"Galima" ir "negalima"

Tarp mūsų vaiko dviejų žodžių: "galima" ir "negalima"

Kad ir kiek žinome šiuolaikiškų auklėjimo principų, vis tiek galų gale griebiamės dviejų sakralinių žodžių, pasaulį skiriančių į dvi dalis, - "galima" ir "negalima".

Padedamas "galima" ir "negalima", vaikas pažįsta pasaulį. O nepažįstamas pasaulis taip vilioja ir keri... Keisti tie dideli žmonės, galvoja mažylis, viskas jiems negerai, viskas pavojinga ir draudžiama...

Dažniausia tėvų klaida, pastebi psichologai, yra jų elgesio nenuoseklumas. Juk nuosprendis "galima" arba "negalima" paprastai priklauso nuo nuotaikos. Jeigu gerai mes nusiteikę - "galima", jeigu ne - nė nebandyk prašyti.

Tai auklėjimas "kaip pakliuvo". Vieną dieną mes paverčiame mažylį stabu, kuris ką nori, tą ir daro, kitą - drausdami viską iš eilės, laikome jį geležiniame kumšyje.

Žinoma, be žodžio "negalima" neišsiversime. Tačiau jis neturi viešpatauti. Vaikas yra valdomas jausmų ir norų, kurių atsisakyti jam ne taip paprasta.

Kai "negalima" skamba kiekviename žingsnyje, jis ima žeisti. Vaikas kaupia apmaudą, ir anksčiau ar vėliau ateina protesto momentas. Tuomet stebimės, kad paklusnus vaikas pasidarė užsispyręs, nesukalbamas ir į bet kurį racionalų draudimą reaguoja audringu protestu.

Pasitelkę vos du žodžius, bandome įteigti vaikui visą sudėtingą elgesio normų kodeksą, bendravimo su žmonėmis taisykles, brėžiame ribas, koreguojame troškimus bei viltis. Šis nekaltas "negalima", vartojamas neapdairiai, gali tapti vaiko nervinių sutrikimų priežastimi.

Prasikaltusiam vaikui pasakykite, kad ir geri žmonės padaro negerų dalykų. Pabrėžkite, jog būtent todėl, kad yra geras, jis sugebės pataisyti savo elgesį.

Draudimai, neigimas, diktatas, jėga - taip lengviausia "auklėti" vaiką. Davei įsakymą - tegu vykdo, nepaklus - nubausi. Tačiau toks bendravimas pasaulį, kurį pamažu pažįsta jūsų vaikas, nudažo juoda spalva.

O juk vaikas - tai stebuklas, ir jeigu jis atiteko mums - turime elgtis su juo atsargiai ir pagarbiai, leisti jam gyventi pasaulyje, kupiname spalvų ir svajonių...

 

Raktažodžiai
Sidebar placeholder