Pradėjusieji dirbti ir džiaugiasi, ir nerimauja, o pirkėjai neskuba

Pradėjusieji dirbti ir džiaugiasi, ir nerimauja, o pirkėjai neskuba

Praėjusią savaitę dirbti pradėjusių parduotuvių, kirpyklų, grožio salonų atstovai dideliu džiaugsmu netryško: daug dėmesio reikia apsaugos priemonėms, dirbama atsargiai, o pirkėjų dar nedaug. Ko gero, kaip ir po pirmojo karantino prireiks kokio mėnesio, kol viskas vėl įsivažiuos. Bet žmonės jau dabar kelia klausimą - kaip ilgai galės dirbti?

Ant parduotuvės "Humana", esančios prie Senojo turgaus, durų kabo įspėjantis užrašas, kad įleidžiama tik po 9 žmones. Kai lauke eilutėje liko tik trys laukiantieji, bandėme su fotografe įsmukti, bet pirmas eilėje stovėjęs senolis be žodžių karingai uždėjo ranką ant durų rankenos: be eilės - jokiu būdu.

"Žmonės nori ir dvasinio maisto"

"Jeigu grožio salonai dirbs, karantinas gali tęstis", - juokavo viena moteris. Bet, pasirodo, klaipėdiečiai išsiilgę ne tik grožio, drabužių, bet ir knygų.

"Džiugu, kad daugiau parduotuvių atsidarė. Važiavome ir į kitas, bet visos buvo užrakintos. Kad šita dirba, sužinojome per internetą. Pagaliau galėjome nupirkti geram draugui, kuris yra be kojų, gimtadienio dovaną, kad galėtų ką nors gražaus paskaityti", - sakė knygų komise "Retro knygos" pirkęs klaipėdietis Artūras.

"Aš atnešiau atliekamas knygas, kurias seniai perskaičiau. Labai laukiau, kad atsidarytų, vis kokią kapeiką gaunu. Man šiandien smagi diena. "Koronos" visai nebijau. Kai bijai, tada ji ir puola", - sakė komise sutiktas ponas Juozas.

EILUTĖ. Prie parduotuvės "Humana" būna laukiančiųjų eilėje ir lauke.

"Labai laukėme to pirmadienio. Nedirbome lygiai du mėnesius. Žmonės sėdėjo namuose, neturėjo ką veikti, tad jiems beliko arba "šnapsą" gerti, arba knygas skaityti. Nemanau, kad prekybos centro "Akropolis" parduotuvėse saugiau nei pas mus. Įleidžiame tik po tris žmones, kadangi plotas didesnis nei 60 kv. m. Kiekvienas eina prie savo lentynų, kas prie psichologijos, kas prie vaikiškų knygų, ir nekontaktuoja. Tikrai galėjome dirbti ir anksčiau.

APSIPRATO. Pardavėja Laura sako, kad baisiau buvo per pirmąją bangą, o dabar visi jau apsipratę su taisyklėmis.

Per karantiną šiek tiek pakilo internetinė prekyba. Žmonės norėjo ir dvasinio maisto", - sakė knygų komiso "Retro knygos" savininkė Larisa, jau 15 metų turinti šį verslą, ir pridūrė, kad dar nėra ko tikėtis daug lankytojų. Po pirmojo karantino pernai pavasarį normali prekyba prasidėjo tik po mėnesio. Vyresnio amžiaus žmonės dar prisibijo.

ŽAISLAI. "Tai nėra kasdien reikalinga prekė, todėl ir žmonių nėra", - sako pardavėja Miglė.

Šiame komise galima ne tik nusipirkti knygų, bet ir jas parduoti ar tiesiog dovanoti. Ponia Larisa nededa vilčių į Vyriausybės subsidijas. Anot jos, už jas nei nuomos padengsi, nei ką, vieni juokai. Kol nebuvo elektroninių knygų, verslas ėjosi labai gerai, o dabar jau sunkiau.

Pasipylė skambučiai ir žinutės

"Pirmą dieną, kai atėjau į darbą, atrodė, lyg niekada nebūčiau dirbusi, neberadau nei daiktų, nei nieko. Net klientė ramino: "Nesijaudink, tu viską žinai." Buvo keista. Per tuos du mėnesius gal kartą buvome atvažiavę gėlių palaistyti. Vyras užsukdavo pažiūrėti, ar viskas gerai, ir viskas", - sakė grožio salono "8a", Klaipėdoje veikiančio tik antrus metus, savininkė Aurinta.

ŠILUMA. "Pažiūrėkite, kokio plonumo audinys, o tai - 100 procentų vilna", - sako Sandra Raibužienė.

Viską, kas buvo uždirbta iki tol, teko išleisti, nes ir per karantiną reikėjo mokėti mokesčius. Verslininkė sako paramos iš valstybės neprašiusi, nes daugiau nervų tektų sugadinti, nei ką nors gauti. Jos manymu, smulkusis verslas yra tiesiog žlugdomas.

"Labai džiaugiuosi, kad nuo pirmadienio pradėjome dirbti. Kaip gali nelaukti tos dienos, jeigu būdamas karantine ne tik neuždirbi, bet dar ir prarandi pinigus", - sakė ponia Aurinta. Ji pastebėjo, kad šiuo metu vyksta didelė darbuotojų migracija tarp grožio salonų. Pati kaip niekada sulaukė daug užklausimų dėl darbo, pati priėmė dvi naujas merginas.

GROŽIS. Mergina, kuriai dažomi antakiai: "Kaip aš to pasiilgau."

Pasak jos, klientai eina drąsiai, bet kartais praneša, kad saviizoliuojasi. "Vakar paskambino viena klientė ir pasakė: "Esu po skiepo, blogai jaučiuosi." Mano klientai protingi, neina, jeigu negali. Bet kai tik paskelbė, kad atsidarys grožio salonai, pasipylė skambučiai, žinutės", - pasakojo salono savininkė. Ji nemano, kad galės ilgai dirbti, tiki, jog prasidės trečioji banga, kaip pranašaujama. "Pasidžiaugsime truputį ir vėl bus tas pats. Visi mes taip: ir džiaugiamės, ir neramu. Dabar vaikščioja tikrintojai, darbuotojai bijo, nors mes tame dezinfekciniame skystyje maudomės", - guodėsi grožio salono savininkė.

Bent pažiūrėti į gėles

Pasirodo, klaipėdiečiai, jeigu ir neperka gėlių, tai užeina į jas bent pažiūrėti. Gėlių parduotuvės "Florika" savininkė Inga, šį verslą turinti jau 22 metus, sakė, kad per karantiną jos dirbo užsidariusios, be žmonių, nes gėlės buvo pristatomos užsakius internetu.

"Pirmadienio rytą darbą pradėjome 8 val. ir jau po kelių minučių buvo pirkėjų. Yra ir smalsautojų, ateinančių tik pasidžiaugti. Pažiūri, pažiūri, pavaikšto, pakvėpuoja ir išeina. Jie pavargę nuo karantino ir nori bent kur nors išeiti iš namų. Žinoma, kad džiaugiamės, nors balionų sutiktuvėms ir neturėjome. Visai kitas darbas, kai matai žmogaus emociją", - tikino ponia Inga.

GĖLĖS. Jeigu klaipėdiečiai ir neperka gėlių, tai bent užeina akis paganyti.

"Pas mus prekyba vyksta arba vasarą, arba gruodį. Teko užsidaryti prieš Kalėdas, kai buvo pats darbymetis. Žinoma, patirsime nuostolių. Gruodį paprastai susirenkame lėšų susimokėti už komunalines paslaugas sausį ir vasarį. Šiandien buvo užėję gal 4 žmonės, du iš jų pirko. Mūsų žaislai nėra kasdien reikalinga prekė, tai ne duona ir pienas, ne vaistai, todėl ir žmonių nėra. Bet vis tiek džiaugiamės, kad atsidarėme. Dirbti reikia, jau geriau nei sėdėti namuose. Mūsų prekyba internetu nėra intensyvi, nes vienos prekės turime po vieną ar du egzempliorius. Jeigu ji nuperkama parduotuvėje, tada kyla problemų", - atviravo parduotuvės "Žiogo žaislai" pardavėja Miglė, joje dirbanti nuo 2013 metų.

Pasak jos, pavasarį buvo truputėlį lengviau. Prieš karantiną penktadienį, šeštadienį žmonių būdavo daugiau. Ateidavo tėvai su vaikais grįždami namo iš darželių. "Penktadienį jau laukdavome, nes žinodavome, kad vaikai gaus kokį nors savaitės prizą. O šiaip paprastą dieną apsilankydavo gal dešimt žmonių", - prisiminė ponia Miglė.

"Prieš pandemiją skaičiai buvo kitokie"

"Pirmą dieną po karantino buvo šiek tiek daugiau judesio, dabar ramesnės dienos. Šalta, mažiau žmonių vaikščioja. Šiandien buvo 6-7 klientai. Labai mažai. Prieš pandemiją skaičiai buvo visai kitokie. Dabar mums būtų pats darbymetis, turėtume parduotuvėje suktis trise. Kai šalta, vilna labiausiai mus šildo", - sakė Lietuvos "Flokati" įmonės, esančios Kaune, pernai gruodį atšventusios dvidešimtmetį, produkcija iš vilnos prekiaujančios parduotuvės, Klaipėdoje atidarytos 2012-aisiais, vedėja Sandra Raibužienė.

PAGALIAU. "Nėra ką veikti, nuobodu. Norisi nors kur nors išeiti. Tikiuosi kovą grįžti į darbą, reikia atsinaujinti drabužius, pasiruošti pavasariui", - sakė prie parduotuvės laukianti ir šąlančias rankas pučianti mergina.

"Flokati" parduotuvės vedėja pasigyrė, kad jos abi su kolege pasidarė COVID-19 testą, nors nejautė simptomų, bet pasinaudojo galimybe nemokamai jį greitai pasidaryti.

"Jau norisi dirbti, kurti. Užėję lojalūs klientai sveikina mus, kad atsidarėme. Kol nedirbome, nemažai prekių parduodavome internetu. Gruodį kelias dienas bandėme dirbti kaip užsakymų atsiėmimo punktas, bet Klaipėdoje nebuvo tokio judėjimo, kad galėtume tęsti tokią veiklą. Vilniuje, Kaune - taip, o mes patyrėme prastovas", - prisipažino vedėja.

KIRPYKLOS. Bene labiausiai žmonės džiaugiasi galėdami apsikirpti.

Pasak jos, trečiadienį apie 12.30 val. senamiestis buvo tuštokas. "Tik perėjusi per tiltą ir papuolusi į centrą pajutau gyvenimą, ten buvo žmonių. Vakar kalbėjome su vadove. Sakiau, kad mums reikia atidaryti antrą parduotuvę kitame miesto gale. Bet manau, kad tie, kurie per karantiną priprato pirkti internetu, taip darys ir ateityje. Nors atėję žmonės sako labai norintys prekę pačiupinėti. Kiekvienais metais tikėdavomės parduodamų prekių augimo, dabar viliamės, kad bent nemažės", - sakė ponia Sandra.

Po pirmo kliento karantino kaip nebuvę

Vienas verslininkas, paklaustas, kodėl toks linksmas jo balsas, atsakė: "Pagaliau po 11 savaičių nusikirpau, žmogumi pasijutau."

"Elzės" kirpykla Tiltų g. pradėjo dirbti nuo vasario 15 d. Kirpėja Vilma, šiam amatui paskyrusi 15 metų, sakė pastebėjusi, kad kurį laiką klientai kirposi patys: vieną žmona apkerpa, kitą dar kažkas. Beje, jie čia priimami tik užsirašę iš anksto, tad eidamas gatve ir atsitiktinai užsukęs tokios paslaugos "Elzėje" negausi, gali tik būti užrašytas kitai dienai.

Pasak kirpėjos, dabar klientų kur kas mažiau. Pati skambina jiems, bet šie sako dar palauksią kurį laiką. Tad ponia Vilma šiomis dienomis nepervargsta.

LAUKIA. Kirpėjos pasiruošusios ir laukia klientų.

"Galėtum sakyti, kad tie du mėnesiai, kol sėdėjome karantine, buvo atostogos, bet kokios jos, jeigu niekur negali nei išeiti, nei išvažiuoti. Pirmą dieną po dviejų mėnesių einant į darbą buvo šiek tiek streso. Bet apkirpus pirmą klientą toks jausmas, kad karantino nebuvo. Duok Dieve, kad po kurio laiko vėl neuždarytų", - nuogąstavo ponia Vilma.

Paklausta, ar nebijo dirbdama užsikrėsti, tvirtai atsakė, kad ne. "Man tas karantinas nieko nereiškia. Laikausi taisyklių todėl, kad privalau. Aš į viską žiūriu optimistiškai, taip man geriau gyventi. Jeigu tik bus galimybė, nesiskiepysiu. Jeigu lieps, neatsisakysiu, bet savo vietą skiepytis galiu užleisti. Juk jokios garantijos, kad mane tas skiepas apsaugos. Mūsų valdžia nepasitikiu ir apie ją nenoriu net kalbėti."

PIRKINIAI. Moterys jau ruošiasi pavasariui. Vitos JUREVIČIENĖS nuotr.

"Labiau bijau baudos nei viruso"

Gero alaus parduotuvė per pirmąjį karantiną buvo uždaryta. Pardavėja Laura, dirbanti 1,5 metų, mano, kad nevertėjo to daryti. Per antrąją bangą parduotuvė nebuvo uždaryta, nes didelis plotas ir atskiras įėjimas leidžia laikytis visų taisyklių, be to, be alaus, joje galima įsigyti ir užkandžių. Tik dabar šiek tiek sutrumpintas darbo laikas, sekmadieniais dirbama tik iki 15 val.

"Dirbame atsargiai, žmonės nesibrauna, po vieną, po du gražiai užeina. Per pirmąją bangą buvo sąmyšis, kažkiek baisu, o dabar jau visi susigyvenome su tuo, žinome taisykles, tad didelės problemos nėra. Labai retai reikia skaičiuoti lankytojus. Aš labiau bijau baudos nei viruso. Dėl viso pikto pas tėvus į Palangą važiuoti vengiu, kad kartais jiems viruso nenuvežčiau. Giminėje susirgusiųjų buvo, bet nė vienam nebuvo taip prastai, kaip rodo per televizorių, persirgo kaip paprastu gripu", - pasakojo Laura.

Paslaugų centre "Sinerta" radome dvi darbuotojas. Mums įėjus iš karto buvome įspėtos, kad įleidžiama tik po vieną. Centrui nereikėjo užsidaryti, nes biure būdavo atiduodamos prekės, užsakytos internetu. Nuo praėjusios savaitės klientai jau įleidžiami į biuro vidų. Žmonių nedaug. Apie pusmetį centre dirbanti Lina baimės nejaučia, nes jau yra persirgusi ta liga be simptomų, bet sako vis tiek turinti saugotis.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder