Laivų stebėjimo bokštas

Laivų stebėtojų bokštą pakeis vandenilio degalinė

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija (KVJUD) ruošiasi griauti prie Naujosios perkėlos į Smiltynę (Nemuno g. 8A) esantį bokštą, kuriame anksčiau buvo įsikūrusi laivų eismo tarnyba. Jau 2025 m. šioje vietoje planuojama įkurdinti vandenilio gamybos stotelę.

Pasak Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos vadovo Algio Latako, prieš kelerius metus atlikus 1992 m. pastatyto bokšto ekspertizę, nustatyta, kad jis yra avarinės būklės, todėl turi būti arba remontuojamas, arba griaunamas.

„Paskaičiavome, kad remontuoti jo neverta, nes 400 kv. m ploto bokšte dirbo tik 3 Saugios laivybos administracijos darbuotojai, 5-6 locmanai ir įrengta radiolokacinė antena. O jo remontas atsieitų apie 100 tūkst. Eur. Be to, bokštas turi tik vietines nuotekas, jo pajungimas į miesto nuotekų sistemą kainuotų dar apie 100 tūkst. Eur. Todėl pasirinkta alternatyva bokštą griauti“, - sakė „Vakarų ekspresui“ A. Latakas.

Pasak pašnekovo, bokšte dirbę Saugios laivybos tarnybos specialistai ir locmanai jau šių metų viduryje perkelti į KVJUD pastatą Janonio gatvėje. Be to, locmaniniai kateriai, pasitinkantys į uostą įplaukiančius laivus, perkelti į arčiau uosto vartų esančią 19 krantinę. „Beliko išspręsti klausimą dėl radaro.

Šiuo metu jau pradėta bokšto Smiltynėje statyba. Numatoma, kad jau kitais metais tą bokštą pastačius, radiolokacinis radaras bus perkeltas ten, o bokštas Nemuno g. 8A - griaunamas“, - darbų terminus įvardijo A. Latakas.

Anot direktoriaus, nugriovus bokštą, uoste atsilaisvins apie 1,5 tūkst. kv. m teritorija.

"Šioje teritorijoje jau 2025 m. turėtų pradėti veiklą ekologiško kuro - vandenilio - gamybos stotelė. Šiuo metu atliekamas šio projekto poveikio aplinkai vertinimas.

Numatoma, kad vandenilis bus gaminamas naudojant polimerinių elektrolitų membranos (PEM) elektrolizerį, t. y. leidžiant elektros srovę tarp katodo ir anodo vanduo suskaidomas į vandenilį ir deguonį ir per PEM membraną išskiriamas vandenilis.

Planuojamo uoste įrengti elektrolizerio galingumas sieks iki 2 MW. Planuojamas vandenilio gamybos pajėgumas - apie 530 tūkst. kub. m 2025-aisiais, palaipsniui jis būtų didinamas iki 1,4 mln. kub. m 2030 metais.

Projektui įgyvendinti Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija jau yra gavusi 5 mln. Eur paramą iš Europos Sąjungos fondų", - sakė A. Latakas.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder