Vombato protėvis

Vombato protėvis: rasti nežinomo Australijos vombato giminaičio kaulai

Australijos mokslininkai rado įrodymų apie anksčiau nežinomą senovinę marsupialų rūšį, gyvenusią žemyne maždaug prieš 25 mln. metų, - paskelbė BBC News.

Suakmenėjusios gyvūno liekanos - įskaitant iškastinius kaukolės kaulus, abiejų žandikaulių fragmentus ir puikiai išlikusius dantis bei mažesnius skeleto fragmentus - buvo rastos centrinėje Australijoje, toli nuo Elis Springso miesto.

Išnykęs gyvūnas, lotyniškai vadinamas Mukupirna fortidentat, buvo panašus į vombato ir marsupialinio liūto mišrūną, o suaugęs svėrė apie 50 kg, teigia archeologai.

Mokslininkai pabrėžia, kad šis radinys ypač vertingas, nes jis atskleidžia, kaip vystėsi šiuolaikinių marsupialų evoliucijos procesas.

Flinderso universiteto Adelaidėje mokslininkų komandai prireikė daugiau nei 2 000 valandų, kad kruopščiai iš kieto kalkakmenio ištrauktų 35 suakmenėjusius senovinio vombato skeleto fragmentus ir suderintų juos tarpusavyje.

Galiausiai archeologams pavyko gana tiksliai sumodeliuoti gyvūno išvaizdą ir nustatyti, į kurią iš žinomų - dabar egzistuojančių ar jau išnykusių - rūšių jis panašus.

Pasak vieno iš tyrėjų Artūro Kreitono (Arthur Creighton), iškastinis gyvūnas turėjo bendrą protėvį su šiuolaikiniais vombatais ir buvo šiek tiek panašus į marsupialinį liūtą (Thylacoleo carnifex).

"Evoliucijos medyje [rasta rūšis] yra tarpinė tarp vombatų ir jų giminaičių, kurie labiau panašūs į koalas", - aiškina archeologas.

Išmatavę žvėries dantis ir letenų kaulų fragmentus, mokslininkai galėjo nustatyti apytikslį gyvūno dydį ir svorį, o iškastiniai žandikauliai ir krūminiai dantys leido sužinoti, koks buvo pagrindinis jo racionas.

"Dantys rodo, kad gyvūnas beveik neabejotinai nebuvo mėsėdis", - aiškina Kreitonas. - "Jo kramtomasis aparatas geriausiai tinka kramtyti tokį maistą kaip kieti vaisiai, riešutai ir šakniavaisiai.

Apie 50 kg sveriantis iškastinis vombatas buvo milžinas, didesnis už daugumą Australijoje gyvenančių vombatų.

Tačiau šalia milžiniško 2,5 tonos sveriančio Diprotodono, didžiausio gyvo šio poklasio žinduolio, jis būtų buvęs vos pastebimas.

Organizatorių nuotr.

Peterio Schouteno nuotrauka / Mukupirna nambensis, artimas fortidentata giminaitis, buvo atrastas tik 2020 m.

Mukupirna nambensis, artimas fortidentata giminaitis, buvo atrastas tik 2020 m.

Pasak Kreitono, šios rūšies išnykimo priežastys nėra visiškai aiškios, tačiau labai tikėtina, kad gyvūno išnykimą nuo Žemės paviršiaus lėmė dideli buveinės pokyčiai.

Tuo metu, kai šie žvėrys klajojo po žemyną, klimatas buvo daug drėgnesnis, todėl saulės išdegintą Australijos dykumą pakeitė tankūs miškai.

Netoli pirmosios kasinėjimų vietos mokslininkai rado kitos rūšies, kuri, kaip manoma, yra senovinė oposumų giminaitė, liekanų.

Šios fosilijos beveik neabejotinai atsakys į daugelį klausimų apie marsupialų evoliuciją, sakė Krikstonas.

"Tai vieni seniausių Australijos marsupialų, kurie yra labai svarbūs norint suprasti, kaip atsirado visiems jau žinomos marsupialų rūšys", - aiškina mokslininkas.

"Deja, apie ankstyvąją šių gyvūnų evoliuciją vis dar žinome labai nedaug, nes Australijoje nerasta 25-55 mln. metų senumo jų fosilijų", - apibendrina jis.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder