Kiek ilgai Lietuva primins tropikus?

Kiek ilgai Lietuva primins tropikus?

Doc. Gintauto Stankūnavičiaus pasaulio orų apžvalga ir prognozės

Labai laukiame lietaus, bet sausmetis vis tęsiasi. Gyventojai pyksta dėl to, kad vis pranešami orų pokyčiai, tokie kaip smarkios trumpalaikės liūtys (tai labai aktualu), škvalas, perkūnija, kruša (šių reiškinių gyventojai nepageidauja) ir kiti su konvekcija susiję orų reiškiniai. Lietus, o tiksliau gausus lietus, pastarosiomis dienomis iškrito labai sporadiškai ir, matyt, dauguma gyventojų jo nesulaukia. Sąlygos formuotis gausiems krituliams yra palankios, tačiau apie viską nuo pradžių.

Tropinės kilmės oro masė, kuri šią savaitę tvyro virš Lietuvos yra šilta ir drėgna.

Veiksniai yra labai palankūs gausių trumpalaikių kritulių susidarymui.

Tačiau egzistuoja ir slopinantys veiksniai: aukšta tropopauzė ir aukštesnio slėgio laukas priežemyje, vidutinis kondensacijos lygis popiečio valandomis yra pernelyg aukštai –1000 – 1200 m virš paviršiaus; vertikalus horizontalaus vėjo poslinkis apatiniame 3 km sluoksnyje nedidelis, santykinis sūkurys 500 hPa lygyje (apie 5,5-5,7 km virš jūros lygio) artimas 0, didelio masto kylančių oro srautų virš Lietuvos teritorijos nesusidaro, drėgmės konvergencija priežemio sluoksnyje labai silpna ir fragmentiška.

Taip pat, šiomis dienomis nebuvo jokio atmosferos fronto, kuris galėtų koncentruoti drėgmę išilgai fronto linijos.

Ketvirtadienį vakare, manoma, trumpam (nusilpus pietryčių vėjui) „įsijungusi“ brizinė cirkuliacija pajūrio ruože sustabdė drėgno oro judėjimą nuo sausumos link jūros ir koncentravosi išilgai kranto linijos. Čia kilo smarki konvekcinė audra su jai būdingais reiškiniais: škvalu, liūtimi. 

Penktadienį tas pats šiltas ir drėgnas oro srautas iš pietryčių per Lietuvą slinko į šiaurės vakarus.

Popiečio valandomis vystėsi konvekcija, kurios intensyvumas teritorijoje buvo labai nevienodas – greičiausiai stipresnė konvekcija buvo rytinėje Lietuvoje ir pačioje vakarinėje (dėl brizinės cirkuliacijos įtakos).

Šeštadienį taip pat po pietų susidarys lokalios konvekcinės audros, tik į vakarinius rajonus antroje dienos pusėje atslinks atmosferos frontas.

Šis šaltas frontas maždaug per 18-24 val. išstums tropinės kilmės oro masę iš Lietuvos teritorijos į rytus, tačiau jo slinkimo metu gausių kritulių nenumatoma – fronto užnugaryje atslenka sausas oras, o ir pats frontas judėdamas į rytus vis silpnės.

Sekmadienį po pietų atmosferos slėgis augs ir krituliams formuotis sąlygos bus prastos. Kitą savaitę (antradienį) palaipsniui iš pietų į Lietuvą ims veržtis nauja tropinės kilmės oro masės porcija. Iki ketvirtadienio laikysis karšti orai, kuriems taip pat bus būdingos pavienės lokalios konvekcinės audros su perkūnijomis. 

Didžiausia audrų tikimybė vakariniuose ir šiaurės rytiniuose rajonuose. Ketvirtadienį iš šiaurės vakarų priartės žemo slėgio sritis su plačia kritulių zona.

Praėjus šiai zonai šilta ir drėgna oro masė turėtų būti galutinai išstumta iš Lietuvos, o jos vietą užims jūrinė vidutinių platumų oro masė (susidariusi virš Šiaurės Atlanto), kuri bus gerokai vėsesnė (bent 10-12 laipsnių) ir sausesnė, tačiau kritulių iškritimo tikimybė joje padidės. 

Tai neturėtų būti kažkas anomalaus, nes birželio vidurys atitinka seniau vadintą „šienapjūtės lietaus“ laikotarpį, kuris paprastai pasižymi ir žemesne už normą vidutine paros oro temperatūra.

Tikėtina, kad šis laukiamas atvėsimas bus trumpas, nes Europos vidutinės trukmės prognozių centro (ECMWF) sudaryta ilgalaikė orų prognozė rodo dešimtadienių (ir viso mėnesio) aukštesnę už normą vidutinę oro temperatūrą rytų ir dalyje vidurio Europos iki pat liepos pirmos pusės.

Sidebar placeholder