, tad jos pasiruošusios išeiti į pensiją ir kur nors padirbėti tik dėl to, kad šiek tiek prisidurtų. Jauni išvyksta ten, kur slaugytojų darbas vertinamas. Kai visai nebeliks kam pacientais pasirūpinti, gal tada pagaliau kažkas ir atkreips dėmesį.“

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder