„Gerai, kad atsisakė": ekonomistas apie tai, kodėl Zelenskis nepasirašė susitarimo su JAV dėl retųjų metalų

Ukrainos retųjų žemių ištekliai buvo JAV iždo sekretoriaus Scotto Bessento ir prezidento Volodymyro Zelenskio susitikimo tema, pranešė užsienio žiniasklaida. 

Tačiau Volodymyras Zelenskis susitarimo su JAV nepasirašė. Ekonomistas Oleksijus Kuščas paaiškino, kodėl tai buvo teisingas sprendimas.

Kaip anksčiau yra pareiškęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas, JAV yra suinteresuotos gauti prieigą prie Ukrainos gamtinių išteklių, ypač retųjų ir retųjų žemių metalų. 

Tačiau per vasario 12 d. vykusį Volodymyro Zelenskio ir JAV iždo sekretoriaus Skoto Besento susitikimą nebuvo pasirašytas joks susitarimas, pranešė CNN.

Pasak Jungtinės Ukrainos analitinio centro ekonomisto ir finansų analitiko Oleksijaus Kuščo, sprendimas atsisakyti susitarimo buvo teisingas.

„Manau, kad atsisakymas buvo teisingas sprendimas. Ir apskritai manau, kad tokio susitarimo pasirašymas galėjo smarkiai pakenkti mūsų, kaip šalies, patikimumui ir tapti gana pavojingu precedentu. 

Nes tokie susitarimai iš tikrųjų yra neokolonijinės praktikos reanimacija XXI amžiuje. 

Todėl derybos turėtų vykti kitu formatu. 

Tai yra, visos šalys pritraukia investicijas į gamtos išteklių gavybą, tačiau turėtų būti nustatytos pradinės sąlygos arba techninės sąlygos“, - aiškino analitikas komentare ‚Focus‘.

Jo nuomone, Ukrainai itin svarbu pasakyti, kad nuodugnius išteklių tyrimus turėtų atlikti Ukrainos valstybinės struktūros, t. y. pirmiausia vertėtų išsiaiškinti gamtinių išteklių atsargų kiekį.

„Turėtų būti atlikta šių gamtos išteklių pasportizacija. Galbūt tokie tyrimai gali vykti palankių paskolų iš Vakarų partnerių sąskaita, nes jie suinteresuoti tai padaryti greičiau. 

Bet vis dėlto tai turėtų daryti Ukrainos struktūros. Net jei finansavimas būtų išorinis. 

Antra, jis turėtų vykti tik klasterių plėtros sąlygomis. 

Tai reiškia, kad būtina aiškiai apibrėžti grafiką, kiek gamtinių išteklių turėtų būti perdirbama Ukrainoje, koks turėtų būti perdirbimo gylis, ir patvirtinti aiškų naujų gamybos procesų vystymo grafiką. 

Tai yra, per kokį laikotarpį turėtų atsirasti papildomas šių gamtinių išteklių perdirbimo etapas.

Tai reiškia, kad jis turėtų būti grindžiamas klasterių modeliu. Ir tai turėtų būti įtraukta į susitarimą, ir tai turėtų būti investicinis susitarimas su abiem šalims naudingomis sąlygomis. 

Ir šis susitarimas jokiu būdu negali būti sudaromas kaip tam tikras finansinis užskaitymas ar pervedimas už tam tikras paskolas. 

Tai reiškia, kad tai bus neokolonijinės praktikos atgarsis, kuris gerokai pakerta valstybės autoritetą“, - sakė Aleksejus Kuščas.

Pasak eksperto, dabartinė JAV pozicija primena XIX a. egzistavusią „atvirų laiškų“ dėl gamtos išteklių praktiką.

Prezidentas Donaldas Trumpas yra sakęs, kad susitarime su Ukraina numatyta JAV pagalbą iškeisti į vertingus išteklius / Nuotrauka: Iš atvirų šaltinių

„Atrodo, kad mums sakoma: „Taikykime atvirų laiškų praktiką dėl išteklių gavybos“, kaip XIX a. Laukiniuose Vakaruose. 

Tai yra, tai buvo tokia įprasta praktika Jungtinėse Amerikos Valstijose. 

Jie išduodavo atvirus laiškus dėl gamtos išteklių gavybos kur nors Kalifornijoje ar kur nors kitur. Ir jie sakydavo, kad viskas, ką rasite šios teritorijos žemės gelmėse, priklausys jums. 

Ir už tai mokėjo gana sąlyginius pinigus. 

Tiesą sakant, dabar JAV nori gauti tokį atvirą žaliavų sąrašą Ukrainos ištekliams“, - sakė analitikas. 

Jis taip pat pridūrė, kad JAV dabar nori, kad būtų išvardyti jas dominantys elementai, retųjų žemių metalai, retieji metalai, įvairios naudingosios iškasenos, ir kad susitarime būtų numatyta, jog viskas, ką jie randa Ukrainoje šių gamtinių išteklių kontekste, priklausys jiems.

„Iš tikrųjų, kaip jau sakiau, tai yra grįžimas prie neokolonijinės praktikos“, - sakė Oleksijus Kuščas komentaruose ‚Focus‘.

Priminsime, kad Volodymyras Zelenskis interviu „Reuters.Ukraine“ sakė, kad Ukraina neatsisakys retųjų žemių metalų ir kitų naudingųjų iškasenų mainais į JAV pagalbą, bet pasiūlys abipusiai naudingą partnerystę dėl bendros jų gavybos ir naudojimo.

Šaltinis: focus.ua

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder