Pjūvenos

Jei vietoje mėsos valgysime pjuvenas, ar tai galėtų išspręsti maisto trūkumo problemą?

(1)

Ar valgytumėte pramonės šalutinius produktus? Pavyzdžiui - pjuvenas? Viena maisto technologijų bendrovė iš Estijos tikrai tikisi, kad taip. Tikriausiai paskutinis dalykas, kuris jums ateina į galvą, yra jų valgymas, tačiau tai gali pasikeisti vienos Estijos pradedančiosios įmonės dėka. 

2022 m. įkurta įmonė ÄIO sukūrė būdą, kaip iš pramoninių atliekų gaminti riebalus ir aliejų. 

"Tai, ką sukūrėme, labai panašu į alaus virimą, kai miežių cukrų į alkoholį paverčia mielės, o dėl skonio pridedama apynių", - "Euronews Next" sakė vienas iš įkūrėjų Petri-Jaan Lahtvee, paprasčiausiai paaiškindamas, kaip tai veikia. 

Iki 2048 m. mūsų vandenynai gali būti tušti. Ši pradedančioji įmonė 3D spausdintuvu spausdina žuvis, kad patenkintų didėjančią jūros gėrybių paklausą

"Mes naudojame kitokio tipo mieles, kurios iš pramonės šalutinių srautų gaunamą cukrų paverčia ne etanoliu, o riebalais ir aliejais", - pridūrė jis.

"Iš esmės tai labai natūralus procesas, panašus į fermentaciją". 

Mediena, žemės ūkio šalutiniai produktai, pavyzdžiui, šiaudai, ir net maisto atliekos gali būti paverčiami maisto ar kosmetikos pramonės ingredientais. 

Be to, Lahtvee teigimu, šiam procesui nereikia kitų sąnaudų, išskyrus "šiek tiek" azoto, ir jį galima lengvai pritaikyti kitose pasaulio vietose. 

Naujoviškuoju ÄIO procesu gaunamas rausvai raudonas aliejus idealiai tinka mėsos alternatyvoms gaminti, kurioms dažnai reikia spalvoto atspalvio, kad pritrauktų vartotojus nuo gyvulinės kilmės konkurentų. 

Organizatorių nuotr.

Riebalai, pagaminti taikant novatorišką ÄIO procesą.

Įmonė teigia, kad jos kapsulėje esantys aliejai yra "tobulas" augalinis kepinių pakaitalas. 

Be to, kad jie yra "skanesni ir sveikesni" už rinkoje esančius alternatyvius produktus, pagrindinis jų išradimo privalumas yra tas, kad jie "sumažina" "didžiulį gyvūninių riebalų ir augalinių aliejų poveikį aplinkai, "Euronews Next" sakė Lahtvee. 

Pasaulio laukinės gamtos fondo duomenimis, gaminant palmių aliejų, kuris naudojamas daugybėje kasdienių produktų, pavyzdžiui, tepaluose ir šampūnuose, Azijoje, Afrikoje ir Lotynų Amerikoje niokojami miškai.

Buitinių atliekų perdirbimas

Tačiau yra ir kitų privalumų. 

Lahtvee teigia, kad jų procesas gali pagerinti maisto saugumą, kai naudojamos vietinės žaliavos, ir nurodo, kaip COVID-19 pandemija ir karas Ukrainoje sutrikdė pasaulines tiekimo grandines. 

Žvelgdamas į ateitį, Estijos mokslininkas verslininkas sako, kad ÄIO kuria technologijas, skirtas buitinėms maisto atliekoms, pavyzdžiui, bananų ir apelsinų žievelėms, perdirbti. 

Organizatorių nuotr.
Viena iš ÄIO mokslininkių

Vis dėlto jie susiduria su daugybe kliūčių. 

Paklaustas, ar ÄIO nesusiduria su išankstiniu nusistatymu prieš vartotojus, kurie gali nenorėti valgyti pramonės šalutinių produktų, Lahtvee tvirtina, kad procesas yra toks pat, kaip ir gaminant kitus fermentuotus maisto produktus, pavyzdžiui, kimči ar jogurtą, kuriuos žmonės valgo nesusimąstydami. 

Taip pat kyla kainos klausimas. 

Norint veiksmingai konkuruoti rinkoje, ÄIO produktai turi būti pigesni už alternatyvius produktus, ypač palmių aliejų. 

Vis daugiau įmonių gamina laboratorijoje užaugintą mėsą, tad kodėl ji neparduodama Europos parduotuvėse?

Šiuo metu taip nėra, nors pramonės ekspertai teigia, kad jei būtų atsižvelgta į gyvūninės ir augalinės kilmės produktų aplinkosaugines sąnaudas ir panaikintos valstybės subsidijos, naujoviški pakaitalai būtų daug konkurencingesni. 

2023 m. pradžioje ÄIO iš investuotojų surinko 1 mln. eurų, kad paremtų savo siekį padaryti perversmą maisto pramonėje.

Organizatorių nuotr.
ÄIO sukurtas aliejus.ÄIO

"Didesni klausimai" susiję su teisės aktais, pastebi Lahtvee.

"Teisinės kliūtys tikriausiai yra sunkiausiai įveikiamos, arba, sakykime, jose yra daugiausia neaiškumų, nes technologiniu požiūriu mums pavyko labai gražiai išplėsti procesą", - sakė jis "Euronews Next". 

"Didžiausias nežinomasis mums šiandien yra reglamentai, visi žinome ir suprantame, kad maistas turi būti saugus. Tačiau šiandien procesai, kai reikia kreiptis dėl įprasto maisto leidimo, yra, kaip sakant, nelabai suprantami ar nuspėjami".

ES galioja vienos griežčiausių maisto gamybos taisyklių pasaulyje. Jos padeda užtikrinti, kad valgomieji produktai nebūtų kenksmingi vartotojams ar aplinkai. 

Tačiau kai kurie ekspertai ir pramonės atstovai teigė, kad ES teisės aktai trukdo maisto produktų naujovėms.

Šaltinis: EURONEWS

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder