Igoris "Jankij" Nomanas: Jei į Ukrainą atvyks kariškiai iš Baltarusijos, su jais bus lengviau susidoroti nei su buriatais

Tarptautinio bataliono "Titanas" vadas Igoris Nomanas, žinomas kaip "Jankis", papasakojo, ką baltarusiai Ukrainos kariuomenėje mano apie Lukašenkos grasinimus, ar tikėtis naujos protestų bangos Baltarusijoje prieš diktatūrinį režimą ir ar bijoti Baltarusijos kariuomenės veržimosi į Ukrainą.

Dalyvavote 2020 m. protestuose prieš Lukašenkos režimą. Kaip tada pasikeitė baltarusių požiūris į režimą? 

Šie prezidento rinkimai daugeliui parodė, kaip viskas Baltarusijoje yra korumpuota, ypač policija. O prezidentas dažnai būna "keistuolis".

Po to, kai Lukašenka nušalino savo konkurentus - kalbu apie Tichanovskio ir Bobariko įkalinimą - nenuostabu, kad žmonės pradėjo eiti į gatves.

Tada pamačiau daugybę žmonių, kurie buvo nusiteikę prieš režimą. Ir tai buvo ne dešimt, ne šimtas žmonių. Tą akimirką supratau, kad per rinkimus kažkas įvyks.

Rinkimų dieną susidarė tokios eilės, kokių dar nebuvau matęs. Man pačiam teko laukti pusantros valandos, kad galėčiau balsuoti. 

Protesto naktį aš ir mano draugai (nes visada gynėme baltarusių vertybes) stovėjome pirmose eilėse ir saugojome žmones nuo guminių kulkų.

Mane net sužeidė svaiginančia granata, bet mes išsilaikėme iki ryto. 

Tai buvo didelis aplaidumas, nes žmonės manė, kad jiems suteikiama galimybė išeiti į taikų protestą.

Juk kol jie dalijo gėles riaušių policijai, policija turėjo galimybę nutraukti visus vaizdo įrašus ir sulaikyti žmones.

Pavyzdžiui, mano geriausias draugas buvo nuvežtas į policiją ir ten sumuštas.

Tačiau buvo ne tik mušimų, bet ir mergaičių prievartavimų, buvo atvejis, kai ant pagyvenusio vyro buvo "užšokta" su elektros jungikliu...

Šiandien jie tiesiog bijo ten esančio režimo.

Kada supratote, kad nebegalite ilgiau likti šalyje?

Kai riaušių policija įsiveržė į mano namus. Tada buvo nuspręsta išvykti. 

Koks baltarusių požiūris į tai, kas šiandien vyksta Ukrainoje? Kaip jie vertina Rusijos agresiją, karą?

Ir toliau bendrauju su daugeliu baltarusių. Tie, kurie galėjo ką nors padaryti, paprasčiausiai išvyko iš Baltarusijos.

Suprantu, kad daugelis pasilikusiųjų tam nepritaria, bet, deja, jie nieko negali padaryti, nes bijo režimo. Todėl jie iš Baltarusijos teritorijos leidžia raketas ir bombarduoja Ukrainą.

Be to, yra žmonių, kurie yra veikiami propagandos.

Maniau, kad daugiau tokių nėra, bet bendraudamas internete sužinai, kad yra baltarusių, kurie palaiko Rusiją ir tai, kas vyksta, laiko "specialia operacija".

Šiandien, kai V. Putinas stumia A. Lukašenką į karą prieš Ukrainą, Minske gali kilti nauja protestų banga? 

Aš to nematau. Tai priklauso nuo žmonių. O Baltarusijoje dabar įstatymas pernelyg sugriežtintas. Lukašenka jau pakeitė Konstituciją.

Jei jis išvyks, jo vietą užims kiti žmonės.

Archyvų nuotr.

Lukašenka jau pakeitė konstituciją, priminė Nomanas. Ekrano nuotr.

Šalyje įvesta mirties bausmė, kuri gali būti taikoma absoliučiai visiems. Mirties bausmė gali būti skirta net už tai, kad žmogus tik pagalvojo apie terorizmą. 

Ar manote, kad Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Tihanovskaja galėtų kaip nors paveikti situaciją Baltarusijoje? Neseniai ji įrašė kreipimąsi į Ukrainos ir Baltarusijos tautas. Kaip jie su ja elgiasi?    

Manau, kad tuo metu (2020 m.) ji buvo tas žmogus, kuris turėjo viską pakeisti.

Nelaikau jos Baltarusijos prezidente. Tada ji tiesiog pasiliko.

Taigi reikėjo už ją balsuoti, kad žmonės išeitų iš kalėjimų, ir atsirastų kiti kandidatai. Tai buvo nedidelė galimybė pašalinti Lukašenką. 

Tačiau galiu pakomentuoti, kad dabar ji keliauja po šalis ir rūpinasi baltarusiais.

Kai buvo kuriami mūsų "Baltarusių namai Ukrainoje", ne kartą jai skambinome.

Ji keliaudavo po įvairias šalis ir susitikdavo su baltarusių diaspora, tačiau atsisakė vykti į Ukrainą.

Kyla klausimas: kodėl ji to nepadarė? Ji tarsi nenorėjo parodyti Rusijai, kad atvyko į Ukrainą. 

Pavyzdžiui, čia ji kreipėsi į baltarusius, kurie kovoja už Ukrainą. Tačiau kyla klausimas: su kuo ji apskritai kalbasi? Ar ji susisiekė su Kastuso Kalinovskio pulku (ZSU batalionas, suformuotas iš baltarusių savanorių - UNIAN)?

Ne! Nėra jokio ryšio! Toks yra požiūris į ją. 

Neseniai vykusiame V. Putino ir A. Lukašenkos susitikime pirmasis kalbėjo apie sąjunginės valstybės sukūrimą, o antrasis netgi grasino karu Lietuvai. Ar galite manyti, kad Baltarusija bus įtraukta į karą su Ukraina ar net į pasaulinį karą? 

Galbūt tai Putino žaidimas, kad su šia sąjungine valstybe jis vis dėlto galėtų įtraukti baltarusius į plataus masto karą.

Tačiau kam ji reikalinga Lukašenkai?

Man atrodo, kad jis nebeturi galimybės atsitraukti.

Suprantate, kad Rusija jau seniai investuoja pinigus į Baltarusiją. Kai investuojate pinigus į verslą, reikalaujate grąžos, ar ne? 

Bet koks pasaulinis karas?

Lukašenkos grasinimai yra visiškai tušti. Man sunku patikėti, kad jie įsileis į Ukrainą daugybę karių iš Baltarusijos.

Tai sakau kaip žmogus, gyvenęs Baltarusijoje ir suprantantis jos mentalitetą. 

Net jei jie įžengs, su jais bus lengviau susidoroti nei su buriatais. Anksčiau visi Rusiją laikė antrąja pasaulio armija. Bet ką ji daro dabar? Gauna iš visų pusių! 

Archyvų nuotr.

"Jankiai" nelaiko Baltarusijos kariuomenės didele jėga / Baltarusijos Respublikos gynybos ministerijos nuotr.

Nemanau, kad Baltarusijos kariuomenė yra kokia nors didelė jėga. Kur apskritai kariavo Baltarusijos kariai? Kokie jie kariai?

Pirma, jie niekada nekariavo. Antra, Baltarusijos kariuomenės tikslas - malšinti vidaus konfliktą - ji saugo patį A. Lukašenką.

Visi tie OMON ir Alfa kariai yra apmokyti tik saugoti "carą". 

Archyvų nuotr.

Kaip manote, ar Lukašenka bijo likti be kariuomenės, jei jo kariai dalyvaus naujame Rusijos puolime prieš Ukrainą iš šiaurės?

Žinoma, kad taip. Jei pažvelgtumėte į tai, kaip Lukašenka šiuo metu jodinėja, jis bando persėsti nuo kėdės ant kėdės, kad neišleistų visos kariuomenės, kurios iš jo reikalauja Putinas.

Jei jis išleis karius, jis bus nužudytas. Todėl niekas negalės apsaugoti jo gyvybės. 

Pažiūrėkite, kaip rusai aukoja savo karius. Jei Ukrainoje absoliučiai kiekvienas žmogus yra vertingas, tai Rusijoje - ne.

Jie mąsto taip: "Įleisiu ten dar 500 žmonių. "Jei jie žus, vadinasi, atsivešime naujų.

Čia bus tas pats. Jei jiems liepiama eiti, jie eina ir viskas - jie negrįžta. 

Bendravau su vaikinais, kurie liko Baltarusijoje. Jie budėjo mėnesį. Jie stovi pasienyje su pilna apranga ir laukia. Yra padalinių, kurie pasirengę iš karto pasiduoti. 

Ar Baltarusijos Respublikos kariuomenė yra nusiteikusi pereiti į Ukrainos pusę?

Nesakau, kad jie nori pereiti į Ukrainos pusę. Jie neis už mus kovoti. Jei jie pasiduoda, vadinasi, jie bijo ir nori išsaugoti savo gyvybę. 

Kiek Rusijai trukdo baltarusių partizanai, pradėję vadinamąjį "geležinkelių karą"?  Birželio 29 d. paaiškėjo, kad Baltarusijos tyrimų komitetas baigė tyrimą dėl trijų sulaikytųjų. Ar yra rizika, kad jų veikla nutrūks?  

Taip pat girdėjau, kad kai kurie partizanai jau sunaikinti arba sušaudyti. Tačiau nežinau, kiek tai tiesa.

Šiandien galbūt žinote, kad egzistuoja telegramų kanalas "Baltarusijos gujunas", kuris, be kita ko, informuoja apie kariuomenės judėjimą Baltarusijos teritorijoje.

Igoris Nomanas mano, kad jei Lukašenka paleis karius, kariuomenė bus mažesnė / interviu herojaus nuotr.

Ukrainoje baltarusiai nuo 2014 m. kovoja prieš Rusiją. Tuomet buvo suformuota Baltarusijos taktinė grupė.

Atvykote po 2020 m. Minske vykusių protestų ir tapote savo padalinio vadu. 2022 m. buvo suformuotas baltarusių savanorių batalionas - Kastuso Kalinovskio pulkas. Kitaip tariant, Rusijos Federacijos įsiveržimas į Ukrainą jau sukėlė trečiąją emigrantų ir savanorių bangą. Su kokiais sunkumais susiduria baltarusiai, atvykę kovoti už Ukrainą? 

Jei paimsime žmones, kurie nori kovoti už Ukrainą, kurie bando čia patekti kokiais nors būdais, susidarys toks srautas.

Tačiau dauguma jų nėra iš pačios Baltarusijos, ji dabar uždaryta. Sunku išvykti iš Baltarusijos. Norintieji išvykti iš šalies sako, kad yra įrašai, vizos, didžiulės eilės...

Ukrainoje problema yra ta, kad iš pradžių neturite jokių dokumentų. Važiuojate automobiliu ir šalia savęs turite pasodinti ukrainietį, kad patikrinimo punktuose paaiškintumėte, jog esate normalus baltarusis. Kitais atvejais problemų nekyla. 

Turiu dokumentą dėl papildomos apsaugos, bet jį turiu tik aš. Tačiau kai kuriems iš mūsų jau baigėsi leidimai gyventi, kai kuriems iš mūsų baigėsi dokumentai.

Ukrainos pilietybės suteikimas yra sudėtingas biurokratinis procesas. Sunku įsivaizduoti, kaip tūkstančiams baltarusių bus išduoti ukrainietiški pasai.

Leiskite pasidalyti savo vizija. Tarkime, kad yra savanorių korpusas. Jei asmuo kovoja už Ukrainą tris mėnesius arba iki šešių mėnesių, pilietybė jam bus suteikta.

Ar daug baltarusių šiandien yra patekę į rusų nelaisvę?

Negaliu pasakoti tokių dalykų. Pažįstu artimų žmonių, kurie ten yra. Mano giminaičiai yra nelaisvėje. 

Ar tai daugiau nei vienas asmuo?

Taip.

Kaip manote, kiek laiko truks karas su Rusija? 

Manau, kad dabar vyksta šimtmečio karas. Niekada nesureikšminčiau Arestovičiaus frazės, kad karas truks dvi ar tris savaites arba iki rugsėjo.

Bus taip, kaip bus. Visi su mumis esantys vaikinai eina iki galo. Kol neatsiimsime visko, kas mums priklauso, niekas nebus ramus.

Archyvų nuotr.

Šaltinis: unian.net.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai
Sidebar placeholder