Seimui bus pasiūlyta valstybės biudžeto lėšomis nefinansuoti antros pensijų pakopos

Seimo narys socialdemokratas Algirdas Sysas ketvirtadienį per opozicinę darbotvarkę parlamentui ketina pateikti Pensijų kaupimo įstatymo pataisą, siūlančią nuo 2024 m. sausio 1 d. nutraukti II pensijų pakopos finansavimą iš valstybės biudžeto lėšų.

Parlamentaras mano, kad tikslingiau būtų šias lėšas panaudoti visų pensijų gavėjų pensijų didinimui.

„Kadangi pensijų kaupimo įstatymo tikslas buvo užtikrinti didesnes pensijas visiems Lietuvos piliečiams, o dalyvavimas yra tik dalinis, neteisinga visų mokesčių mokėtojų pinigais remti tik dalį pensijų fondų dalyvių. (...) Per 18 gyvavimo metų Pensijų kaupimo įstatymas nepasiekė užsibrėžto tikslo“,- sako A. Sysas.

Jo duomenimis, anuiteto vidurkis 2022 m. yra apie 65 eurai, periodinės išmokos - 25 eurai per mėnesį. 

Pasak A. Syso, iš biudžeto 2023 metams pensijų įmokoms skirta 225 mln.eurų.  Parlamentaras pastebi, kad priėmus siūlomas įstatymo pataisas kasmet būtų sutaupyta šimtai milijonai eurų.

Šios siūlomos įstatymo pataisos sulaukė Seimo teisininkų kritikos. Jų teigimu, jas priėmus būtų pakeista viena iš esminių dalyvavimo pensijų kaupime sąlygų – nutrauktas iš valstybės biudžeto lėšų už dalyvį mokamos pensijų įmokos mokėjimas.

„Svarstytina, ar toks reguliavimas atitiktų pensijų fondų dalyvių teisėtus lūkesčius, įvertinant tai, kad valstybė, prisidėdama valstybės biudžeto lėšomis prie kaupimo įmokos, skatino rinktis dalyvauti pensijų kaupime bei garantavo tam tikrą įmokų dydį ir ateityje.

Teisėtų lūkesčių apsaugos principas siejasi su visų valstybės institucijų pareiga laikytis prisiimtų įsipareigojimų.

Šis principas taip pat reiškia įgytų teisių apsaugą, t. y. asmenys turi teisę pagrįstai tikėtis, kad jų pagal galiojančius teisės aktus įgytos teisės bus išlaikytos nustatytą laiką ir galės būti realiai įgyvendinamos“,- sakoma Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvadoje Pensijų kaupimo įstatymo pataisoms.

Joje taip pat nurodoma, kad Konstitucinis Teismas 2013 m. vasario 15 d. nutarime yra pažymėjęs, kad darant esminius galiojančio teisinio reguliavimo pakeitimus, lemiančius asmenų teisinei padėčiai nepalankius padarinius, gali būti reikalinga numatyti ir tam tikrą pereinamąjį teisinį reguliavimą.

Dėl siūlomo teisinio reguliavimo,Seimo Teisės departamento nuomone, turėtų būti gauta Vyriausybės nuomonė.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder