Tikrąją vasaros sezono pradžią ženklinantį Joninių savaitgalį Palangoje nakvynės vietų užteko dar visiems.
Tiesa, kurorto viešbučiai buvo pilnutėliai, tačiau poilsiautojus priimančiuose privačiuose namuose lentelių su užrašu „Vietų nėra“ dar nebuvo matyti.
Žmonės poilsiui nebetaupo
Vieno didžiausių Palangos viešbučių „Žuvėdra“ vadovo Kristupo Šliogerio teigimu, pastaruoju metu į Palangą atvykstantys žmonės savo poilsiui taupo vis mažiau.
Pustrečio šimto vietų turinti „Žuvėdra“ buvo sausakimša visas tris savaitgalio dienas, nors čia jau pritaikytos brangiausios sezono kainos – naktis dviviečiame kambaryje kainuoja nuo 80 eurų.
„Manęs jau nebestebina, kad pirmiausia užsakomi brangiausi viešbučio numeriai.
Pavyzdžiui, karališkieji apartamentai, kainuojantys po 500 eurų parai.
Ištisomis dienomis dūzgė ir mūsų restoranas, kuriame žmonės ne tik vakarodavo, bet ir pietaudavo. Palangoje jau praeina pigių nakvynių palėpėse, cepelinų ir blynų laikai. Žmonės pageidauja kokybės ir patogumų“, – teigė verslininkas.
Didėjantys klientų srautai pastebimi ir miesto kavinėse. Sekmadienį po pietų prie daugelio viešojo maitinimo vietų stoviniavo eilutė žmonių – poilsiautojai laukė, kol atsilaisvins staliukai.
„Prieš keletą metų iki pietų pas mus būdavo tuštoka. Žmonės stengdavosi pusryčiauti kuo pigiau, nusipirkę produktų prekybos centruose.
Šį savaitgalį per pusryčius nebuvo laisvų vietų, o į virtuvę buvo iškviesti visi mūsų virėjai“, – pasakojo vienos daugiau kaip 100 vietų kavinės J.Basanavičiaus gatvėje savininkas.
Patiekalų kainos nebaugino
Anot kavinių vadovų, klientams nebeužkliūva ir patiekalų kainos: „Niekas piktybiškai kainų nekelia, nes už poros žingsnių – kita kavinė, tad gali likti be klientų.
Palyginti su praėjusia vasara, iki 10 eurų kainuojantys patiekalai pabrango euru, nes vien mėsos žaliavos kainos per metus pakilo 20 procentų.“
Kita brangimo priežastis – didėjantys darbuotojų atlyginimai.
Anot verslininkų, padavėjai dėl jiems siūlomų algų daug nesuka galvos, nes užsidirba iš arbatpinigių.
Tačiau gero virėjo be 1000–1200 eurų algos į rankas vien tik vasaros sezonui nebepriviliosi.
Ne viena kavinė į darbą virtuvėje gundėsi priimti ukrainiečius. Tačiau vėl bėda – jauni padavėjai nesusikalba su svetimšaliais ukrainiečiais, nes šie dažniausiai nemoka angliškai, o mūsų jaunimas nekalba rusiškai.
Dažnai kurorto kavinėse pietaujančio Palangos mero Šarūno Vaitkaus teigimu, kalbos apie brangų maistą yra dirbtinai kuriamas mitas: „Kainos Palangoje niekuo nesiskiria nuo kainų Vilniaus ir Kauno kavinėse.
Priešingai, mūsų kurorte veikia net kelios valgyklos, kuriose papietauti galima ir už kelis eurus.“
Žmonės – drausmingesni
Atsinaujinusią Palangą pamėgę vidutinį atlyginimą gaunantys poilsiautojai, daugiau atvykstančių šeimų su vaikais pakeitė ir kurorto įvaizdį.
Mieste patruliuojantys policijos ir Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai pastebi, kad jų įsikišimo prireikia vis rečiau.
„Bent jau šį savaitgalį į Palangą atvažiavo kultūringesnio jaunimo: nedaug girtų, nematyti agresyviai nusiteikusių asmenų.
Jei taip sparčiai situacija keisis, dar po kelerių metų ir mūsų kurorte nebereikės“, – juokavo naktimis patruliuojantys į Palangą vasarai komandiruoti Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai.
Kad pačių poilsiautojų supratimas apie tvarką iš tiesų keičiasi, matyti ir J.Basanavičiaus gatvėje, kurioje šią vasarą uždraustas visiems buvęs įprastas elektrinių paspirtukų ir dviračių eismas.
Sekmadienį porą valandų vaikščiojant šia gatve dešimtys žmonių stūmėsi dviračius, nors visą tą laiką neteko sutikti policijos patrulių. Apsižergę dviračius tarp poilsiautojų nuvinguriavę du narsuoliai iš karto sulaukė piktų praeivių replikų.
Užtat saugesne tapusioje alėjoje buvo gausu stumiamų vaikiškų vežimėlių.
Baudos už maudynes
Drausmingesni poilsiautojai tapo ir paplūdimiuose.
Šeštadienį pakilus vėjui ir gelbėtojams iškėlus draudžiančią maudytis raudoną vėliavą, palyginti su ankstesniais metais, piktybiškų neklaužadų pasitaikė nedaug.
„Gal žmonės jau girdėjo apie pasikeitusias administracines baudas – už maudymąsi jūroje draudžiamu laiku ir neblaiviems taikoma bauda nuo 100 iki 300 eurų. O už pakartotinį pažeidimą – nuo 300 iki 900 eurų“, – svarstė Gelbėjimo tarnybos vadovas Jonas Pirožnikas.
Tiesa, nelaimė neaplenkė sekmadienį.
Po pietų ties Užkanave sutrikus širdies veiklai priekrantėje mirė 63 metų poilsiautojas.
Artimieji pasakojo, kad maudynių jūroje vengdavęs vyras ir šį kartą buvo įsibridęs iki kelių.
Vos 10 metrų nuo kranto veidu į vandenį plūduriuojantį kūną pamatė kiti poilsiautojai.
Kartu su gelbėtojais ir atvykusiais medikais gyvybės ženklų nerodantį vyrą pasisiūlė gaivinti šiame paplūdimyje poilsiavęs žymus šalies kardiochirurgas Rimantas Benetis, tačiau ir jo pastangos buvo bevaisės.
Pasižymėjo tik girti britai
Pareigūnams besidžiaugiant mūsų tautiečių sąmoningumu, gana ramų savaitgalio poilsį sudrumstė aštuoni Lietuvoje dislokuotų NATO pajėgų Didžiosios Britanijos kariai.
Sekmadienį naktį nemažas būrys užsienio kariškių J.Basanavičiaus gatvėje linksminosi naktiniame „Basanovos“ klube.
Paryčiais, apie 5 valandą, būrys girtų kariškių išėjo į lauką parūkyti.
Netrukus keletas iš jų pradėjo konfliktuoti su keletu lauke buvusių lietuvių – emigrantų iš Norvegijos.
Nieko nelaukdami britai į darbą paleido kumščius, o kai užpultieji ėmė bėgti, mušė juos ir prisiviję.
Britų kariškiai nenurimo ir atvykus policijos pareigūnams.
Įsikarščiavusius užsieniečius nuramino tiktai atskubėjęs Viešojo saugumo tarnybos pastiprinimas.
Už viešosios tvarkos pažeidimą dviem 21 ir 25 metų kariškiams pradėtas ikiteisminis tyrimas.
Dar šešiems iki 2 promilių pripūtusiems britams surašyti administraciniai protokolai.
Administracinėmis baudomis už girto pasirodymą viešoje vietoje bus nubausti ir nukentėjusieji – dviem 26 ir 24 metų lietuviams iš Norvegijos nustatytas pusantros promilės girtumas, o kartu su jais buvęs 34 metų vilnietis pripūtė 2,72 promilės.
Rašyti komentarą