Priešingai stereotipams: neandertaliečiai mėgo valgyti krabus ir kitas jūros gėrybes

Priešingai nei manoma, neandertaliečiai valgė ne tik mėsą, bet ir virtus krabus. Mokslininkai pasakoja, kaip tai keičia supratimą, kodėl išnyko šios rūšys.

Archeologai, tyrinėjantys Portugalijoje esančios olos turinį, rado įrodymų, kad neandertaliečiai prieš 90 000 metų gamino ir valgė krabus, rašo "Cnet".

Ši vietovė vadinama Gruta de Figueira Brava, joje rasta akmeninių įrankių, medžio anglies, kriauklių ir kaulų.

Mokslininkai rado didelių suaugusių rudųjų krabų liekanų su būdingais pažeidimais, lūžių ir nudegimų žymėmis, kurios leidžia manyti, kad šie gyvūnai buvo neandertaliečių valgiaraštyje.

"Jie ėmė juos netoliese esančiuose uolėtos pakrantės baseinuose, ieškodami suaugusių gyvūnų, kurių vidutinis kiauto plotis - 16 cm.

Visus gyvūnus atnešdavo į urvą, kur jie būdavo kepami ant anglių ir valgomi", - sakė Mariana Nabais, pagrindinė tyrimo autorė.

Tai teigiama Katalonijos žmogaus paleoekologijos ir socialinės evoliucijos instituto pareiškime.

Kai kurie mokslininkai teigia, kad ankstyvieji žmonių protėviai galėjo išvystyti dideles smegenis dėl to, kad jų mityboje buvo daug vandens gyvūnų.

Mokslininkai teigė, kad neandertaliečių mityboje aptikti virti krabai "paneigia mintį, kad jūros maisto produktų vartojimas ankstyvųjų šiuolaikinių žmonių smegenims suteikė konkurencinį pranašumą".

Organizatorių nuotr.

Portugalijoje esančioje neandertaliečio oloje mokslininkai rado krabų kiauto ir nagų fragmentų su juodais nudegimais. Mariana Nabais/Catherine Dupont/Joao Zilhao nuotr.

Neandertaliečiai išnyko maždaug prieš 40 000 metų, o Homo sapiens - šiuolaikiniai žmonės - vystėsi ir klestėjo.

Atrodo, kad jūros gėrybių trūkumas neandertaliečių neatbaidė.

Mokslininkai vis dar tiria, kodėl neandertaliečiai išnyko. Tam įtakos galėjo turėti klimato kaita arba ligos.

Krabų radiniai yra naujausias įrodymas, kad neandertaliečiai buvo labiau išprusę, nei įprasta manyti.

2017 m. atlikto tyrimo metu nustatyta, kad neandertaliečių bendruomenė iki senatvės rūpinosi kurčiu ir sužeistu neandertaliečiu.

2020 m. atliktame tyrime rasta pluošto technologijos įrodymų, o 2021 m. tyrime nagrinėjami meniškai iškalti kaulai.

"Mūsų atradimai yra dar viena vinis į pasenusio požiūrio, kad neandertaliečiai buvo primityvūs urvų gyventojai, kurie vos galėjo pragyventi iš stambių medžiojamųjų gyvūnų skerdenų, karstą", - sakė Nabaisas.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder