Aleksejus Navalnas

Rusija įtraukė Aleksejų Navalną į „teroristų ir ekstremistų“ sąrašą

Rusija antradienį į „teroristų ir ekstremistų“ sąrašą įtraukė įkalintą Kremliaus kritiką Aleksejų Navalną, valdžiai tęsiant susidorojimą su opozicija.

A. Navalnas ir keli jo sąjungininkai, įskaitant pagrindinę padėjėją Liubovę Sobol, antradienį buvo įtraukti į atitinkamą fizinių asmenų duomenų bazę, kurią sudaro Federalinė finansų stebėjimo tarnyba (Rosfinmonitoring).

Pasak A. Navalno kovos su korupcija fondo, kuris praėjusiais metais buvo paskelbtas ekstremistiniu ir uždarytas, antradienį į sąrašą buvo įtraukti dar devyni A. Navalno sąjungininkai.

Tarp jų yra korupcijos tyrėjas Georgijus Alburovas, advokatas Viačeslavas Gimadis ir keli buvę A. Navalno regioninių biurų, kurie praėjusiais metais taip pat buvo įvardyti ekstremistiniais, koordinatoriai.

Šiuo sprendimu jie prilyginami dešiniosioms nacionalistinėms grupėms ir užsienio teroristinėms organizacijoms, įskaitant Talibaną ir vadinamąją „Islamo valstybės“ grupuotę.

Praėjusiais metais Rusijoje buvo vykdomas beprecedentis susidorojimas su oponentais, įskaitant prezidento Vladimiro Putino garsiausio kritiko A. Navalno įkalinimą praėjusį sausį ir jo politinių organizacijų paskelbimą už įstatymo ribų.

Beveik visi pagrindiniai jo sąjungininkai, taip pat ir L. Sobol, nuo to laiko pabėgo iš šalies.

34 metų L. Sobol buvo A. Navalno kovos su korupcija fondo teisininkė ir opozicijos politiko „YouTube“ kanalo prodiuserė. Rusijos policija spalio mėnesį paskelbė jos paiešką.

„Dalyvavai rinkimuose ir kovojai su korupcija? Tu – ekstremistas“, – „Twitter“ tinkle rašė L. Sobol.

Anksčiau šį mėnesį į sąrašą buvo įtraukti kiti du pagrindiniai A. Navalno padėjėjai – Ivanas Ždanovas ir Leonidas Volkovas.

Antradienį jie šaipėsi iš „teroristo“ žymos. L. Volkovas, kuris anksčiau prižiūrėjo A. Navalno regioninius biurus, „Twitter“ tinkle pareiškė, kad „didžiuojasi galėdamas dirbti mūsų „ekstremistų ir teroristų“ komandoje“.

„Teroristų superkomanda“

„Smagu, kad prie mūsų superinės „teroristų“ komandos prisijungia tokie puikūs žmonės“, – socialiniame tinkle „Twitter“ pareiškė I. Ždanovas, vadovavęs dabar jau išformuotam Antikorupcijos fondui.

Praėjusį mėnesį tyrėjai apklausė keletą buvusių regioninių A. Navalno koordinatorių, įskaitant Kseniją Fadejevą, kuri taip pat yra Sibiro miesto Tomsko įstatymų leidėja. Antradienį ji irgi buvo įtraukta į „teroristų“ sąrašą.

A. Navalnas buvo sulaikytas 2021 metų sausį parvykęs iš Vokietijos, kur gydėsi po apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga, dėl kurio jis ir Vakarai kaltina Kremlių. Vasarį jis buvo įkalintas daugiau nei dvejiems metams dėl senų kaltinimų sukčiavimu.

Jo apnuodijimas ir suėmimas lėmė visuotinį pasmerkimą užsienyje ir sankcijas iš Vakarų valstybių.

Praėjusiais metais Europos Parlamentas A. Navalnui skyrė Sacharovo premiją už minties laisvę. Prieš tai jis buvo nominuotas Nobelio taikos premijai, bet negavo jos.

Tyrėjai pernai pradėjo naują ekstremizmo tyrimą A. Navalno atžvilgiu, dėl jo opozicijos lyderis gali praleisti kalėjime dar iki 10 metų.

Stiprindama susidorojimą su savo kritikais Rusijos valdžia dešimtis teisių gynimo organizacijų, žiniasklaidos priemonių, žurnalistų ir prieš Kremlių nusiteikusių veikėjų paskelbė „užsienio agentais“.

Gruodį teismai nurodė uždaryti žymiausią šalies teisių gynimo organizaciją „Memorial“.

Sidebar placeholder