
Dirbtinis intelektas „atkūrė“ 2000 metų senumo ritinį, kuris buvo sunaikintas Vezuvijaus ugnikalnio išsiveržimo metu
Savo tyrime mokslininkai papasakojo, kad jie virtualiai „atvyniojo“ senovinį ritinį PHerc. 172 naudojant šiuolaikines technologijas. Dėl to buvo atrasta anksčiau nežinoma Filodemo, I a. pr. Kr. epikūrinio filosofo, kūrinys.
Leidinyje primenama, kad po Vezuvijaus išsiveržimo Herkulano miestas kartu su jo biblioteka buvo palaidotas po storu vulkaninių pelenų ir pemzos sluoksniu.
Papirusų viloje, kur buvo rasti ritiniai, saugoma reta ir neįkainojama rankraščių kolekcija, kai kurie iš jų yra vieninteliai išlikę klasikinio Romos laikotarpio kūriniai.
Jie išliko trapūs ir apdegę, todėl juos sunku atverti tradiciniais metodais nepadaryti papildomos žalos.
2015 m. mokslininkai rentgeno tomografijos pagalba nuskenavo senovinį ritinį iš En-Gedi vietovės ir sukūrė jo 3D modelį.
Remdamasi šiais duomenimis, Kentukio universiteto komanda sukūrė programą „Volume Cartographer“, kuri naudoja mikrotomografiją, kad aptiktų rašalo pėdsakus ant anglizuoto papiruso.
Tyrėjai išmokė neuroninį tinklą atpažinti subtiliausius rašalo raštus. Jau 2019 m. pirmasis šios technikos demonstravimas davė sėkmingų rezultatų, atverdamas kelią ateities pritaikymams.
Neseniai identifikuotas PHerc. 172 ritinys atvėrė anksčiau nežinomą Filodemo traktatą, pavadintą „Apie ydas ir joms priešingas dorybes, apie tai, kas jos yra ir apie ką“.
Mokslininkų teigimu, šis kūrinys yra tyrimas apie tai, kaip gyventi dorai, vengiant ydų.
Leidinyje pabrėžta, kad šis atradimas yra tik dalis didesnės iniciatyvos, vadinamos „Vezuvijaus iššūkis“. Jos tikslas – panaudoti minios išmintį neatskleistų pergamentų dešifravimui.
Tam naudojami dirbtinio intelekto įrankiai.
Rašyti komentarą