Užrašas ant tūkstančių metų senumo kapą žyminčios lentelės verčia plaukus stotis piestu

Šiurpą keliantis 1800 metų senumo kapo ženklas prakeikia kiekvieną, kuris į jį patenka. Tai pirmas radinys senovės žydų kapavietėje Beit Še'arim, kuris vienareikšmiškai priklauso atsivertusiam žmogui, - paskelbė iflscience.com.

Jei ką tik atidarytame kape ir nenorėtumėte rasti kokio nors dalyko, tai keistą ir grėsmingą, tarsi krauju užrašytą žinutę, skelbiančią, kad kiekvienas, kuris atidarys šį kapą, bus prakeiktas.

Tačiau būtent tai praėjusiais metais buvo aptikta Galilėjoje, teritorijoje, apimančioje šiaurės Izraelį ir pietų Libaną.

Kasinėdami UNESCO pasaulio paveldo objektą Beit Še'arimo nekropolį, archeologai rado 1800 metų senumo kapo ženklą, skirtą atsivertusiam žydui, vardu Jokūbas, ir jis nebuvo tuo patenkintas.

"Iokobos [Jokūbas] prosenelis prisiekia, kad bet kas, kas atvers šį kapą, bus prakeiktas", - rašoma akmeninėje žymėje.

Pasak Tel Avivo universiteto profesoriaus Džonatano Praiso (Jonathan Price), išvertusio lentelę, akmens plokštėje yra aštuonios eilutės, kurios baigiasi žodžiais: Jakovas Ha'Geras prisiekia prakeikti kiekvieną, kuris atvers šį kapą, kad niekas jo neatidarytų. 60 metų".

Manoma, kad 60 metų, parašytų kitu raštu, įrašė kažkas kitas ir galbūt tai reiškia jo amžių.

Tai pirmoji šioje vietoje rasta kapo žymė, aiškiai patvirtinanti, kad palaidotasis buvo atsivertęs į judaizmą. 

Šis atradimas buvo pristatytas Šiaurės konferencijoje, kurią birželio 1 d. kartu surengė Haifos universitetas ir Izraelio antikvarinių vertybių valdybos (IAA) Šiaurės regionas.

Šiek tiek nuramina tai, kad, nepaisant to, kas atrodo, žinutė užrašyta ne krauju, o raudonais dažais, nors tai tikrai nesumažina bauginančio poveikio.

Tai vienas iš dviejų pirmųjų užrašų, aptiktų Beit Še'arimo vietovėje per pastaruosius 65 metus, ir vienintelis kapo ženklas iš daugiau nei 300 rastų šioje vietovėje, kuriame palaidotasis nedviprasmiškai įvardijamas kaip atsivertėlis.

"Ir mes žinome, kad Jakovas Ha'Geras, kaip hebrajiškai būtų buvęs jo pasirinktas vardas, buvo "visiškai atsivertęs" į judaizmą, nes kapo žymėje pavartotas graikiškas žodis "prozelitas", paaiškino Price'as.

Tačiau nepaisant to, apie Jokūbą nežinome kai kurių stebėtinai esminių dalykų - ir galbūt niekada nesužinosime.

"Beit Še'arimas garsėja kaip tarptautinė žydų iš visų rytų laidojimo vieta, - "The Times of Israel" sakė Price'as.

Dėl to iš esmės neįmanoma sužinoti, iš kur Jokūbas buvo kilęs - "nebent rastume jo dienoraštį, o tai mes nepadarysime", - sakė Price'as.

Ir galbūt keisčiausia: mes net nežinome, kur jis yra dabar.

Kapo ženklas buvo rastas ne prie Jokūbo kapo, o atremtas į sieną anksčiau neatrastame urve. 

Na - archeologų neatrastame, tai yra.

Netikėtos ženklo vietos priežastis beveik neabejotinai buvo kapų plėšikai, sakė Price'as laikraščiui "Times of Israel", todėl mažai tikėtina, kad ateityje Jokūbo kapas bus galutinai identifikuotas. 

Kitaip tariant, būsimi kasinėtojai, saugokite save, nes kitas nepažymėtas kapas, kurį atversite, gali būti Jokūbo kapas. Ir jis bus įsiutęs.

Organizatorių nuotr.

"Jakovas Ha'Geras prisiekia prakeikti kiekvieną, kuris atvers šį kapą, todėl niekas jo neatvers". Nuotraukos autorius: Evgeny Ostrovsky, Izraelio senienų tarnyba

 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder