Kam iš tikrųjų atstovauja Konkurencijos taryba?

Konkurencijos taryba daro viską, kad iš Palangos ir palangiškių būtų atimtas baseinas. Kam iš tikrųjų atstovauja taryba - viešajam interesui ar privačiam verslui?

Pirmadienį surengėme specialią spaudos konferenciją dėl Konkurencijos tarybos veiksmų. Joje keltas klausimas, kodėl Lietuvoje savivaldybių pastatyti baseinai, arenos ir kiti viešojo sektoriaus objektai patenka į vienas ir tas pačias verslo rankas.

Daroma prielaida, kad būtent Konkurencijos taryba skatina tokią objektų koncentraciją ir paslaugų monopolizavimą.

Neseniai Palangos miesto savivaldybė gavo Konkurencijos tarybos pranešimą - bus sprendžiama, kad Palangos miesto baseinas, kurį Palangos savivaldybė pastatė savo iniciatyva bei išskirtinai valstybės ir Savivaldybės lėšomis, per 12 mėnesių nuo Konkurencijos tarybos nutarimo paskelbimo datos būtų perduotas privačiam verslui.

Akivaizdi ir plika akimi matoma tendencija, jog pagrindiniai sporto, pramogų ir renginių objektai pajūryje, o ir visoje Lietuvoje, koncentruojami vienose rankose, stebime ir akivaizdų vienos tam tikros sferos rinkos monopolizavimą, kai konkurencija yra praktiškai apribojama, o ne skatinama.

Didžiausi ir pagrindiniai sporto, pramogų ir renginių objektai pajūryje - Klaipėdos arena, Klaipėdos baseinas ir kiti - jau sutelkti vienose ir tose pačiose verslo rankose. Tos pačios to paties verslo rankos valdo ir Kauno „Girstučio“ baseiną.

Dabar atėjo eilė į tą patį monopolį patekti ir Palangos baseinui?

Palanga daugiau kaip 20 metų neturėjo savo baseino - siūlėme privataus kapitalo verslui: ateikite, pastatykite! Rasime ir žemės sklypą, penkerius metus atleisime ir nuo nekilnojamojo turto, ir nuo žemės mokesčių. Norinčiųjų neatsirado.

O štai kai Savivaldybė 2017 m. pati ėmėsi iniciatyvos užtikrinti viešąsias paslaugas ir pastatyti baseiną moksleiviams mokytis plaukti, Sporto centro ugdytiniams sportuoti, senjorams ir kūdikiams, o ir visiems palangiškiams sveikatinti, ir jį 2019 metais atidarė, iškart, vos po kelių mėnesių, jau sulaukė Konkurencijos tarybos dėmesio ir tyrimo. Jau ketveri metai mums išsukinėjamos rankos ir mes varu varomi mūsų baseiną atiduoti privatininkams.

Teigiama, kad mes neva ribojame konkurenciją, ribojame verslo galimybes dirbti šių paslaugų rinkoje. Maža to, mus bando įtikinti, kad švietimo veikla, kurios nefinansuoja valstybė ir kuri priskiriama ikimokykliniam, užklasiniam ar neprivalomajam ugdymui, galėtų būti laikoma ekonomine bei ūkine veikla. Tai gal tada ir Moksleivių namus su užklasine veikla, Sporto centrą, Muzikos mokyklą taip pat reikia išnuomoti koncesininkams?

Štai keletas skaičių: nuo 2019 m. kovo mėnesio, kai atidarytas Palangos baseinas, mūsų miesto moksleiviai baseine nemokamai apsilankė apie 76 tūkst. kartų. Nemokamai lankosi ne tik antrokai, kuriems visoje Lietuvoje valstybė ir savivaldybės skiria lėšų įgyvendinant mokymo plaukti programą. Mūsų baseine nemokamai plaukimo pamokas lanko beveik visų amžiaus klasių moksleiviai! Ir Savivaldybė neperka šių paslaugų už šimtus tūkstančių eurų per metus.

Vien nuo šių metų sausio iki lapkričio labai ženkli senjoro nuolaida mūsų baseine pritaikyta 3 807 kartus.

Jūs tikite, kad koncesininkas mūsų baseine šeimininkautų, pasiūlydamas tokias pačias sąlygas?

Teisingai spaudos konferencijoje sakė Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius: „Akivaizdu, kad atsiranda nauja verslo rūšis, kai nereikia įdėti kapitalo, investicijų, reikia tiesiog sulaukti, kol savivalda pastatys baseiną, areną, koncertų salę, o tada objektus nusavinti. Yra toks terminas, ypač užsienyje, - skvoteriai. Tai asmenys, kurie neteisėtai apsigyvena, perima tavo turtą, o po to net teismo sprendimais neįmanoma su jais atsisveikinti.“

Beje, Neringos mero Dariaus Jasaičio nuomone, Konkurencijos taryba turėtų kuo greičiau registruotis lobistais, nes ji būtent tą daro. „O jeigu daro, tai kur žiūri prokuratūra, kurios priedermė ginti viešąjį interesą“, - žurnalistams sakė kolega Darius.

Įsiklausykite į Kretingos rajono mero Antano Kalniaus žodžius: „Mes irgi kvietėme, kad į mūsų rajoną ateitų verslininkai, kurie pastatytų sporto kompleksą, baseiną, bet norinčiųjų nėra. Šiandien visa tai statome už savo bei valstybės lėšas, tai kainuoja 6,5 mln. eurų mokesčių mokėtojų pinigų. Jau esame gavę ne vieną pasiūlymą koncesijai, mums koncesininkų paslaugos, teikiamos mūsų pačių pastatytame objekte, kainuotų apie 500 tūkst. eurų per metus. Bet kai kviečiame prisidėti prie statybų, visi sutartinai atsisako.“

Kolega Šiaulių meras Arūnas Visockas įsitikinęs, kad Palangos atvejis - tai ledkalnio viršūnė. Jei Konkurencijos taryba padės nusavinti mūsų baseiną, tokie veiksmai lyg didžiulė banga nusiris per visas savivaldybes. Anot jo, situacija, kai biudžetinės įstaigos perduodamos valdyti verslui, yra absurdiška, o konkurencijos pažeidimo tyrimais prisidengiama atiduodant verslui milijoninės vertės viešųjų paslaugų objektus.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder