Griežtesnė elektronikos eksporto kontrolė gali trukdyti Rusijos karinėms pastangoms

Jei Vakarai sugriežtins eksporto kontrolę, Rusijos kariuomenė gali nebegalėti naudoti aukštųjų technologijų ginklų ir ryšių sistemų, kurias ji naudojo Ukrainoje.

Beveik visos šiuolaikinės Maskvos karinės sistemos priklauso nuo Vakarų šalyse pagamintos mikroelektronikos, teigiama Karališkojo Jungtinių tarnybų instituto (Rusi) ataskaitoje.

Maskva rado būdų, kaip apeiti sankcijas ir eksporto kontrolę.

Jei šios spragos bus panaikintos, Rusijos kariuomenė gali būti visam laikui sužlugdyta.

Jungtinės Karalystės analitinio centro „Rusi“ tyrėjai kelis mėnesius praleido Ukrainoje, kur ištyrė 27 moderniausias Rusijos karines sistemas, kurias Rusijos kariai paėmė į nelaisvę, numušė ar paliko.

Jie aptiko mažiausiai 450 skirtingų rūšių unikalių, užsienyje pagamintų komponentų, kurių dauguma buvo pagaminti JAV, bet taip pat ir kitose Vakarų šalyse.

Žinomų prekės ženklų, tokių kaip „Sony“ ir „Texas Instruments“, gaminiai atsidūrė mūšio lauke Rusijos ginklų sistemose. Nėra jokių įtarimų, kad šios įmonės prisidėjo prie komponentų siuntimo į Rusiją.

Jackas Watlingas, „Rusi“ vyresnysis mokslo darbuotojas ir vienas iš 60 puslapių ataskaitos autorių, BBC sakė, kad yra galimybė visam laikui atimti iš Rusijos prieigą prie šių jautrių komponentų, kurių daugelis gaminami ne tik JAV, bet ir Šveicarijoje, Nyderlanduose, Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje ir Prancūzijoje.

„Jei pavyks užkirsti kelią šiems komponentams, tuomet rusai negalės papildyti Ukrainoje sunaudotos įrangos arsenalo“, - sako daktaras Watlingas.

Jis atkreipia dėmesį į tai, kad Rusija labai pasikliauja artilerija ir raketomis, kurios nuniokojo Rytų Ukrainos miestus ir kaimus ir leido Rusijos sausumos pajėgoms lėtai, palaipsniui žengti į priekį per sugriautą dykvietę.

„Rusijos kovos sistema labai priklauso nuo vadinamojo žvalgybinio smūgio: surasti taikinius ir tada smogti į juos didžiule ugnies galia“, - sako jis. „Ir mes nustatėme, kad beveik kiekviena šios grandinės grandis priklauso nuo Vakarų komponentų.“

Rusijos bepiločių orlaivių parke, kuris žvalgo Ukrainos pozicijas prieš jas apšaudant artilerija, taip pat naudojama importuota mikroelektronika, kameros ir ryšių sistemos. Visos jos yra aukštos kokybės, ir daugeliui jų turėtų būti taikoma eksporto kontrolė.

Kad tolimojo nuotolio balistinės ir sparnuotosios raketos būtų tikslios, sako daktaras Watlingas, jose turi būti vakarietiškos mikroschemos.

Taigi, kaip tiksliai Rusija galėjo gauti šių aukštųjų technologijų komponentų?

Atrodo, kad ji rado keletą būdų. Slaptas tinklas tam tikra forma egzistuoja nuo sovietinių laikų. Rusijos žvalgybos pareigūnų valdomas tinklas naudojasi tarpiniais siuntų centrais, tokiais kaip Honkongas ir Malaizija.

Be to, kai kurios šiuos gyvybiškai svarbius komponentus eksportuojančios bendrovės nežino, kas iš tikrųjų yra galutinis naudotojas.

Kitos, sako daktaras Watlingas, mieliau per daug neklausinėja.

Ataskaitos autoriai mano, kad lieka vis mažiau laiko užkirsti kelią naujų nelegalių kelių, kuriais Rusijos kariuomenė bus aprūpinama šiais gyvybiškai svarbiais komponentais, kūrimui.

Norėdami nutraukti tai, kas ataskaitoje vadinama „silicio gelbėjimosi ratu“, ir visam laikui sumažinti Rusijos gebėjimą kariauti taip, kaip ji kariauja Ukrainoje, Vakarai dabar turi unikalią galimybę sugriežtinti eksporto licencijų kontrolę, kol dar nevėlu.

Išvada: Rusija stengiasi įsigyti viską, ką gali, kol tinklas neužsidarė.

„Laikas veikti yra dabar“, - sakoma „Rusi“ ataskaitoje.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder