Mokslininkai iššifravo 1900 metų senumo Romos laikų papirusą: kuo jis svarbus?

Mokslininkai pagaliau iššifravo 1900 metų senumo papirusą, kuriame aprašyta įtempta teismo byla romėnų okupacijos Izraelyje metu. Šis radinys atskleidžia daugiau apie to meto baudžiamąsias bylas ir atsako į seniai žinomą klausimą apie vergų nuosavybę regione. Apie tai rašo „Livescience". 

2014 m. mokslininkas padarė nuostabų atradimą: Judėjos dykumoje jis rado ilgiausią kada nors rastą graikišką papirusą.

Dokumentas buvo klasifikuojamas kaip parašytas nabatėjų kalba - senovės arabų dialektu. „Kai pamačiau ant jo užrašą „nabatėjų kalba“, sušukau: „Man tai graikų kalba!“, - sausio 28 d. paskelbtame išverstame pareiškime sakė papirusų ekspertė Hana Kotton (Hannah Cotton) iš Jeruzalės hebrajų universiteto.

Per ateinantį dešimtmetį H. Cotton subūrė ekspertų komandą, kad iššifruotų 133 eilučių tekstą, kuriame išsamiai aprašomi teisiniai procesai, kai regionas buvo Romos imperijos provincija. Jos komandos atliktas dokumento tyrimas buvo paskelbtas sausio 20 d. žurnale „ Tyche“.

Tyrėjai nustatė, kad papiruse yra užrašų rinkinys, kurį galėjo naudoti prokuroras, ruošdamasis teismo procesui prieš Romos pareigūnus imperatoriaus Hadriano valdymo laikotarpiu (117-138 m. po Kr.) ir prieš 132 m. po Kr. prasidėjus Bar Kokhbos sukilimui - dideliam žydų sukilimui prieš Romos imperiją.

„Tai geriausiai dokumentuotas romėnų teismo procesas Judėjoje, neskaitant Jėzaus teismo proceso“, - teigė tyrimo bendraautorius Avneris Eckeris, Jeruzalės hebrajų universiteto epigrafas, arba senovinių užrašų tyrinėtojas.

Papiruso tekste minima teismo byla buvo susijusi su dviem žmonėmis - Gadaliu ir Sauliu, kurie klastojo dokumentus, susijusius su vergų pardavimu ir išlaisvinimu, kad išvengtų romėnų mokesčių mokėjimo.

„Pagal romėnų teisę už klastojimą ir sukčiavimą mokesčių srityje grėsė griežtos bausmės, įskaitant sunkiųjų darbų ar net mirties bausmę“, - pareiškime teigė tyrimo bendraautorė Anna Dolganov, Austrijos mokslų akademijos papiruso ekspertė.

Tyrimo duomenimis, dokumente taip pat buvo paskubomis surašytas teismo proceso protokolas ir vieno prokuroro pastabos kitam, kuriose aptariama strategija.

Tačiau didelės papiruso dalys yra dingusios, o tai trukdo tyrėjams iki galo suprasti teksto prasmę, teigiama tyrime. Trūksta tokių detalių kaip vieta, kur vyko teismo procesas, kur gyveno kaltinamieji ir ar jie buvo Romos piliečiai.

Tačiau naujai išverstas papirusas pateikia įrodymų dėl daug diskusijų keliančio klausimo: ar senovės žydai turėjo vergų, ar ne. Tyrimo duomenimis, papiruse rašoma, kad bent viena žydų šeima - Saulos ir jo tėvo - turėjo daug vergų, tačiau neaišku, ar tie vergai patys buvo žydai.

Dokumente nepateikiama aiški teismo bylos, kurią galėjo nutraukti Bar Kochbos sukilimas, sprendimas, teigiama tyrime. Sukilimas galėjo paskatinti ritinio savininką paskubomis išmesti jį į Judėjos dykumos urvus, kur jis kartu su kitais Negyvosios jūros ritiniais išgulėjo beveik du tūkstantmečius.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder