Darželiuose pritrūko higienos
Darželiuose pritrūko higienos

Skambinama pavojaus varpais - esą kai kurie uostamiesčio darželiai veikia neturėdami higienos paso, arba, vienos politikės žodžiais, - nelegaliai.

"Įdomu, kaip būtų, jei kuri nors kavinė veiktų be higienos paso? O štai praėjusiais metais, atlikus patikrinimus, paaiškėjo, kad higienos paso neturi net 5 valdiškos ir 3 privačios švietimo bei ugdymo įstaigos", - vakar vykusiame miesto Tarybos Kultūros, švietimo ir sporto komiteto posėdyje piktinosi Nina Puteikienė.

Klaipėdos visuomenės sveikatos centras (VSC) patvirtino, kad iš tiesų 2015 metais ikimokyklinio ugdymo veikla buvo vykdoma neturint higienos paso darželiuose "Želmenėlis" ir "Obelėlė", taip pat - Vydūno gimnazijoje, "Smeltės" progimnazijoje ir Vitės pagrindinėje mokykloje, kur buvo įrengtos priešmokyklinės grupės.

Iš privačių įstaigų be higienos paso pernai veikė viešosios įstaigos "Children's International Bilingual Academy", Klaipėdos tarptautinė talentų mokykla bei "Universa Via" tarptautinė mokykla.

Nedramatizuoja

"Tačiau mūsų terminologijoje nereiškia, kad jie vykdo nelegalią veiklą. Greičiau - negražiai elgiasi prieš valstybę. Žinoma, tokių švietimo ir ugdymo įstaigų neturėtų būti", - minėjo Klaipėdos VSC Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Asta Šlepetienė.

Pasak jos, situacijos nereikėtų dramatizuoti, nes pašalinę rastus trūkumus darželiai vėl gali lengvai gauti higienos pasus, kuriuos jie prarado ar laiku nepasiėmė dėl aplaidumo.

"Tiesiog anksčiau higienos pasai būdavo terminuoti, o nuo 2010-ųjų - neterminuoti. Tad kai kurie darželiai ir pražiopsojo tą metą, kai reikėjo išsiimti neterminuotą higienos pasą", - "Vakarų ekspresui" paaiškino A. Šlepetienė.

Bet ji neslėpė, kad yra ir tokių darželių, pavyzdžiui, "Obelėlė", kurie niekada higienos paso ir nebuvo gavę.

DU. Pagal higienos normas vienoje darželio grupėje nuolatos turi dirbti du darbuotojai, Klaipėdoje taip yra ne visada. "Scanpix" nuotr.

"Uždaryti tokių darželių neturime įgaliojimų. Galime tik kas mėnesį skirti baudas. Paprastai trūkumams pašalinti skiriame 3 mėnesius, bet neretai iš anksto būna aišku, kad per tokį terminą neįmanoma visko sutvarkyti. Tokiu atveju reikalaujame iš Savivaldybės paaiškinimo, kas ir kada bus daroma. Deja, dažnai atsakymas būna formalus - nėra lėšų", - pasakojo A. Šlepetienė.

Trūksta lėšų

Pasak jos, dažnai pažeidimai ir fiksuojami todėl, kad Savivaldybės biudžete nerandama reikiamų lėšų darželių patalpoms remontuoti.

"Nudėvėtos grindų dangos, trūksta sanitarinių mazgų. Labai prasta darželių teritorijų būklė - nesaugios žaidimų aikštelės, teritorijos neaptvertos tinkama tvora", - vardijo A. Šlepetienė.

Gyvas to pavyzdys - vasarį mokykloje-darželyje "Saulutė" sporto užsiėmimų metu įlūžusios sporto salės grindys. Minėto komiteto posėdyje dalyvavusi šio darželio direktorė pasakojo, kad problema kol kas laikinai išspręsta - skylė grindyse užlopyta. Bet niekas jai negalėjo duoti garantijų, kad biudžete bus rasta lėšų šiai salei sutvarkyti iš esmės, nors akivaizdu, kad grindis laikančios sijos vietomis jau išpuvusios.

Savivaldybės atstovai priminė, kad kasmet einamiesiems darželių remontams skiriama vos po 100 tūkst. eurų, o realus poreikis - 3 milijonai.

Prašo išskirtinių sąlygų

Pasak A. Šlepetienės, nustatoma ir kitokių pažeidimų - grupėse būna per daug vaikų, tad kai kurie neturi savo spintelės ar lovos. Kai kuriuose darželiuose dalį laiko su vienos grupės vaikais praleidžia tik vienas darbuotojas, nors pagal higienos normas jų turėtų būti du.

Pavyzdžiui, tokia padėtis yra darželyje "Želmenėlis". Šio darželio darbuotojos taip pat dalyvavo komiteto posėdyje ir prašė politikų palaikymo, kad būtų skirta daugiau etatų.

Aiškinta, jog auklyčių etatų sumažėjo todėl, kad dalis jų buvo nukreipta į valgyklą. Paprastai daugelyje kitų darželių vaikai valgo grupėse, o šio darželio bendruomenė nusprendė, kad jiems reikia valgyklos. Tačiau etatai darželiams skiriami pagal grupių skaičių, neatsižvelgiant į tai, kokią papildomą veiklą sugalvoja darželių vadovybė.

"Išeina taip, kad jūs prašote išskirtinių sąlygų savo darželiui?" - kad tai gali būti nesąžininga kitų darželių atžvilgiu, pažymėjo Kultūros, švietimo ir sporto komiteto pirmininkas Arvydas Cesiulis.

Bandė raminti tėvus

Kitiems politikams taip pat buvo pikta, kad gaišinamas jų laikas ir darželių bendruomenė eina tiesiai pas juos spręsti tas problemas, kurias pirmiausia turėtų išspręsti Savivaldybės administracija.

Paaiškėjo, kad iš tiesų "Želmenėlio" bendruomenė dėl papildomų etatų skyrimo į Savivaldybės administraciją kreipėsi ką tik ir jokio atsakymo dar nėra gavusi.

Politikus bandė pašokdinti ir vieno darželio, kurio priešmokyklines grupes rengiamasi iškelti į Vitės mokyklą bei kuris taip pat neturi higienos paso, tėvų atstovai.

A. Cesiulis ramino tėvus, kad iki kitų mokslo metų minėtoje mokykloje patalpos bus įrengtos taip, kaip reikia. Tačiau tėvų tai nenuramino.

"Mums tų pasakų nereikia. Netikime, kad per kelis mėnesius ir mokyklos patalpos, ir teritorija bus pritaikyta priešmokyklinukams", - nerimo tėvai.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder