JAV sutriuškino Rusiją kovoje dėl pasaulinio interneto ateities kontrolės

Rinkimuose į Jungtinių Tautų instituciją, atsakingą už pasaulinės interneto plėtros formavimą, Jungtinės Amerikos Valstijos įveikė Rusiją. Šios varžybos laikomos geopolitiniu simboliu, nes JAV ir Rusija jaučia didesnę įtampą, ir atsaku į nuogąstavimus, kad autoritariniai režimai vis labiau cenzūruoja internetą.

Ketvirtadienį Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos nariai nubalsavo už tai, kad grupės generaline sekretore būtų paskirta JAV remta kandidatė Doreen Bogdan-Martin.

Bogdan-Martin, beveik 30 metų ITU dirbanti veteranė, gimusi Naujajame Džersyje, įveikė savo pagrindinį varžovą Rašidą Ismailovą, surinkusi 139 balsus iš 172. Ismailovas gavo tik 25 balsus.

Bogdan-Martin bus pirmoji moteris, kada nors vadovavusi ITU.

"Nuolankiai ir garbingai išrinkta generaline sekretore ir dėkinga už valstybių narių pasitikėjimą manimi", - ketvirtadienį tviteryje parašė Bogdan-Martin.

"Esu pasirengusi vadovauti ITU, kuri įkvėps, įtrauks ir diegs naujoves, kad visi ir visur galėtų išnaudoti #skaitmeninių technologijų galią ir pakeisti savo gyvenimą."

Prieš balsavimą JAV pareigūnai aktyviai agitavo už Bogdaną-Martiną, kai kuriais atvejais apibūdindami jį kaip laisvo ir atviro interneto - principų, kuriuos vis dažniau kvestionuoja Rusija ir Kinija, nes šios šalys griežtai suvaržo savo piliečių skaitmenines laisves - lūžio tašką.

Praėjusią savaitę JAV prezidentas Joe Bidenas paragino JT valstybes nares paremti Bogdan-Martin, teigdamas, kad jos vadovavimas ITU padės padaryti internetą "įtraukų ir prieinamą visiems, ypač besivystančiose šalyse".

Rinkimai atspindėjo platesnius ideologinius nesutarimus dėl interneto ateities: Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės pasisako už glaudžiai tarpusavyje susijusią sistemą, kurią tarptautiniu lygmeniu vienodai valdytų JT valstybės narės, įmonės, pilietinės visuomenės grupės ir techniniai ekspertai.

Politikos ekspertai teigė, kad Rusijos pergalė greičiausiai būtų reiškusi atskirų vyriausybių įgaliojimų nustatant ryšių technologijų - nuo mobiliųjų telefonų iki palydovų ir interneto - taisykles ir standartus savo teritorijoje įtvirtinimą.

Apie tokį galimą galios pasikeitimą buvo užsiminta praėjusiais metais paskelbtame bendrame Rusijos ir Kinijos pareiškime, kuriame raginama, kad abi šalys turėtų daugiau atstovų ITU, ir pabrėžiamas jų įsipareigojimas "išsaugoti suverenią valstybių teisę reguliuoti nacionalinį interneto segmentą".

Sidebar placeholder