Xi Jinpingas nepasirašė projekto

"Papildomų dujų iš Rusijos nereikia". Xi Jinpingas nepasirašė projekto "Sibiro jėga"

(2)

Pompastiškas Kinijos prezidento Xi Jinpingo vizitas Maskvoje baigėsi nepriėmus pagrindinio sprendimo, kurio Kremlius norėjo jau daugelį metų.

Nepaisant to, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas Xi pavadino "brangiu draugu" ir kinų kalba sakė tostus už jo sveikatą, Kinijos delegacijai nepavyko pasirašyti naujos sutarties dėl rusiškų dujų pirkimo ir dujotiekio "Sibiro jėga-2" tiesimo.

Kinijai dujų nereikia.

V. Putinas pasiūlė iki 2030 m. šešis kartus padidinti dujų tiekimą vamzdynais į Kiniją.

Tačiau Xi vyriausybė neketina kartoti Europos klaidos ir padaryti šalį pernelyg priklausomą nuo rusiškų dujų tiekimo, juolab kad yra daug norinčiųjų parduoti dujas - Kataras, JAV, Australija ir Turkmėnistanas, agentūrai "Bloomberg" sakė JAV energetikos politikos tyrimų fondo vyresnioji analitikė Bette Odgerel:

Kinija gali laukti tiek, kiek nori, kol Rusija pateiks itin gražų pasiūlymą. Papildomų dujų iš Rusijos [jai] nereikia, ypač po ekonominio sąstingio, kurį sukėlė [pernai] paskelbti masiniai karantinai.

Dėl 50 mlrd. kubinių metrų per metus siekiančio projekto "Sibiro galia 2" "praktiškai" susitarta dėl visų parametrų, antradienį pareiškė V. Putinas: "Rusijos verslas gali patenkinti augantį Kinijos ekonomikos energijos poreikį."

2022 m. "Gazprom" per "Power of Siberia-1" į Kiniją pristatė 15,5 mlrd. kubinių metrų dujų (iki 2025 m. dujotiekis turėtų pasiekti planuojamą 38 mlrd. kubinių metrų per metus pajėgumą).

Pasak V. Putino, "iki 2030 m. iš viso bus tiekiama ne mažiau kaip 98 mlrd. kubinių metrų dujų ir 100 mln. tonų suskystintų gamtinių dujų".

Tačiau bendrame baigiamajame pareiškime apie "Sibiro sila-2" ir papildomą dujų tiekimą neužsimenama. Taip pat nėra jokių kitų konkrečių ekonominių susitarimų. Xi Jinpingas taip pat nieko nepasakė šia tema.

Pirmasis pareiškimo punktas Kremliaus interneto svetainėje yra "didinti prekybos mastą ir optimizuoti jos struktūrą, be kita ko, plėtojant elektroninę prekybą ir kitas novatoriškas priemones".

Energetika paminėta tik ketvirtame punkte iš septynių - ir tai pačiais bendriausiais žodžiais: "Visapusiškos partnerystės stiprinimas <...> strateginių projektų įgyvendinimo skatinimas".

Vizito metu šalių pasirašytų dokumentų sąrašas "atrodo gana skurdus", sakė Carnegie Endowment for International Peace vyresnysis mokslinis bendradarbis Aleksandras Gabujevas.

"Tai daugiausia tarpvyriausybiniai susitarimai, memorandumai, nieko didelio, pavyzdžiui, projektas "Siberia Power", - sakė jis laikraščiui "The Bell".

Ministro pirmininko pavaduotojas Aleksandras Novakas bandė patikinti visuomenę, kad susitarimas dėl dujotiekio bus sudarytas netrukus.

Tiesa, iš jo žodžių išplaukia, kad dėl projekto parametrų, kaip tikino V. Putinas, dar nesusitarta.

"Įmonėms duoti nurodymai išsamiai parengti projekto detales ir kuo greičiau išeiti jį pasirašyti. Buvo duoti nurodymai užtikrinti, kad

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder