Sportininkų namams-muziejui - jau 15 metų: smalsumą žadina senoviniai eksponatai ir išskirtinė ženkliukų paroda

Klaipėdos sportininkų namai-muziejus mini 15 metų gyvavimo sukaktį. Per šiuos metus sukaupta keli tūkstančiai pačių įvairiausių ir seniausius sporto istorijos metus menančių eksponatų, surengta daugybė nemokamų ekskursijų bei renginių: seminarų, proginių apdovanojimų, sporto jubiliatų pagerbimo vakarų.

„Kai kuriems mūsų eksponatams jau arti 100 metų. Turime net tokių, kurie karo metais buvo slepiami po žeme ir vėliau iškasti. Tai istorinės vertybės“, - kalbėjo Sportininkų namų-muziejaus vienas iš kūrėjų ir iniciatorių Algirdas Plungė.

Sportininkų namuose-muziejuje itin kruopščiai renkami įvairūs eksponatai: ženkleliai, istoriniai diplomai, medaliai, taurės, gairelės, nuotraukos, literatūros žinynai, vaizdo įrašai, veteranų rašytiniai ir garso įrašai, kuriuose apstu pačių įdomiausių atsiminimų.

"Turime išsaugoję net 1927 metų miško bėgimo kroso diplomą. Taip pat vienas iš senesnių ir svarbesnių eksponatų - 1938 metų pirmosios Lietuvos tautinės olimpiados nugalėtojos, baidarių irklavimo atstovės, klaipėdietės Valerijos Juškevičiūtės-Untulienės aukso medalis ir diplomas.

Būtent šie eksponatai po karo iškasti iš žemės ir padovanoti mūsų muziejui. Turime ir seną irkluotojų medalį, kuris yra ištrauktas iš Danės upės", - džiaugėsi sporto istorikas A. Plungė.

Užuomazgos - prieš 38-erius metus

Sportininkų namus jau aplankė keliasdešimt tūkstančių žmonių, tarp kurių - ne tik vaikai ar moksleiviai, bet ir daugybė žymių visuomenės veikėjų, nusipelniusių sporto atstovų.

Čia sukaupta nemažai eksponatų, liudijančių solidžią Klaipėdos sporto istoriją.

Faktai, kad pirmieji sporto klubai Klaipėdos krašte kūrėsi XIX amžiaus antroje pusėje, rodo, jog sportu čia pradėta domėtis kur kas anksčiau nei Didžiojoje Lietuvoje.

Svarbu paminėti, kad pati sporto muziejaus atsiradimo pradžia buvo padaryta dar 1984 metais. Realiai šią idėją įgyvendinti ėmėsi tuometinis miesto Sporto komiteto pirmininkas Jonas Kiseliovas. Jo pagalbininkė Bronė Dumskytė buvo ta darbščioji bitelė, kuri ir pradėjo komplektuoti ir ruošti ekspozicijai pirmuosius eksponatus.

Keitėsi miesto sporto vadovai, keitėsi patalpos, ir muziejaus idėja kuriam laikui buvo išnykusi. Dalis buvusios ekspozicijos eksponatų sugrįžo į dabartinius Sportininkų namus-muziejų.

„Sportininkų namų pavadinimas pasirinktas dėl to, kad čia yra ne vien sporto istorijos ekspozicija, bet tai yra vieta, kur vyksta gyvenimas, kur įvairiomis progomis renkasi jauni sportininkai, sporto veteranai, kur vyksta įvairūs renginiai. Tai tarsi gyvas organizmas“, - „Vakarų ekspresui“ ne kartą pasakojo A. Plungė.

Nuo pat pirmųjų Sportininkų namų gyvavimo dienų čia pradėta aktyvi veikla. Nuolat rengiami seminarai treneriams, sporto įstaigų vadovams.

Sportininkų namai-muziejus - tai vieta, kur pagerbiami sportininkai, grįžę su svariomis pergalėmis iš įvairių svarbių varžybų. Prasminga tradicija - sportininkų, trenerių, sporto darbuotojų jubiliejinių datų paminėjimas.

Garbingiausi Sportininkų namų lankytojai pasirašo Garbės svečių knygoje, kuri, tikėtina, po kurio laiko irgi taps vertingu eksponatu, nes jau dabar kai kurie pasirašiusieji yra iškeliavę amžinybėn.

Pristatė ženkliukų parodą

15 metų sukakties proga Klaipėdos sportininkų namuose-muziejuje atidaryta įspūdinga daugiau nei 1600 skirtingų krepšinio ženkliukų paroda „Tas oranžinis krepšinio kamuolys“.

Tai Lietuvos olimpinės kolekcininkų asociacijos nario Vyginto Ališausko sukaupti krepšinio ženkliukai, atspindintys ilgą pasaulio ir Lietuvos krepšinio istoriją, pasiekimus, sužadinantys daug pergalingų atsiminimų ir emocijų.

Visi norintys klaipėdiečiai ir miesto svečiai gali užsukti į Klaipėdos sportininkų namus-muziejų (Daukanto g. 24) ir nemokamai susipažinti su šia paroda, apžiūrėti ir kitus Klaipėdos sportininkų namuose sukauptus eksponatus, artimiau susipažinti su Klaipėdos sporto istorija.

Minėta krepšinio ženkliukų paroda čia bus eksponuojama visą mėnesį.

Rinkosi garbūs svečiai

Pirmadienio vakarą į Sportininkų namus-muziejų rinkosi Klaipėdos miesto valdžios ir sporto bendruomenės nariai, garbūs svečiai. Gimtadienio proga skambėjo sveikinimo kalbos.

Šio muziejaus krikštatėviu vadinamas sporto istorikas Algirdas Plungė ir dabartinis Sportininkų namų muziejaus puoselėtojas Algirdas Vaicekauskas prisiminė Sportininkų namų-muziejaus atidarymo istoriją, papasakojo, kaip yra kaupiami eksponatai. Taip pat buvo parodyti istoriniai Sportininkų namų-muziejaus atidarymo videokadrai ir kita įdomi istorinė medžiaga.

Į Klaipėdos sportininkų namų-muziejaus gimtadienį iš Amerikos atvykęs Šiaurės Amerikos lietuvių fizinio auklėjimo ir sporto sąjungos (ŠALFASS) organizacijos prezidentas Laurynas Misevičius eksponatų kolekciją papildė istoriniais marškinėliais iš Toronto, mūsų krašto krepšinio talentės Justės Jocytės tėtis Alvydas Jocys Sportininkų namams-muziejui padovanojo savo dukters Lietuvos rinktinės marškinėlius.

Sveikinimų, gražių žodžių ir dovanų sulaukta ir iš kitų garbių svečių - Klaipėdos miesto mero Vytauto Grubliausko, vicemero Arvydo Cesiulio, Sportininkų namų-muziejaus atidarymo metu Klaipėdos meru buvusio ir atidarymo juostelę kirpusio Rimanto Taraškevičiaus, Klaipėdos savivaldybės Sporto skyriaus vedėjos Rasos Rumšienės, Lietuvos olimpinės akademijos prezidentės prof. dr. Astos Šarkauskienės, Klaipėdos irklavimo centro direktoriaus Liudviko Mileškos, praeityje krepšinio pergalėmis Klaipėdą ir visą Lietuvą džiuginusio Valentino Greičiūno ir kitų svečių.

Visi vaišinosi šventiniu tortu, diskutavo apie Klaipėdos sportą ir jaukiai praleido vakarą.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder