Slaugytojams liko dveji metai

Slaugytojams liko dveji metai

Po poros metų šalyje katastrofiškai trūks slaugos specialistų, tuomet imtis problemos sprendimo bus per vėlu. Tuo įsitikinusi Lietuvos slaugos specialistų organizacijos (LSSO) prezidentė Danutė Margelienė. Lietuvos slaugytojų vidutinis amžius - 55 metai, o mokslus baigę jauni specialistai vangiai lieka Lietuvoje. Mieliau dirba užsienyje.

Emigracijos rezultatas

Tiek profesinis, tiek asmeninis gyvenimas slaugytojo profesijos atstovams niekada nebuvo lengvas. Slaugytojai pratę gyventi nelengvomis sąlygomis, todėl ir į tą pačią finansų krizę jie reagavo gana ramiai“, - pasakojo Danutė Margelienė.

LSSO duomenimis, Lietuvoje jaučiamas slaugytojų stygius.

„Trūksta slaugytojų, tik, deja, niekas viešai nepripažįsta šios problemos šalyje. Daugiau kalbama apie gydytojų trūkumą. Tiek vienų, tiek kitų stygius - jau labai didelė destrukcija paciento atžvilgiu“, - neslėpė nerimo dėl dabartinės situacijos pašnekovė.

Pasak D.Margelienės, trūksta slaugytojų Vilniuje, Kaune, ne taip stipriai - rajonuose. Dalis šalies slaugytojų atsisveikina su savo profesija ir emigruoja į užsienį dirbti socialiniais darbuotojais, namų slaugoje ir pan.

D.Margelienė akcentavo, jog daug slaugytojų dirbti į Vokietiją išvyko iš Žemaitijos; iš Jurbarko, Šilalės, Klaipėdos.

„Slaugytojų emigracija vyksta nuolat, jų skaičius Lietuvoje katastrofiškai sumažėjęs, prieš 10 metų šalies mastu slaugytojų buvo 36 tūkst., o dabar likę apie 16 tūkst.“ - tikino LSSO prezidentė.

Skirtinga realybė

D.Margelienė atkreipė dėmesį į tai, jog organizacija nuolat kelia klausimus dėl pacientų tiek pirminės priežiūros, tiek stacionare. Juo labiau kad slaugytojų trūkumas atsiliepia paciento priežiūrai ir gerovei, o dabartiniai slaugytojai dirba dideliais darbo krūviais.

„Visuomenė sensta ir kuo toliau, tuo daugiau reikės slaugytojų. Reikia turėti omenyje, kad slaugytojai reikalingi prižiūrėti ne tik senus žmones, bet ir mažus vaikus, kad jie laiku gautų skiepus, kad galėtų sveikai augti“, - kalbėjo pašnekovė.

Pasak jos, į praktiką ateina tik labai nedidelis būrys slaugytojų, galbūt ir ši profesija nėra tokia patraukli, kiek jauni žmonės tikisi.

„Eidamas į slaugytojo profesiją per daug tikiesi, atėjęs dirbti pamatai, kad svajonės ir realybė skiriasi, - sakė D.Margelienė. - Taigi dalis slaugytojų atėję pasižiūri, kad užmokestis nedidelis, sąlygos irgi ne itin geros, tada patobulina užsienio kalbos žinias ir išvyksta į užsienį. Nes ten gali gauti net 6 kartus didesnį atlyginimą.“

Jaučiasi neįvertinti

Slaugytojo atlyginimo vidurkis yra ne daugiau kaip 1500 litų popieriuje. Pasak D.Margelienės, labai retas slaugytojas dirba vienu etatu, dirba daugiau, kad išgyventų. Tokiu atveju alga pakyla iki 2000 litų. Bet tai yra sveikatos sąskaita.

„Slaugytojų amžiaus vidurkis rajono ligoninėse vyrauja apie 55 metus. Po dvejų metų rajono ligoninėse akivaizdžiai trūks slaugytojų. Tačiau jau bus per vėlu šaukti, kad reikia kažką daryti, - emocijų neslėpė pašnekovė. - Mūsų profesija nuolat nustumiama į šalį, lyg nebūtų problemų. Ypač įstaigų vadovai mažai dėmesio skiria slaugytojų problemoms. Aišku, negalima sakyti, kad visose ligoninėse yra prastai. Tiesa, aukščiausiu lygmeniu sprendimai yra priimti, ir Seimo Sveikatos reikalų komitete šių metų kovą priimti paskutiniai sprendimai, kur siūlyta ministerijai tam tikrą darbą padaryti, įstaigų vadovams siūlyta pakoreguoti slaugytojų darbo krūvius.“

D.Margelienė prisipažino, jog slaugytojai susiduria net su tokiais atvejais, kai į LSSO organizuojamus renginius, mokymus jie atvykti tiesiog negali.

„Būna, tą riboja įstaigų vadovai. Jie nenori įsileisti pažangos. Įstaigos vadovų požiūris yra savanaudiškas. Aš pati slaugos praktikoje esu išdirbusi 30 metų ir jau 8 metų organizacijoje, tai pastebėjau, kad nuolat norima slaugytoją nustumti į šoną. Kad yra aukštesnių, lygesnių“, - žodžių į vatą nevyniojo ji.

P

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder