JAV įspėja: Rusija gali panaudoti cheminį ginklą Ukrainoje

JAV įspėja: Rusija gali panaudoti cheminį ginklą Ukrainoje

JAV prezidento Joe Bideno administracija įvertino, kad Rusijos vadovas Vladimiras Putinas, jei jo kariai ir toliau pralaimės Ukrainos mūšio lauke, prieš pradėdamas branduolinę konfrontaciją su NATO, pirmiausia gali panaudoti cheminį ginklą Ukrainoje.

Kaip rašo "Politico", šeši su šiuo klausimu susipažinę asmenys teigė, kad susirūpinimą sukėlė Bideno administracijos pastangos užtikrinti, kad sąjungininkai būtų pasirengę tokiam įvykiui, ir sutelkti naujus išteklius bei investicijas į aptikimo sistemų gamybą tuo atveju, jei būtų panaudotos cheminės medžiagos.

Su anonimiškumo sąlyga kalbėjo JAV ir Gynybos departamento pareigūnai.

Tačiau Jungtinės Valstijos neturi žvalgybos duomenų, kurie leistų manyti, kad toks išpuolis Ukrainoje yra neišvengiamas.

Iš tikrųjų daugelis JAV Gynybos departamento pareigūnų mano, kad žiemos mėnesiais kovos nutrūks ir nė viena pusė negalės užimti daug pozicijų.

"Tačiau jei mūšio lauke ir toliau būtų aukų arba Rusijos kariuomenė visiškai žlugtų, kai kurie šiuo klausimu dirbantys aukšto rango pareigūnai priėjo prie išvados, kad Maskva gali panaudoti cheminį ginklą, įskaitant ir tą, su kurio panaudojimu šalis sieja Aleksejaus Navalno apnuodijimą", - rašo "Politico".

Vienas pareigūnas teigė, kad tokiai atakai galėjo būti panaudotos cheminės medžiagos, kurias lengva nuslėpti, todėl Vakarų šalims būtų sunku mesti kaltinimus Maskvai. 

Kai kurios cheminės medžiagos galėtų būti panaudotos masinio išpuolio metu, nors Maskva yra žinoma, kad nervus paralyžiuojančią medžiagą "Novičiok" Maskva yra panaudojusi prieš vieną ar du žmones vienu metu, sakė pareigūnai ir ekspertai.

Pavyzdžiui, kai kurias chemines medžiagas galima paversti aerozoliu arba panaudoti šaudmenyse, kad jos pakenktų didelei žmonių grupei.

Pažymima, kad JAV jau seniai žino, jog Rusija investuoja į savo cheminio ginklo pajėgumų didinimą.

Pasak JAV Kongreso padėjėjo, šį rudenį senatoriai buvo informuoti apie Rusijos cheminių ginklų atsargas ir grėsmę Ukrainoje.

"Politico" praneša, kad J. Bideno administracija rengia planus daugiau investuoti į ankstyvojo aptikimo sistemų ir kaukių gamybos pajėgumus. 

Kokių cheminių ginklų turi Rusijos kariuomenė

Jei tikėtume oficialiais Kremliaus ir asmeniškai V. Putino pareiškimais, Rusijos Federacija nuo 2017 m. rugsėjo mėn. neturi cheminių ginklų, o visos 40 000 tonų sovietinių atsargų buvo sunaikintos.

Tikrovė nežinoma.

Tuo pat metu žinomi ir dažniausiai sovietų kariuomenėje naudojamų cheminių kovinių medžiagų šifrai:

Garstyčių dujos - R-5

Fosgenas - R-10

Liuizitas - R-43

Adamsitas - R-15

Sarinas - R-35

Zomanas - R-55

Tabūnas - R-18

Chinuklidil-3-benzilatas - R-78

VR-R - 33.
 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder