Karybos ekspertai: Kaip mus mėgina išdurti, arba dėmesio - dezinformacinės minos

(2)

Karą Ukrainoje stebintys ir analizuojantys „Visuomenės informacinio saugumo agentūros“ įkūrėjai, specialiųjų operacijų pajėgų atsargos karininkas Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas seka veiksmus mūšio lauke ir šalia jo, juos analizuoja ir pateikia savo įžvalgas. Su jomis gali susipažinti ir „Vakarų ekspreso” skaitytojai.

 Kalbos kalbelės 

Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslavas Sikorskis kalbėdamas Ukrainos atkūrimo forume Berlyne pareiškė, jog Rusija kelia grėsmę NATO ir ES, o „pavojus didesnis, nei žmonės galvoja“.

"Žvelgiant į pasaulį iš Varšuvos, už 200 kilometrų į šiaurę yra Rusijos anklavas Kaliningradas. Ten yra 100 branduolinių galvučių, rusai jas ten laiko. Be to, netoli yra Baltarusija. Taigi tai reiškia, kad ES užpuolimas yra visiškai tikėtinas", - sakė Sikorskis.

Šiuos lenkų lyderio žodžius derėtų priimti, kaip savalaikį skambutį, tačiau grėsmes vertinant tik kaip teorinę tikimybę. Rusija šiuo metu nesugeba užimti Timkyvkos kaimo Charkovo srityje, ką jau kalbėti apie pilno masto karą su Vakarais. Tačiau tokie aliarmo signalai būtini porinkiminėse postų dalybų mišrainėje paskendusiai Europai. Europos jaunimas vangiai žiūri ne tik į Ukrainos, bet ir į savo šalies gynimą. Dauguma gynybos ir saugumo forumų baigiasi PPT prezentacijomis ir delegacijų fotografijomis prie gražiai apipavidalintų stendų. Tuo tarpu Europa jau du metus neleistinai velkasi, nesugebėdama užkurti raketų, sviedinių, sunkiosios artilerijos ir kitų priešakinių ginklų gamybos.

CNN teigimu, Rusija per mėnesį pagamina apie 250 000 artilerijos šaudmenų, t. y. apie 3 mln. per metus. Tuo tarpu JAV ir Europa per metus gali pagaminti tik apie 1,2 mln. šaudmenų, kuriuos būtų galima siųsti Kijevui. ES ir JAV būtina kuo greičiau organizuoti artilerijos šaudmenų gamybą ir ją skubiai didinti, nes kiekvienas šūvis į rusų karines bazes išgelbsti dešimtis ukrainiečių gyvybių ir artina pergalę.

Ukrainos prezidentas pasakė savo pirmąją kalbą Bundestage, Vokietijos parlamente, primindamas apie Vokietijos suskaldymą Šaltojo karo metu bei šiuo laikotarpiu šaliai padarytą žalą ir “nudriskinimą”.

"Galite suprasti, kodėl mes taip stipriai kovojame prieš Rusijos bandymus suskaldyti mus, suskaldyti Ukrainą. Kodėl darome absoliučiai viską, kad užkirstume kelią sienai tarp mūsų šalies dalių", – sakė V. Zelenskis, kalbėdamas apie Berlyno sieną. Ukrainos prezidentas perspėjo Vokietijos politikus apie pavojų, kuriuos kelia prorusiškos partijos ES šalyse.

Šis sakinys sulaukė gausių ovacijų, tačiau kalbą boikotavo kraštutinių dešiniųjų AfD ir kraštutinių kairiųjų BSW partijos, agitavusios prieš ginklų tiekimą Ukrainai. Rusijos remiami Vokietijos politikai, kai ir mūsiškiai, kartoja tą pačią melodiją, reiškiančią taiką “pagal Kremliaus formulę”, kuri lygi Ukrainos padovanojimu Rusijos meškai. Deja, dėl vienų ar kitų priežasčių politikai-prostitutės nesuvokia, jog okupantas pjaustytų, kankintų ir žudytų visus europiečius, nepriklausomai nuo jų palankumo Maskvai. Taip, kaip žudo Ukrainos rusus.

 Postūmiai 

Vokietijos kancleris Olafas Šolcas pareiškė, kad Ukraina tikrai taps ES nare. Europa įvykdys pažadą, duotą Kijevui praėjus keliems mėnesiams nuo plataus masto Rusijos invazijos pradžios.

„Ukraina yra labai išsilavinusi šalis, tačiau, nepaisant karo pasekmių, ekonomiką pirmiausia atgaivins investicijos. Ukrainos žemės ūkio sektorius yra pasaulinis žaidėjas pasaulinėje rinkoje”, pastebėjo O Šolcas.

Vokietijos vicekancleris Robertas Habeckas paramos trūkumą Ukrainai pavadino „trumparegišku“. "Ukrainiečiai ne tik gina savo teisę į laisvę, jie gina Europos laisvės ir taikos idėją. Jei Putinui pasiseks Ukrainoje, jis nesustos. Tai ir mūsų pačių interesas, kad mes aprūpintume Ukrainą pinigais ir taip pat kariniais ir gynybiniais pajėgumais“, sakė vicekancleris.

Europos Komisijos pirmininkės Uršulės von der Leyen teigimu, jau šį mėnesį Europos Sąjunga turėtų pradėti derybas dėl Ukrainos narystės. „Charkovas yra Europa. Mūsų sąjunga yra jūsų namai. Šlovė Ukrainai ir tegyvuoja Europa“, – pridūrė EK pirmininkė.

 Veiksmai 

Šią naktį Rusijos barbarai dar kartą raketomis smogė Kijevui. Okupantai keliomis bangomis iš strateginių bombonešių Tu-95MS paleido sparnuotąsias raketas Kh-101/X-555/X-55. Beveik tuo pat metu Ukrainos sostinę atakavo ir bepiločiai orlaiviai.

Oro pavojus Kijeve truko beveik 2 valandas, tačiau miesto gynėjai numušė visus oro taikinius. Tikslus raketų skaičius ir tipas kol kas neįvardijami. Preliminariais duomenimis, išvengta aukų ir sugriovimų.

Taip nuo Rusijos teroristų turi būti ginami visi Ukrainos miestai.

Ukrainos Charkovo miesto mero Ihorio Terechovo teigimu, padėtis mieste „ramesnė“, po to, kai JAV ir kitos Vakarų šalys davė leidimą Ukrainai smogti taikiniams Rusijoje netoli Charkovo.

JAV prezidentas Džo Baidenas paskelbė apie dar vienos “Patriot” sistemos siuntimą Ukrainai. “Siuntinys” šiuo metu jau yra Lenkijoje ir netrukus gins Ukrainos dangų.

 Lietuvoje 

Gebelsiškos dezinformacijos virusai. Informaciją apie Volodymyro Zelenskio pasisakymą Bundestage Ukrainos atkūrimo konferencijos metu, kai kurie mūsų šalies žiniasklaidos gigantai pateikė nutylėdami apie ovacijas ir politinę paramą.

Kremlių palaikančių partijų boikotas pateiktas kaip pagrindinis įvykis, kalba – kaip paramos prašymas. Informacija atrinkta ir pateikta sąmoningai nutylint esminius faktus bei aplinkybes ir šiek tiek iškreipiant V. Zelenskio kalbos esmę.

Tokį auditorijos klaidinimą galima vadinti neva netyčiniu. Tačiau būtent tokia „tyčios netyčia“ – Kremliaus dezinformacinių priemonių kasdienė metodika, atrenkant Rusijai, jos galios demonstravimui, Ukrainos prestižo žeminimui naudingą informaciją.

Vis dažniau taip elgiamasi ir Lietuvoje. Ir mes nebemanome, jog tai yra atsitiktiniai dalykai. Mūsų šalies žmonių nuotaikomis ir nuomonėmis manipuliuojama, skleidžiama dezinformacija, kiršinant atskiras grupes.

Lietuviai informaciją internete tikrina rečiausiai iš visos ES šalių piliečių. Tai rodo, kad esame pažeidžiami ir neatsparūs manipuliacijoms, kurias vykdo Kremliaus įtakos tarakonai ir Lietuvos žiniasklaidos priemonės.

Būtent todėl mes jau beveik du su puse metų stengiamės jums pateikti visapusišką tiek geopolitinės, tiek karo, tiek vidaus saugumo situacijos vaizdą. Kritikuojame visus, net ir mums patinkančių asmenų sprendimus, jei yra neracionalūs ir Kremliui į ranką, pritariame tariamiems priešams, jei jie siūlo veikti taip, kad taptume stipresni. Mes suvokiame, jog neturime teisės būti šališki, ypač karo metu.

Taip pat kukliai primename, jog net jei mus matote ir galite skaityti apžvalgas kituose portaluose ar kas nors tekstą „pasiskolina“ be leidimo, mums už tai niekas nemoka. Mes esame nepriklausomi, dirbame tik jums ir tik jūs mus išlaikote. Todėl jūsų parama mums be galo svarbi.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder