Ukrainai atsivėrė naujos galimybės, net Pentagonas netikėjo, kad bus toks efektas

Pentagonas patvirtino, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos fronte labai efektyviai pradėjo naudoti daugkartinius raketų paleidimo įrenginius HIMARS, - skelbia washingtonpost.com

Pagrindinis Ukrainos arsenalo ginklas važiavo jokiame žemėlapyje nepažymėtu gruntiniu keliu, palei saulėgrąžų lauką, kol kariuomenės sargybiniai jį pastatė tarp medžių - šakos jį apsaugojo nuo rusų dronų, kurie neabejotinai jį medžioja.

Aukšto mobilumo artilerijos raketų sistema M142, paprastai vadinama HIMARS, yra viena iš keturių, kurias ukrainiečiai praėjusį mėnesį gavo iš Jungtinių Valstijų kaip 700 mln. dolerių vertės karinės pagalbos paketo dalį.

Šiam priskirtas karys jau išpuošė vidų menkai apsirengusios moters nuotrauka, oro gaivikliu ir rožinio karoliukais. Išorėje išpieštos trys mažos juodos kaukolės - po vieną už kiekvieną sėkmingai pataikytą taikinį.

"Iš tikrųjų jų turime šešias", - sakė šios sistemos vadas, kurio šaukinys yra Kuzia. "Tik dar nespėjome pridėti kitų trijų".

Po viešo nusivylimo dėl Vakarų vėlavimo perduoti pažadėtą sunkiąją ginkluotę, ypač daugkartinio paleidimo raketų sistemas, tokias kaip HIMARS, ukrainiečiai, praėjus daugiau nei keturiems mėnesiams po to, kai Rusija pradėjo plataus masto invaziją, greitai pradėjo naudoti naująją techniką.

Kuzia ir jo bendražygiai sakė, kad iki šiol daugiausia dėmesio skyrė Rusijos vadavietėms - sandėliams, kuriuose buvo dislokuoti priešo karininkai ir ginkluotė.

Ukrainos pareigūnai sako, kad naujoji Vakarų technika jau keičia padėtį mūšio lauke - tai liudija nuolatinės pagalbos saugumui svarbą ir skausmingas lėto tiekimo išlaidas, nes Rusijos kariuomenė pamažu plečia savo kontrolę Ukrainos rytiniame Donbaso regione.

Pranešama, kad artilerijos smūgiai iš prancūzų savaeigių haubicų, dislokuotų Odesos uostamiestyje, ketvirtadienį privertė rusus pasitraukti iš strategiškai svarbios Gyvatės salos Juodojoje jūroje.

HIMARS yra pažangiausia JAV suteikta sistema, turinti ilgiausią - beveik 50 mylių - Ukrainos antžeminių ginklų veikimo nuotolį, todėl jos pajėgos gali tiksliai smogti Rusijos kariniams taikiniams, nekeldamos pavojaus savo civiliams okupuotose teritorijose.

Ukraina prašė šių ginklų maždaug du mėnesius, kol buvo pritarta jų perdavimui - po to, kai Ukraina patikino J. Bideno administraciją, kad nenaudos jų atakoms prieš Rusiją.

J. Bideno administracija pažadėjo atsiųsti Ukrainai dar keturis HIMARS kaip dalį papildomos 450 mln. dolerių pagalbos, apie kurią buvo paskelbta praėjusią savaitę.

Pasak Pentagono atstovo spaudai, visos keturios HIMARS buvo iš anksto dislokuotos Europoje, o Ukrainos kariai, kurie jomis naudosis, jau pradėti mokyti naudotis šiomis sistemomis.

"Tai, ką naudojome anksčiau, kėlė daug didesnį nerimą", - sakė keturių žmonių grupės šaulys, kurio vaidmuo - įvesti taikinio koordinates. Jo šaukinys yra Moroz, kas išvertus reiškia "šaltis".

HIMARS suteikia daugiau ramybės, sakė kariai.

Su senąja įranga jie vengdavo raketų trajektorijų, kertančių gyvenvietes, todėl šaudydavo tik per laukus ir miškus, kad nenukentėtų civiliai gyventojai, sakė Morozas.

O dabar?

"Neturiu jokių abejonių, į ką pataikysime", - sakė Morozas. "Žinau, kad raketa pataikys į taikinį, nes ji naviguojama pagal palydovą".

Archyvų nuotr.

Ekrano nuotr.

Sistema, kurią šis dalinys naudojo anksčiau, buvo sovietinių laikų "Uragan" - savaeigė daugkartinė raketų paleidimo sistema, kurios maksimalus nuotolis siekė apie 20 mylių.

Jos paklaida taip pat siekė apie pusę mylios, o taikinys buvo nukreipiamas derinant su dronu arba žvalgybos grupe.

HIMARS yra nukreipiama iš palydovo ir nuo taikinio koordinačių nukrypsta ne daugiau kaip per vieną jardą, sakė kariai.

Saugumo sumetimais jie prašė nurodyti tik jų šaukinius

Kadangi sistemos laikomos prioritetiniu rusų taikiniu, komandos narių šeimos net nežino, kad jie su jomis dirba.

Jiems tenka nuolat judėti, nes pernelyg ilgai užsibuvus vienoje vietoje kyla pavojus, kad bus atskleista HIMARS buvimo vieta.

Paleidimo įrenginyje telpa šešios raketos, jis pritvirtintas prie tamsiai žalios spalvos sunkvežimio rėmo.

Operacijos dažniausiai vykdomos naktį - kariai stovi per atstumą ir skaičiuoja prieš sušukdami "ugnis!".

Kiekvienai raketai pakilus, pasigirsta ryškus šviesos blyksnis.

Tuomet per dvi minutes jos būna pasiruošusios pajudėti - greitis yra būtinas, kad HIMARS būtų saugios, nes rusai gali greitai nustatyti apšaudymo šaltinį ir paleisti atsakomąją ugnį.

Jų teigimu, judrumas yra įspūdingas - kaip ir didžiulė transporto priemonė, ji gali judėti iki 60 mylių per valandą greičiu.

"Mus taip pat nustebino, kad toks didelio tikslumo ginklas gali šaudyti taip tyliai", - sakė Kuzya.

Kariai nekantriai laukė HIMARS atvykimo vieną mėnesį.

Tada jie pagaliau įgijo tiesioginės patirties slaptoje vietoje už Ukrainos ribų, kur apie dvi savaites dirbo su amerikiečių instruktoriais.

Užuot leidę amerikiečiams tiesiog demonstruoti

"Tai, ką naudojome anksčiau, kėlė daug didesnį nerimą", - sakė keturių žmonių komandos šaulys, kurio užduotis - įvesti taikinio koordinates.

Jo šaukinys yra Moroz, kas išvertus reiškia "šaltis".

"Jie buvo tokie: "O, [atsiprašau]", - šypsodamasis sakė jis, vilkintis neperšaunamą liemenę su kaukolės lopu ir užrašu "Sveiki atvykę į pragarą".

Kompiuterinė sistema yra vien tik anglų kalba, todėl mokymų metu vertėjai paaiškino, ką reiškia kiekvienas mygtukas - visa tai užfiksuota užrašų knygelėje, į kurią kariai nuolat gilinasi.

Tačiau kartais vis tiek prireikia "Google" vertėjo.

Kuzya sakė, kad būtų gerai turėti 50 HIMARS, kad Ukraina galėtų dislokuoti po keturias kiekvienoje didžiulio fronto, kuris driekiasi beveik per visą rytinę sieną su Rusija, kryptyje.

"Sputnik" būrio vadas sakė, kad būtų buvę geriau turėti šią įrangą anksčiau - prieš Maskvos pajėgoms perimant didžiosios dalies šalies Luhansko srities kontrolę.

"Manau, kad užtruko per ilgai, kol jos čia atvyko", - sakė jis. "Jei jie būtų buvę čia daug anksčiau, manau, kad jau būtume baigę šį karą".

Organizatorių nuotr.

Ekrano nuotr.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder