nato

NATO derybos su Ukraina - vienas iš prieštaringiausių sprendimų

(1)

Antradienį NATO renkasi į susitikimą, kad iškovotų labai reikalingą paramą Ukrainai. Vakarų kariniam aljansui priklausančių šalių užsienio reikalų ministrai irenkasi Rumunijoje aptarti, kaip galėtų padėti Ukrainai po Rusijos smūgių jos elektros tinklams prieš žiemą, - euronews.com.

Tačiau susitikimo vieta - Bukareštas - yra labai svarbi, atsižvelgiant į Rusijos karą Ukrainoje. 

Būtent čia 2008 m. balandį buvęs JAV prezidentas Džordžas Bušas įtikino NATO sąjungininkus, kad Ukraina ir Gruzija vieną dieną prisijungs prie karinio aljanso. 

Po keturių mėnesių Maskva įsiveržė į Gruziją. 

Kai kurie ekspertai sprendimą Bukarešte vadina didžiule klaida, dėl kurios Rusija pasijuto įvaryta į kampą prieš, regis, nuolat besiplečiančią NATO. 

NATO atkerta, kad ji nespaudžia šalių stoti į aljansą, o kai kurios šalys paprašė narystės siekdamos apsaugos nuo Rusijos, kaip dabar daro Suomija ir Švedija.

Pareigūnai per ateinančias dvi dienas susirinks Parlamento rūmuose Bukarešte.

NATO vadovai tikriausiai naujai pažadės paramą Ukrainai, įskaitant degalus, generatorius, medicinos reikmenis, žiemos įrangą ir dronų trukdymo įrenginius.

Pastarosiomis savaitėmis Rusijos smūgiai smogė Ukrainos svarbiausiai infrastruktūrai, dėl kurių ilgam nutrūko elektros ir vandens tiekimas.  

Prieš susitikimą NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pareiškė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas "bando naudoti žiemą kaip karo ginklą" ir kad Ukraina turėtų būti "pasirengusi sulaukti daugiau atakų".

Norvegijos pabėgėlių taryba penktadienį perspėjo, kad Europa, kurioje gyvena didžioji dalis iš 30 NATO narių, turi ruoštis šimtams tūkstančių Ukrainos pabėgėlių, sakydama, kad šią žiemą jiems teks rinktis tarp "bėgti arba sušalti". 

Atskiri sąjungininkai taip pat žada daugiau karinių atsargų, ypač naujų oro gynybos sistemų, kurių Kijevas desperatiškai nori savo civiliams ir kariuomenei apsaugoti. 

NATO iki šiol nenorėjo tiekti Ukrainai tokios įrangos ar ginkluotės, galinčios smogti giliai į Rusijos teritoriją, nenorėdama pakurstyti platesnio konflikto. 

Užsienio reikalų ministrai taip pat nagrinės ateities klausimus. 

"Ilgainiui padėsime Ukrainai pereiti nuo sovietinių laikų įrangos prie šiuolaikinių NATO standartų, doktrinos ir mokymo", - praėjusią savaitę sakė J. Stoltenbergas.

Tai padės Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms atitikti NATO narystės kriterijus ir geriau integruotis į aljansą, jei Ukraina būtų priimta. 

Ukrainos galimybės įstoti į NATO trumpuoju ir vidutinės trukmės laikotarpiu yra menkos, nes šalyje vis dar vyksta karas ir ji yra okupuota užsienio jėgos. 

Prieš 14 metų duoti pažadai, kad Ukraina galėtų prisijungti prie NATO, buvo prieštaringai vertinami, o V. Putinas tuo metu tai pavadino "tiesiogine grėsme" savo šalies saugumui. 

Pirmadienį spaudos konferencijoje NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pabrėžė, kad svarbu investuoti į gynybą, "nes susiduriame su didžiausia saugumo krize per pastarąją kartą".

"Negalime leisti Putinui laimėti", - sakė jis po susitikimo su Rumunijos prezidentu Klausu Iohannisu. 

 "Tai parodytų autoritariniams lyderiams visame pasaulyje, kad jie gali pasiekti savo tikslų pasitelkdami karinę jėgą - ir padarytų pasaulį dar pavojingesnį mums visiems.

Mūsų pačių saugumo interesas yra paremti Ukrainą".

Organizatorių nuotr.
 

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder