Paaiškėjo, kur iškeliauja Rusijos auksas

(3)

2022 metais pagrindiniais rusiško aukso pirkėjais buvo Jungtiniai Arabų Emyratai (JAE), Kinija ir Turkija. Tokią informaciją, remdamasi iš komercinio tiekėjo gautais Rusijos muitinės dokumentais, pateikė „Reuters".

Agentūros duomenimis, 2022 m. JAE importavo 75,7 t rusiško aukso už 4,3 mlrd. JAV dolerių (apie 4,1 mlrd. eurų). Palyginimui, 2021 m. į šią šalį Rusija eksportavo tik 1,3 t aukso. Nuo 2022 m. vasario 24 d. iki 2023 m. kovo 3 d. po maždaug 20 t rusiško aukso importavo Turkija ir Kinija. Tiekimas į pastarąją vyko per Honkongą, patikslino „Reuters".

Agentūros turimais duomenimis, per minėtą laikotarpį Rusija eksportavo 116,3 t aukso, 99,8 proc. eksporto teko šioms trims šalims. Tiesa, „Reuters" pripažino, kad negali nurodyti, kuri Rusijoje išgaunamo aukso dalis iškeliavo į užsienį.

JAE aukso luitų komitetas patikino, kad šalyje veikia mechanizmai, nukreipti prieš nelegalią prekybą, pinigų plovimą ir sankcionuojamas įmones, bei pažadėjo, kad ir toliau prekiaus prisilaikydamas visų tarptautinių normų. Turkijos finansų ministerija į „Reuters" užklausą neatsakė, Kinijos URM pareiškė, kad jokia trečioji šalis negali daryti įtakos bendradarbiavimui su Rusija.

Kovo pradžioje apie tai, kad Rusija prekiauja auksu per JAE, Honkongą ir Turkiją, remdamasi įmone „ImportGenius", rašė agentūra „Bloomberg".

Ji informavo, kad nuo 2022 m. kovo iki rugpjūčio į JAE buvo eksportuota aukso už 500 mln. JAV dolerių (apie 476 mln. eurų), į Turkiją - už 305 mln. JAV dolerių (apie 290 mln. eurų). Stambiųjų Kinijos bankų pinigų pervežimu užsiimanti Honkongo įmonė „VPower Finance Security Ltd." per minėtą laikotarpį pervežė rusiško aukso už 300 mln. JAV dolerių (apie 285 mln. eurų).

Įdomu tai, kad 2021 m. didžiausia Rusijos aukso pirkėja buvo Didžioji Britanija, įsigijusi 266,1 t (88 proc. viso eksporto) aukso už 15,4 mlrd. JAV dolerių (14,7 mlrd. eurų).

Vėliau auksas galėjo būti reeksportuojamas, tačiau dabar tokie sandoriai draudžiami. Dėl sankcijų Rusija nebegali aukso saugoti „JPMorgan Chase & Co." ir HSBC bankuose, bei naudotis brangenybių pervežimu užsiimančių įmonių „Brink's" ir „Loomis" paslaugomis. Visos jos nutraukė bendradarbiavimą su Rusija šiai užpuolus Ukrainą.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder