Suaktyvėjusios erkės pavojingos ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams
Suaktyvėjusios erkės pavojingos ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams

Nors sniegas nutirpo dar visai neseniai, po juo žiemojusios erkės jau tampa aktyvios. Pasirodo, kad gausaus šių metų snygio patalai kaip tik apsaugojo šiuos parazitus nuo tiesioginio šalčio, todėl tikėtis, kad šiemet jų bus mažiau - nevertėtų.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) Epidemiologinės priežiūros skyriaus gydytojos epidemiologės~Aušros Bartulienės teigimu, erkės prabunda vidutinei paros oro temperatūrai pasiekus 5 laipsnius šilumos. Aktyvusis jų periodas paprastai prasideda kovo pabaigoje ir trunka iki lapkričio vidurio ar net gruodžio pradžios.

Didžiausi erkių aktyvumo pikai Lietuvoje fiksuojami gegužės-birželio ir rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais.

Būtent šiais periodais yra fiksuojama daugiausia gyventojų užsikrėtimo erkių platinamomis ligomis - Laimo ir erkiniu encefalitu - atvejų.

ULAC duomenimis, susirgimų erkiniu encefalitu skaičius šalyje kasmet didėja. 2020 m. pirmąjį pusmetį užsikrėtimų šia liga buvo užfiksuota beveik trečdaliu daugiau nei 2019 m. Susirgusiųjų Laimo liga skaičiai kasmet išlieka panašūs.

Erkinis encefalitas - erkių platinama, gamtinė židininė infekcija, kurią sukeliama erkinio encefalito virusas. Ši liga yra viena iš svarbiausių virusinių žmogaus centrinės nervų sistemos infekcijų, kuriai būdingi liekamieji reiškiniai, kartais sukeliantys neįgalumą.

Tačiau užsikrėtimo šia liga galima išvengti nuo jos pasiskiepijus. Pasak A. Bartulienės, kad susidarytų imunitetas, apsaugantis nuo šios ligos, reikia laiko, todėl geriausia pradėti skiepytis žiemą.

Visas skiepijimo kursas susideda iš trijų injekcijų, toliau reikia imunitetą palaikančios vienkartinės vakcinacijos dozės.

Apsauginis imunitetas susiformuoja tik po dviejų skiepo dozių, praėjus dviem savaitėms po antros dozės. Jis apsaugo nuo ligos tik vienerius metus. Po trečios skiepo dozės apsauginis imunitetas trunka~3-4 metus.~Toliau reikalingos sustiprinančios dozės. Sustiprinančiųjų dozių įskiepijimų intervalai gali būti skirtingi, priklauso nuo vakcinos gamintojo rekomendacijų bei žmogaus amžiaus (dažniausiai kas 3-4 m.).

Nuo Laimo ligos vakcinų išrasta dar nėra, tačiau laiku pastebėjus simptomus ir kreipiantis į gydytoją, ją galima išgydyti.

Ne ką mažesnis erkių keliamas pavojus gresia ir augintiniams. Pavojingiausia liga šunims ir katėms yra babeziozė. Veterinarai rekomenduoja jau dabar pasirūpinti savo augintiniais, uždedant jiems specialius antkaklius, apsaugančius nuo erkių, lašinant lašiukus ant keteros arba sugirdant jiems specialias tabletes, apsaugančias organizmą nuo šių parazitų platinamų ligų.

Anot veterinaro Viktoro Paulausko, nuo erkių gyvūnus galima apsaugoti ir natūraliais būdais, tokiais kaip aitraus kvapo eteriniai aliejai, tačiau akcentuoja, kad pavasarį pabudę kraujasiurbiai yra itin alkani, todėl tokios priemonės gali ir nesuveikti. "Šiuo metu erkės yra labai išalkusios iš po žiemos, todėl eis kiaurai per visus eterinius aliejus. Tačiau jeigu gyvūnui yra sugirdyta speciali tabletė, jo oda išskiria tą vaistą, todėl parazitas, nors ir įsisiurbs, iš karto žus", - pasakojo V. Paulauskas.

Eteriniai aliejai, anot veterinaro, gali padėti šiek tiek vėliau, kai erkių pikas truputį slopsta. Pokalbininkas pabrėžia, kad šios priemonės puikiai tinka nuo uodų ar blusų.

V. Paulauskas atkreipia dėmesį, kad kraujasiurbiai, ypač tose vietose, kur yra kasmet ūkininkų purškiami laukai, dažnai būna mutavę ir prisitaikę prie chemikalų, todėl net specialūs vienkomponenčiai lašai, skirti gyvūnams, parazitų nebeatbaido.

Babeziozė augintiniui pasireiškia kelių dienų laikotarpiu. "Kai įsisiurbusi erkė paleidžia į gyvūno organizmą Babesios pirmuonių, kraujyje jie per kelias dienas pasidaugina ir parazituoja raudonuosius kraujo kūnelius. Tai labai panašu į maliariją, nes veikia tas pats mechanizmas. Tik žmonėms šią ligą platina uodai, o babeziozę platina erkės", - teigė pokalbininkas.

Pirmieji simptomai, rodantys, kad augintinis serga šia liga, yra atsiradęs vangumas, pakilusi kūno temperatūra, apetito praradimas. "Vėliau prasideda ir kiti reiškiniai, kai liga paūmėja. Pradeda irti kraujo kūneliai ir su šlapimu išsiskiria suiręs kraujo pigmentas. Todėl šlapimo spalva pasidaro kakavos spalvos", - kalbėjo veterinaras.

Gyvūnas gali pradėti vemti ir viduriuoti. Taip pat gali atsirasti kūno paralyžius.

Anot V. Paulausko, po erkės įkandimo pastebėjus panašius simptomus, reikia nedelsiant kreiptis į veterinarijos gydytoją, nes augintinius tikrai galima išgelbėti nuo skaudžios baigties.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder