Sveikos akys jau retenybė

Sveikos akys jau retenybė

Minint Pasaulinę glaukomos dieną medikai primena - geras regėjimas nebūtinai reiškia, kad jūsų akys sveikos. Visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, sergančiųjų glaukoma daugėja. 2000 metais pasaulyje šia liga sirgo daugiau kaip 60 mln. žmonių, prognozuojama, kad 2020-aisiais jų bus apie 80 mln.

Glaukoma - akių liga, kurią sukelia padidėjęs akispūdis. Jos metu sutrinka skysčių tekėjimas akyje, pažeidžiamas regos nervas, silpsta regėjimas, o galiausiai apankama. Blogiausia, kad pradinės šios ligos stadijos dažniausiai nesukelia jokių negalavimų, kurie verstų sunerimti.

Kaip „Vakaro žinioms“ teigė gydytoja oftalmologė Aistė Kadziauskienė, dažniausiai glaukoma serga vyresni nei 40 metų žmonės. Kadangi Lietuvoje, kaip ir kitose išsivysčiusiose šalyse, ilgėja gyvenimo trukmė, didėja vyresnių žmonių populiacijos dalis, gerėja diagnostikos galimybės, vis dažniau diagnozuojamos ankstyvesnės glaukomos stadijos.

Gydytojos teigimu, mūsų gyvenimo būdas glaukomai vystytis tiesioginės įtakos neturi, tačiau jis gali turėti įtakos glaukominio regos nervo pažeidimui vystytis svarbiems veiksniams, tokiems kaip cukrinis diabetas, kraujospūdis trumparegystė. Pavyzdžiui, fizinis aktyvumas, tinkama ir visavertė mityba, streso kontrolė yra svarbūs gliukozės kiekio kraujyje ir kraujospūdžio sureguliavimui, o tai savo ruožtu gerina kraujotaką, mažina glaukominių pažeidimų progresavimo riziką.

„Būdų apsisaugoti nuo glaukomos nėra, tačiau anksti diagnozavus ligą ir tinkamai ją gydant galima kuo ilgiau išsaugoti regą, - sako A.Kadziauskienė. - Tad nuo 40 metų reikėtų bent kartą per metus apsilankyti pas akių gydytoją, kur būtų pamatuotas akispūdis ir apžiūrėtas regos nervas. Budresni turėtų būti žmonės, kurių artimi giminaičiai serga glaukoma, nes jiems rizika susirgti didesnė.“

Progresuojant technologijoms tobulėja glaukomos diagnostika - jau įmanoma gana tiksliai įvertinti regos nervo ir tinklainės nervinių skaidulų sluoksnio pažeidimus, kurie dažniausiai atsiranda anksčiau nei regėjimo lauko defektai. Tai leidžia anksčiau diagnozuoti ligą, vertinti jos eigą, ir pritaikyti gydymą. Kuriami ir praktikoje diegiami nauji mažiau invazyvūs chirurginio glaukomos gydymo metodai.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder