Žiūrėkite, ką dedatės į burną - pakenkti galite ne tik dantims

Žiūrėkite, ką dedatės į burną - pakenkti galite ne tik dantims

Tėvai vaikus moko, kad negalima ko nors, pakelto nuo žemės, dėtis į burną, ir kad kramtyti nagus yra negerai. Šias taisykles įsidėmi praktiškai kiekvienas. Tačiau odontologai tvirtina: aplinkiniame pasaulyje yra gerokai daugiau daiktų (ir net maisto produktų!), kurių geriau atsisakyti, kad dantys liktų sveiki.

Citrinos

Regis, kas gali būti sveikiau už citriną? Šį vaisių mes vertiname vien kaip vitaminų šaltinį. Bet gydytojai įspėja: citrinos griežinėlį ilgai laikant burnoje ir čiulpiant kaip ledinuką, rūgštis ardo dantų emalį, o burnos ertmės rūgščių ir šarmų pusiausvyra taip pat yra pažeidžiama.

Ledukai

Neretai pacientai kreipiasi į odontologą dėl nulūžusio danties. Nusprendus sutriaukšti leduką iš kokteilio, rezultatas gali būti apverktinas: ledo kubeliai būna kietesni už dantį. Gydytojai primygtinai rekomenduoja apsiriboti atšaldytu gėrimu, kurį galima neskubant traukti per šiaudelį.

Butelio kamštukas

Net jeigu nerandate kamščiatraukio, jokiu būdu nemėginkite butelio atidaryti dantimis. Jeigu dantis skils perpus, didelė tikimybė, kad jį prarasite - jį teks pakeisti implantu arba vainikėliu.

Plastikiniai dangteliai

Nereikia dantimis atidarinėti jokių butelių. Net jei tai, atrodytų, nepavojingas plastikas. Sukąsti dangtelį dantimis ir jį traukti, sukti - blogiausias sprendimas, koks gali šauti į galvą. Kyla pavojus nusilaužti dantį, traumuoti apatinį žandikaulį, pakenkti kramtymo raumenims.

Svetimas dantų šepetėlis

Net jeigu esate svečiuose, o savo dantų šepetėlį pamiršote, jokiu būdu nesinaudokite draugo ar giminaičio šepetėliu. Apsikeisti patologinėmis bakterijomis su šiuo žmogumi jums tikrai nereikia, o tokia tikimybė - didelė.

Negraužkite nagų

Įprotis kramtyti nagus - ne pats žalingiausias iš visų, bet ir sveikatos dantims neprideda. Nuolatos kramtydami nagus, dilinate priekinius dantis, o ateityje, suplonėjus emaliui, jie taps itin jautrūs. Be to, jūsų žandikaulis ilgai būna nenatūralioje padėtyje, ir tai gali sukelti skausmingų pojūčių.

Ledinukai

Kaip jau supratote iš pavyzdžio su ledu, kramtyti ledinuką - pavojinga. Bet ir ilgai juo mėgautis, kol ištirps, taip pat ne išeitis: cukrus jūsų dantims nenaudingas. Taigi, kad ir kaip žiūrėtume, tokių saldumynų geriau vengti.

Raktai

Užimtos rankos - ne pretekstas raktų ryšulį kištis į burną. Viskas gali baigtis danties nuskilimu, be to, nepamirškite ir higienos. Juk jūsų raktai guli ir mašinoje, ir namie, ir kišenėje. O visur - nešvarumai ir mikrobai.

Kanceliariniai reikmenys

Žmonių elgesys nesikeičia iš kartos į kartą: moksleiviai ir studentai vis dar kramto rašiklius, pieštukus, deda į burną sąvaržėles ir... nusilaužia dantis. Jeigu jums nuobodu ir kyla noras ką nors pakramtyti, geriau po ranka laikykite becukrės kramtomosios gumos. Tada dantims tikrai nepakenksite.

Bulvių traškučiai

Bulvių traškučiai - skanu ir sotu (nežiūrint, kad nesveika). Jeigu renkantis tokį užkandį jūsų negąsdina antsvorio perspektyva, galbūt išgąsdins galimas neigiamas poveikis dantims. Traškučiuose yra daug krakmolo, kuris, kaupdamasis tarp dantų, virsta cukrumi ir tampa idealia terpe daugintis bakterijoms.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder