Analitikai: Ukrainos kariuomenė, atrodo, pradeda ilgai lauktą puolimą

(15)

Ukrainos kariuomenė, atrodo, pradeda ilgai lauktą puolimą, o Kyjivas bando pralaužti Maskvos gynybą ir susigrąžinti savo teritoriją.

yjivas apie savo planus kalba nekonkrečiai ir teigia, kad oficialaus paskelbimo nebus, taip bandydamas išnaudoti karo miglą savo naudai.

Socialinėje žiniasklaidoje išmani Ukrainos gynybos ministerija birželio 4 dieną pasidalijo vaizdo įrašu, kuriame matyti, kaip kariai, vilkintys uniformas, prideda pirštą prie lūpų. „Planai mėgsta tylą“, – sakoma vaizdo įraše, kuris, kaip manoma, yra apie kontrpuolimą.

Tačiau ketvirtadienį Vašingtone įsikūręs Karo studijų institutas (ISW) tviteryje parašė: „Ukrainos kontrpuolimas prasidėjo“.

„Pradinės Ukrainos kontrpuolimo operacijos gali būti sunkiausios ir lėčiausios, nes tai, be kita ko, yra įsiskverbimas į parengtas gynybines pozicijas, – teigė ISW. – Šiame etape Ukrainos nuostoliai taip pat gali būti didžiausi“.

Karo analitikas Michaelas Kofmanas ketvirtadienį laikraščiui „Financial Times“ sakė, kad „remiantis vakarykščiais veiksmais ir naudojamomis Vakarų sistemomis, atrodo, kad Ukrainos puolimas jau vyksta“.

Jau kelias savaites Kyjivas rengėsi puolimui: Maskva apšaudyta dronais, atakuota Rusijos teritorija ir vykdyta žvalgyba siekiant patikrinti Rusijos gynybą.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį pareiškė, kad prasidėjo Ukrainos kontrpuolimas, tačiau Kyjivui esą kol kas „nepavyko“ pasiekti savo tikslų.

„Galime tvirtai pareikšti, kad šis Ukrainos puolimas prasidėjo, – sakė V. Putinas „Telegram“ paskelbtame vaizdo interviu. – Tačiau Ukrainos kariai nepasiekė savo tikslų nė viename mūšio rajone“.

Gavęs naujos karinės įrangos iš Vakarų, įskaitant vokiškus tankus, Kyjivas yra spaudžiamas įrodyti, kad gali pasiekti sėkmę.

Komentuodamas Ukrainos pasirengimą puolimui, vienas aukšto rango prancūzų karininkas sakė AFP: „Ukrainiečiai patiria didelį spaudimą ir gali būti, kad esame šio karo lūžio taške“.

Stipriai įtvirtintos rusų linijos

Ukrainos vadovai pirmiausia galvoja apie būsimas derybas su Maskva, sakė karininkas.

Ukrainos sėkmė mūšio lauke reiškia, kad į būsimas derybas jie žengs „iš jėgos pozicijų“.

Geopolitinis paveikslas ir Vakarų lyderių skaičiavimai po dvejų metų gali pasikeisti – 2024 metais JAV vyks rinkimai, o Vakarų ginklų atsargos senka. „Ukrainiečiai tai puikiai supranta“, – AFP sakė karininkas.

Zaporižioje, kur Maskva teigia atrėmusi puolimą, „frontas iš esmės įtvirtintas, bet ne taip tankiai kaip Donecke“, anksčiau šią savaitę AFP sakė prancūzų karo istorikas Michelis Goya.

Kyjivo ir Maskvos prizas yra pietinis Melitopolio miestas, AFP sakė M. Goya: „Pasiekti Melitopolį strategiškai svarbu: taip frontas būtų perskrostas į dvi dalis“.

Su anonimiškumo sąlyga AFP kalbėjęs prancūzų karinis šaltinis sakė, kad Rusijos gynyba sudaryta iš „šešių gynybinių linijų“.

Kai kurie rusų tinklaraštininkai Rusijos gynybą pašaipiai pavadino „Faberžė linija“, turėdami omenyje 19 amžiuje carams pagamintus juvelyrikos dirbinius – imperatoriškus velykinius kiaušinius.

„Iš viso ji yra maždaug 30 kilometrų, – sakė prancūzų karininkas. – Pirmoji linija leidžia matyti, kas vyksta, antroji skirta puolimui stabdyti ir yra smarkiai užminuota.

Tada (trečiojoje linijoje) yra artilerija – tankai kontratakoms, toliau (ketvirtoji) rezervai, dar toliau (penktoji) vadavietės ir logistika“.

Vienas šaltinis iš Vakarų žvalgybos tarnybos praėjusią savaitę sakė AFP: „Neįsivaizduoju, kaip kuri nors pusė galėtų įgyti persvarą“.

Vienas dalykas yra tikresnis – tai faktas, kad teiginiais ir kontrteiginiais abi pusės bandys įtvirtinti pergalę – net ir nesėkmės atveju.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder