Tai gali atsitikti kiekvienam: 4 stipriausi smūgiai mūsų psichikai

Tai gali atsitikti kiekvienam: 4 stipriausi smūgiai mūsų psichikai

Būdami „stipriais alaviniais kareivėliais“, mes įpratome manyti, kad kreiptis pagalbos galima tik tada, kai įvyksta kažkas labai siaubingo. O skyrybos, nedarbas ir net širdies priepuolis – kasdieniai dalykai. Visi kažkaip juos pergyvena, pavyks ir mums. Apie tai, koks pavojingas yra toks požiūris, pasakoja psichiatras.

„Neseniai dirbau su vienu klientu, jaunu žmogumi, – prisimena psichiatras Markas D.Pero. – Prieš mūsų sesijos pradžią jis kreipėsi į dermatologą dėl užsitęsusios problemos – aknės. Gydytojas parinko jam vaistus ir į vaikino klausimą, kaip greitai pradės veikti medikamentai, atsakė, kad tai priklausys nuo jos emocinės būsenos.“

Tai paskatino vaikiną pagaliau skirti dėmesio tam, kas jį neramina, ir užsirašyti į priėmimą pas mane. Pokyčių nereikėjo ilgai laukti: po poros mėnesių žmogaus nuotaika pasidarė stabilesnė ir oda pastebimai išsivalė. Deja, iki to laiko jis 10 metų kentėjo stiprų nerimą. Ilgų 10 metų jam prireikė, kad pagaliau kreiptųsi pagalbos.“

Toks pavyzdys – ne vienintelis. Daug žmonių metų metus kenčia, jaučia emocinį diskomfortą, bet net nesumąsto apie tai, kad vertėtų kreiptis pagalbos į specialistą. Kartais būklė taip suprastėja, kad pereina į psichikos sutrikimą.

Ir kalta dėl to nebūtinai sunki vaikystė su destruktyvia šeima ar genetiniai polinkiai: mus gali išmušti iš pusiausvyros gana tipiškos situacijos, kurios pasitaiko beveik kiekvienam. Svarbu žinoti, kad jos gali paveikti mūsų sveikatą, todėl reikia laiku kreiptis pagalbos.

 

Nerimas © Pixabay.com

Kokios tos sunkiosios „likimo dovanos“? Daktaras Pero jomis vadina rimtus somatinius susirgimus, nevaisingumą, persileidimą, skyrybas ir nedarbą – visi jie gali tapti emocinės krizės priežastimi. Bet dažniausiai žmonės, susidūrę su jais, nesikreipia pagalbos į psichologą ar psichiatrą.

Rimta liga

2020 metais 1,8 milijono žmonių visame pasaulyje buvo diagnozuotas vėžys. Sužinoję diagnozę, dauguma pacientų ir jų artimieji išgyvena labai stiprų stresą, nerimą, depresiją, tačiau mažai kas ieško pagalbos ir palaikymo, kreipdamiesi į psichologą, nepaisant to, kad terapija tokiais atvejai būna gana efektyvi. Kai kurie psichologai net specializuojasi šioje srityje.

Šalia onkologinių ligų yra ir kitų. Išgyventas širdies priepuolis taip pat gali įstumti pacientą į gilią depresiją. O ji tik pablogina pasveikimo šansus ir padidina antro infarkto tikimybę. Todėl psichiatro palaikymas ir pagalba (šiuo atveju ir medikamentinė) pacientui yra gyvybiškai svarbi. Tas pats galioja ir kitų rūšių sunkioms ligoms.

Nevaisingumas arba persileidimas

Dauguma pažįstame tokių porų, kurios patiria sunkumų dėl pastojimo arba yra praradusios kūdikį. Tokios traumos negali nepaliesti psichikos. Netektis, izoliacijos nuo viso pasaulio jausmas, kai kuriais atvejais net gėda. Visa tai užgula kaip sunki našta partnerius, o labiausiai moterį.

Po persileidimo kai kurios moterys gedi lygiai taip pat, kaip praradusios artimą žmogų (o tai taip ir yra), tačiau paprastai tai daro už uždarų durų. Rezultatas būna depresija, poros santykių pašlijimas iki skyrybų.

 

Santykiai © www.needpix.com

Skyrybos

Dauguma girdėjo, kad skyrybos – tai antras pagal streso stiprumą įvykis žmogaus gyvenime, po sutuoktinio mirties. Skyrybų eigoje partneriai išgyveną visą emocijų, jausmų ir būsenų gamą: stresą, nerimą, pyktį, neviltį, apmaudą, baimę.

Susidoroti su visu tuo vienumoje nėra lengva. Jeigu laiku gausite specialisto palaikymą, tai alinantį skyrybų procesą galima bus lengviau išgyventi, su mažesniais nuostoliais psichikai.

 

Atleidimas iš darbo © www.needpix.com

Nedarbas

Nesibaigiantys pokalbiai dėl darbo ir vienas po kito sekantys atmetimai, bandymai sudurti galus su galais be lėšų... Nedarbas ar darbo praradimas – visada sunkūs išbandymai. 2020 metais jie teko daugybei žmonių. Vieniems tai virto kova dėl išgyvenimo, kitiems – smūgiu savivertei. Ir vieną, ir kitą variantą sunku psichologiškai ištverti.

Specialisto pagalba galėtų padėti išgyventi tokį sunkų periodą, tačiau dėl suprantamų priežasčių mažai kas gali ją sau leisti.

Galbūt perskaitę šias eilutes, pagalvojote, kad kai kurie jūsų pažįstami išgyveno minėtus likimo smūgius ir išliko gyvi. Tačiau niekas nežino, kokia reali buvo to „išlikimo“ kaina.

Dažnai mums patiems būna sunku įvertinti sunkių įvykių pasekmes mūsų psichikai. Bet dabar, žinodami, kuo gali baigtis likimo smūgiai, tikriausiai galėsite kitaip įvertinti savo psichinę būseną ir pasiryšite laiku kreiptis pagalbos.

Šaltinis: „Psychologies“.

Sidebar placeholder