Ekspertai: Rusija siekia susilpninti Kyjivo gynybą prieš planuojamą kontrpuolimą

Pastaruoju metu Rusija sutelkė dėmesį į bemaž kasdienes atakas prieš Ukrainos sostinę, bombarduoja Kyjivą raketomis ir dronais ankstyvomis ryto valandomis ir net šviesiu paros metu.

Ukraina tvirtina, kad jai pavyksta numušti daugumą paleistų raketų ir dronų, pranešta tik apie du žuvusiuosius, juos užmušė krintančios nuolaužos, tačiau antskrydžiai kelia klausimų, kokie tokios taktikos motyvai mieste, esančiame toli nuo svarbiausių karo židinių.

Pareigūnai ir analitikai mini, kad Rusijos tikslas - sutrukdyti Ukrainos planuojamam kontrpuolimui ir išeikvoti jos oro gynybą.

„Apriboti kontrpuolimą“

„Tai jų reakcija į rengiamą Ukrainos kontrpuolimą“, – naujienų agentūrai AFP sakė aukštas Ukrainos pareigūnas, pageidavęs neskelbti jo pavardės. „Laukiama Ukrainos puolimo, jie nervinasi, – sakė jis. – Jie mėgina apriboti mūsų galimybes, kad išeikvotume oro gynybos raketas ir nukreiptume pajėgas“.

Pareigūnas pabrėžė gana mažą Rusijos naudojamų bepiločių orlaivių „Shahed“ kainą lyginant su Ukrainos oro gynybos paleistomis raketomis.

Rusija siekia aptikti Ukrainos oro gynybos sistemas ir priversti jas dirbti, kad per naują puolimą nebūtų galima jų perkelti kitur, sakė Ukrainos „Informacinio pasipriešinimo“ grupės, kovojančios su Rusijos propaganda, karinis ir politikos stebėtojas Oleksandras Kovalenka.

JAV įsikūręs Karo studijų institutas (KSI) anksčiau teigė, kad pastaraisiais mėnesiais Rusijos pajėgos pradėjo naują ribotą oro kampaniją, siekdamos sumažinti Ukrainos kontrpuolimo pajėgumus.

„Rusijos prioritetas taikytis į Kijevą greičiausiai rodo, kad ji tikisi dar labiau apriboti kampanijos galimybes ir reikšmingai suvaržyti galimus Ukrainos kontrpuolamuosius veiksmus“, – teigė KSI.

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba antradienį tviteryje parašė, kad atakomis „siekiama išsekinti Ukrainos oro gynybą“. Jis paragino Europos Sąjungos ir NATO partneres „gaminti daugiau šaudmenų ir tiekti oro gynybos sistemas“.

Šiais smūgiais galimai siekiama „pamatyti, kiek perėmėjų liko, ar viską galime perimti“, – sakė Mykola Bielieskovas iš Kijevo Nacionalinio strateginių studijų instituto.

Ukrainos gynybos ministerija pranešė ankstų antradienio rytą Kyjive ir aplink sostinę numušusi 29 iš 31 paleisto drono. Nuo karo pradžios Ukrainos oro gynyba pradėjo dirbti daug sėkmingiau.

JAV suteikė Ukrainai pažangias „žemė-oras“ raketų sistemas „Patriot“, galinčias su minimaliais nuostoliais perimti atlekiančias raketas, todėl jos yra pagrindinis Rusijos taikinys. „Svarbiausias jų tikslas – sunaikinti oro gynybos sistemas „Patriot“, – sakė O. Kovalenka.

Anksčiau šį mėnesį Rusija pranešė hipergarsine raketa „Kinžal“ sunaikinusi sistemą „Patriot“ Kijeve. JAV pareigūnai sakė, kad sistema buvo apgadinta, bet vis dar veikia.

„Kerštas“ už nesėkmes

Ukrainos oro pajėgų atstovas Jurijus Ihnatas per televiziją sakė, kad pastarieji smūgiai iš dalies yra psichologinė operacija. Jis pavadino juos „kerštu“ už Rusijos „nesėkmes“ fronte, skirtu įtikti Rusijos auditorijai ir „sėti paniką tarp Ukrainos gyventojų“.

„Galbūt jie tiesiog užsiima terorizmu, nes nieko nepasiekia fronte“, – sakė M. Bielieskovas.

Pasak O. Kovalenkos, Rusija tikisi, kad demoralizuoti ukrainiečiai pastūmės prezidentą Volodymyrą Zelenskį surengti taikos derybas su Rusija. „Jie nelabai išmano mūsų psichologiją“, - pridūrė jis.

Taikinys – V. Zelenskis?

Smūgius Kijevui galima vertinti kaip nukreiptus į aukščiausius pareigūnus ir jų biurus ar netgi į patį prezidentą V. Zelenskį, tačiau analitikai teigia, jog tai mažai tikėtina.

Jei V. Zelenskis laikosi protokolo ir per aviacijos antskrydžius eina į požeminę vadavietę, jis apsaugotas net nuo Rusijos „kinžalų“, sakė M. Bielieskovas.
 

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder