Naktinis dangus tampa per šviesus

Mokslininkai sunerimę: Žemės naktinis dangus tapo per šviesus

Tarptautinė mokslo bendruomenė ragina uždrausti kurti "žemai skrendančius megapalydovus", tokius kaip Ilono Musko "Starlink" sistema, kurie sukelia dangaus "šviesos taršą" ir trukdo astronomams tyrinėti dangų. Apie tai rašo "The Guardian".

Keliuose pagrindiniuose mokslo leidiniuose paskelbtuose straipsniuose mokslininkai skambina pavojaus varpais dėl naktinio dangaus "per didelio apšvietimo".

Kai kurie astronomai šią problemą prilygina tokiems pat žalingiems reiškiniams, kaip ir tabako bei naftos lobizmas, kuriems turėtų būti įvestas valstybinis reguliavimas.

"Atsižvelgiant į tiesioginės ar ilgalaikės naudos ir žalos visuomenei mastą, nepaisant palydovinių megastarsų populiarumo, neturėtume atmesti galimybės jas uždrausti.

Priešingai, manome, kad pasekmės ir rizika yra per didelės, kad atmestume tokią galimybę", - teigia mokslininkai.

Kai kurie astronomai žengė dar toliau ir paragino apskritai apriboti dirbtinį naktinį apšvietimą.

"Esame liudininkai dramatiško, esminio ir galbūt pusiau nuolatinio naktinio dangaus pertvarkymo, neturinčio istorinio precedento ir ribotai kontroliuojamo", - sakė John Barentin iš "Dark Sky Consulting".

Mokslininkai pabrėžia, kad per didelis naktinio dangaus apšvietimas trukdo ne tik fundamentiniams tyrimams, bet ir žmonių saugumui.

Visų pirma jie baiminasi, kad negalėsime laiku pastebėti kosminių objektų, keliančių didelį susidūrimo su mūsų planeta pavojų.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder